Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Образователен документ за електролиза

(1/8) > >>

mzk:
http://www.waterfuelcell.org/WFCprojects/Tero/series_cell_v1.2.pdf - Образователен документ за електролиза

mzk:
Ефективност на електролиза, приложение в ДВГ и т.н.

Препоръчвам го горещо.

Joro:
Здравейте!
Вчера  срещнах инженер по химия, който, заради естеството на работата си, ежедневно работи с електролизери. Той ми каза, че при използването на калиева основа като електролитен разтвор, при процеса се отделя само водород, а кислорода се свързва с калия и се получава калиев окис, затова за да е качествен процеса трябва регулярно да се сменя разтвора, в зависимост от часовете работа.
За първи път чувам подобно нещо. Има ли нещо вярно в това?
Той каза още, че най качествените разтвори са с калциева основа.
Подредбата по качество я определи така-
1. Калциева основа 2. Калиева основа 3. Натриева основа.
Като, натриевата основа я определи като най-агресивна.
Може ли някой от колегите във форума да си каже мнението?

mzk:
Важно е да се отбележи, че последната редакция в Голямата книга на Патрик Кели обяснява почистването и кондиционирането на плочите на Боб Бойс само с натриева основа.
Т.е. почистване и кондициониране с калиева не става. Ако натриевата е по- агресивна вече знам защо :)

bvg:

--- Цитат на: Joro в Август 17, 2008, 08:26:26 pm ---Здравейте!
Вчера  срещнах инженер по химия, който, заради естеството на работата си, ежедневно работи с електролизери. Той ми каза, че при използването на калиева основа като електролитен разтвор, при процеса се отделя само водород, а кислорода се свързва с калия и се получава калиев окис, затова за да е качествен процеса трябва регулярно да се сменя разтвора, в зависимост от часовете работа.
За първи път чувам подобно нещо. Има ли нещо вярно в това?
Той каза още, че най качествените разтвори са с калциева основа.
Подредбата по качество я определи така-
1. Калциева основа 2. Калиева основа 3. Натриева основа.
Като, натриевата основа я определи като най-агресивна.
Може ли някой от колегите във форума да си каже мнението?

--- Край на цитат ---

Здравейте, колко е сигурно че е инженер по химия? Да не е само по диплома. Нямам големