Автор Тема: Образователен документ за електролиза  (Прочетена 117192 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Образователен документ за електролиза
« -: Декември 14, 2007, 08:57:05 pm »
http://www.waterfuelcell.org/WFCprojects/Tero/series_cell_v1.2.pdf - Образователен документ за електролиза
« Последна редакция: Октомври 16, 2011, 08:57:58 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Образователен документ за електролиза.
« Отговор #1 -: Май 03, 2008, 10:21:39 pm »
Ефективност на електролиза, приложение в ДВГ и т.н.

Препоръчвам го горещо.

Joro

  • Гост
Re: Образователен документ за електролиза.
« Отговор #2 -: Август 17, 2008, 08:26:26 pm »
Здравейте!
Вчера  срещнах инженер по химия, който, заради естеството на работата си, ежедневно работи с електролизери. Той ми каза, че при използването на калиева основа като електролитен разтвор, при процеса се отделя само водород, а кислорода се свързва с калия и се получава калиев окис, затова за да е качествен процеса трябва регулярно да се сменя разтвора, в зависимост от часовете работа.
За първи път чувам подобно нещо. Има ли нещо вярно в това?
Той каза още, че най качествените разтвори са с калциева основа.
Подредбата по качество я определи така-
1. Калциева основа 2. Калиева основа 3. Натриева основа.
Като, натриевата основа я определи като най-агресивна.
Може ли някой от колегите във форума да си каже мнението?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Образователен документ за електролиза.
« Отговор #3 -: Август 18, 2008, 09:47:13 am »
Важно е да се отбележи, че последната редакция в Голямата книга на Патрик Кели обяснява почистването и кондиционирането на плочите на Боб Бойс само с натриева основа.
Т.е. почистване и кондициониране с калиева не става. Ако натриевата е по- агресивна вече знам защо :)

bvg

  • Гост
Re: Образователен документ за електролиза.
« Отговор #4 -: Август 20, 2008, 09:58:56 am »
Здравейте!
Вчера  срещнах инженер по химия, който, заради естеството на работата си, ежедневно работи с електролизери. Той ми каза, че при използването на калиева основа като електролитен разтвор, при процеса се отделя само водород, а кислорода се свързва с калия и се получава калиев окис, затова за да е качествен процеса трябва регулярно да се сменя разтвора, в зависимост от часовете работа.
За първи път чувам подобно нещо. Има ли нещо вярно в това?
Той каза още, че най качествените разтвори са с калциева основа.
Подредбата по качество я определи така-
1. Калциева основа 2. Калиева основа 3. Натриева основа.
Като, натриевата основа я определи като най-агресивна.
Може ли някой от колегите във форума да си каже мнението?

Здравейте, колко е сигурно че е инженер по химия? Да не е само по диплома. Нямам големи претенции да съм по-прав от него но:

1. Калия е по агресивен(активен) елемент от натрия и калция, калция е най-слабо агресивен, съответно и основите на по активните метали са по агресивни. Колкото по наляво е метала и по нагоре в менделеевата таблица толкова по активен е той (справка учебника по химия за 8-ми клас)

2. натрий калии и т.н. попаднали във водна среда моментално взаимодеистват с водата и образуват КОН или NaOH като отделят 1 атом Н, а не както той е казал КО или Na0 още повече че на отрицателната плоча се отделя Н и Na (K) а кислорода е на положителната плоча(анода) там се отделя НО който се разпада моментално на О2 и Н2 т.е. О2 и Na са далече за да взимодействат ако приемем че биха взаимодействали

3.Затова предполагам че ги предлагат за използване тъй като те при разлагането си моментално влизат в реакция и пак се образува основа по този начин няма загуби на КОН или NaOH

4.може да дават различна проводимост на електролита. Тук не съм подготвен да споря!
« Последна редакция: Август 20, 2008, 10:01:09 am от bvg »

Браунчо

  • Гост
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #5 -: Октомври 19, 2008, 12:44:34 pm »
http://www.waterfuelcell.org/WFCprojects/Tero/series_cell_v1.2.pdf

Ето, човека го е направил - 1860 литра газ от един литър вода ! При 2,5-3 Вт ток на литър газ или 5,6 кВт на литър вода / 1860 л газ. Значи с 1,08 лв. ток и 0,02 лв. вода правиш газ за 360 лв. Ето това е революция. Поправете ме ако греша в сметките.

Това, което твърдят и БЕСТ Кореа. Значи са прави. Но докато не го изпробвам в лабораторията и не го видя и пипна, няма да повярвам.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #6 -: Октомври 19, 2008, 02:12:34 pm »
Въпросът е в сметките за енергията на изгорен 1 литър газ оксиводород/хидрокси/браунгаз/рудигаз и който както иска да го нарича.

Аз никога не съм се наемал да го изчислявам.

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #7 -: Октомври 19, 2008, 03:01:14 pm »
Доста обстойни изчисления и анализ на процесите е заложен в този материал.Figure 10. 7 озаглавена cell series electrolyzer current vs. voltage е също интересна.Според мен показва пределното насищане на електролита с енергия в резултат на което като реакция започва отделянето на желаните водород и кислород.Няма да е лошо да се включи като помощен справочен материал към сайта.

Браунчо

  • Гост
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #8 -: Октомври 26, 2008, 02:32:43 pm »
Въпросът е в сметките за енергията на изгорен 1 литър газ оксиводород/хидрокси/браунгаз/рудигаз и който както иска да го нарича.

Аз никога не съм се наемал да го изчислявам.

И добре си направил, че не си изчислявал, защото си е чиста загуба на време тъй като енергията на изгорен 1 л браунгаз (нека си го наричаме така, да помним, че го е открил българин макар и с друго име) та тази енергия е разтегливо понятие. Едни казват 4000 KCal, други - двойно, трети - тройно, и като правило, всички грешат, защото просто нямаме точна температура на горене (?).

Ако мерим температурата на пламъка на браунгаз, тя е много ниска поради имплозивното "горене" - измерена е 135 градуса. Можеш да си прокараш бързо ръката през пламъка безопасно, за разлика от ацетилена - ще ти останат само малко обгорени кокали.

Ако мерим Т на топене с браунгаз на алуминия - 700 гр., на огнеупорна тухла - 1700 градуса, на волфрама в точката на топене - 5600 градуса.

Измерена най-висока тепература на нагряване с браунгаз до момента - 8400 градуса според Уайзмън (какво точно са топили и как по дяволите са го измерили - не казват) , предполагаема максимална температура на нагряване - НАД 10 500 градуса !  Ако разбира се се намери такъв материал да издържи такава температура на нагряване.

При 700 гр.(AL) КПД-то е едно, при 1700 (тухла) - друго, при 8400 (???) - трето, при 10 500 (???!!!) - отива на небето!

ПРИ ПОЧТИ ЕДНО И СЪЩО КОЛИЧЕСТВО ГАЗ !!!

ТЕМПЕРАТУРАТА НА НАГРЯВАНЕ Е РАЗЛИЧНА ЗА РАЗЛИЧНИТЕ МАТЕРИАЛИ. Всеки материал се нагрява РАЗЛИЧНО, газът действа ИЗБИРАТЕЛНО !

Е какви сметки да направиш при такава тотална неизвестност, при такава тотална липса на елементарна дисциплина и униформа от страна на този нестандартен газ ?

КПД се мери като вземеш едно кило бензин и го палнеш, преди това му измериш стартовата температура, налягането в горивната камера, килоджаулите, Т на горивните газове и пр. и ето ти едно кристално чисто брилянтно точно КПД.

Вземи сега един литър Браун газ . И какво ще го правиш? Ще го запалиш и ще изпариш 10 л вода, добре,и ще измериш джаулите.

Но ако нагряваш вода в алуминиев съд, с този литър газ ще изпариш 1л вода, ако съда е от огнеупорна тухла - 10 л вода, ако е от волфрам (скъпичко!) - 80 л, ако е от Уайзмански азбест - 360 л и ако е от прочутия Зеленооранжев Обсидиан от Съзвездието Грабадабър (който както знаете издържа на 20,000 градуса) - изпаряваш 800 литра вода!

Какво КПД да смяташ, като нямаш фиксирана температура на горене? Всъщност и този термин - горене - е неправилен - тук става дума за ИНДУКТИВНО САМОНАГРЯВАНЕ на обработвания материал - взаимодействие на атомно ниво, КАСКАДНО САМОНАГРЯВАНЕ на молекулите, междуядрено проникване ... боже, божеее, какво още ни чака да открием тук, един господ знае.

Тук говорим за абсолютно неизследвана зона, свойствата на газа са меко казано странни, споменават се термоядрени реакции, студена плазма и пр. Ха сметнете ми примерно КПД-то (или енергията на изгаряне) на термоядрена бомба с един килограм уран, който разрушава до основи 200 хиляден град? При контролирана, полу-контролирана или както си му е реда - при абсолютно неконтролирана и с неизвестни параметри (освен някакви хипотетични килотонове тротилов еквивалент) ядрена реакция.

Това което ме интересува е не да си бия главата какво му е КПД-то, а да използвам виртуозно и максимално уникално високата температура на нагряване близо до точката на топене, но без да разрушавам нагрявания материал. За целта чисто и просто трябва достатъчно високоогнеупорен материал - медиатор и /или метод за разфокусиране на пламъка на максимално голяма нагреваема площ, съчетано с метод за светкавично отнемане на високата температура с вода или друг топлоносител - и трите метода са вече в процес на експериментиране. Още не съм се стопил.

Тук бе споменато от Теофилус, че като материал-медиатор, който да поеме огромната енергия на пламъка на газа и да я предаде/излъчи към водата-топлоносител, може да се използва стопилка - той предлага олово. И това ми е хрумвало, но първо оловото се топи някъде към 500 градуса, при 1000 градуса кипи / се пържи като миш-маш на тих огън, а при 2000 градуса вече го няма. На всичкото отгоре газовете му са силно токсични, той е тежък метал и се отлага в костите и накрая умираш.

Гадно.

Идеалната стопилка - медиатор е стъкло или базалт или някакъв алумосиликат от типа на корунда и карборунда, но диспергиран в инертна среда. Той се топи при 1700 градуса, но вероятно ще се държи възпитано докъм 2600-3000, след което гледай шоу.

Въпросът е обаче - в какъв тигел ще го топиш без да стопиш и тигела ?

Майката му е в постоянно отвеждане на температурата и разсейване на пламъка. Така при една равномерно нагрята повърхност до около 2000 градуса вътре, ще имаш една постоянно охлаждаща се повърхност отвън от около 1000 градуса, което направо на секундата ще превръща водата в пара.

Ей тогаз можеш да викнеш някой от маниаците- капедари и да му сметнеш едно прилично точно КПД.

Само искам да съм наблизо да ти гледам физиономията като разбереш, че с един литър браунгаз си нагрял до 100 градуса толкова литра вода, колкото би нагрял със 100 литра метан... И всичко това поради несравнимата разлика в температурите на НАГРЯВАНЕ (не на ГОРЕНЕ)

И тук обаче трябва да си абсолютен виртуоз - алумосиликатите са твърди и огнеупорни, но много крахки и от резки температурни разлики се пръсват като шрапнели - как да я изпедепцаш и да накараш материала да остане цял като от едната страна е стопен, а от другата е топнат във вода? Предстои да изясним скоро.


Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #9 -: Октомври 26, 2008, 03:03:45 pm »
Браунчо! Без съмнение можеш вместо олово да използваш стъкло - пясък и каквото си желаеш но като говориш за характеристиките на брауновия газ , то всеки възможен материал ще кипи а няма да се учуда дори и да вземеш огнеупорен , еластичен  издрав материал издържащ 300 000 градуса от третата планета на тройната звездна система от съзвездието "Черизингър " до което само малцина можем да си платим билетите понеже е през девет галактики в десетата;) Та ако съда в който имаш някаква предпочитана от теб стопилка, та ако спрямо този съд достатъчно бързо правиш топлообмен с вода , дори и съда да е от стомана или някакъв предпочитан от теб тигел - е тогава няма да имаш проблеми.  Оптимизацията ти ще е че ще трябва да имаш повече горелки тъй като никой материал няма да има достатъчно бърза топлопроводимост. Решението е няколко горелки  и баланс на топлообмена така че в основния съд да имаш разтопена стопилка без съда да се стопи за което ще е нужен баланс на дебита вода която обтича съда. Лично аз не бих използвал керамика или някакви тигели освен ако имат бърза топлопроводимост. Както и да е - интересуват ме съвсем други неща но от просто от любопитство ще взема да си направя една браунова система и горелка и сам ще направя някои експерименти ... Все пак пожелавам ти успех и се надявам че имаш дотатъчно гъвкав подход за да получиш това което желаеш.  Мен лично не ме привличат лесните  и познати възможности дори и това да означава големи печалби - човек трябва да следва мечтите си, в противен случай дори и всичко да има то все едно не е живял.  Един нестандартен подход към брауновия газ - това наистина може да отвори големи и невиждани възможности ...

Браунчо

  • Гост
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #10 -: Октомври 26, 2008, 08:20:26 pm »
Браунчо! Без съмнение можеш вместо олово да използваш стъкло - пясък и каквото си желаеш но като говориш за характеристиките на брауновия газ , то всеки възможен материал ще кипи а няма да се учуда дори и да вземеш огнеупорен , еластичен  издрав материал издържащ 300 000 градуса от третата планета на тройната звездна система от съзвездието "Черизингър " до което само малцина можем да си платим билетите понеже е през девет галактики в десетата;) Та ако съда в който имаш някаква предпочитана от теб стопилка, та ако спрямо този съд достатъчно бързо правиш топлообмен с вода , дори и съда да е от стомана или някакъв предпочитан от теб тигел - е тогава няма да имаш проблеми.  Оптимизацията ти ще е че ще трябва да имаш повече горелки тъй като никой материал няма да има достатъчно бърза топлопроводимост. Решението е няколко горелки  и баланс на топлообмена така че в основния съд да имаш разтопена стопилка без съда да се стопи за което ще е нужен баланс на дебита вода която обтича съда. Лично аз не бих използвал керамика или някакви тигели освен ако имат бърза топлопроводимост. Както и да е - интересуват ме съвсем други неща но от просто от любопитство ще взема да си направя една браунова система и горелка и сам ще направя някои експерименти ... Все пак пожелавам ти успех и се надявам че имаш дотатъчно гъвкав подход за да получиш това което желаеш.  Мен лично не ме привличат лесните  и познати възможности дори и това да означава големи печалби - човек трябва да следва мечтите си, в противен случай дори и всичко да има то все едно не е живял.  Един нестандартен подход към брауновия газ - това наистина може да отвори големи и невиждани възможности ...

Благодаря за пожеланията.

Вече имам няколко варианта впредвид, доста екстравагантни, но ще ги съобщя на един по-късен етап.

Тони

  • Гост
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #11 -: Октомври 27, 2008, 09:14:14 am »
 Браунов газ от нормален електролизер не се получава. А горенето и на какъвто и газ да е, удряйки в преграда е разрушава. Оловото се топи при 300 градуса направо ще се изпари. При Браун не става въпрос за горене а за трансмутация на квантово ниво /има лъчение/.

Браунчо

  • Гост
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #12 -: Октомври 27, 2008, 12:33:44 pm »
Браунов газ от нормален електролизер не се получава. А горенето и на какъвто и газ да е, удряйки в преграда е разрушава. Оловото се топи при 300 градуса направо ще се изпари. При Браун не става въпрос за горене а за трансмутация на квантово ниво /има лъчение/.


Приятелю.

Какво значи обикновен и необикновен електролизер?

Досега гледах към 600 филма и прочетох към 1000 статии за саморъчно направени електролизери и при ВСИЧКИ се получава газ със същите свойства - вече само като му видя тънкия дълъг и остър син пламък, го познавам веднага.

Ами нали и аз това казвам - не става дума за горене, а за лъчение ! Как да му измериш КПД-то на лъчението, което на всичко отгоре загрява различните материали различно!

ТРАНСМУТАЦИЯ НА КВАНТОВО НИВО - най-после някой да обясни красиво за какво става дума.

Тони

  • Гост
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #13 -: Октомври 27, 2008, 12:47:08 pm »
 При стандартна електролиза не се получава Браунов газ или Н2+О2. Горенето на този газ е 2700 градуса и няма "ум"
както Брауновият газ. Имам го направен при мен и не може да стопи волфрам, но като разделих Н2 на Н+Н картинката е друга. При свързване на Н+Н=Н2+3500гр. по келвин. Разликата е голяма.

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Много полезно четиво!
« Отговор #14 -: Октомври 27, 2008, 01:18:36 pm »
При стандартна електролиза не се получава Браунов газ или Н2+О2. Горенето на този газ е 2700 градуса и няма "ум"
както Брауновият газ. Имам го направен при мен и не може да стопи волфрам, но като разделих Н2 на Н+Н картинката е друга. При свързване на Н+Н=Н2+3500гр. по келвин. Разликата е голяма.

Как раздели H2 -> H + H ?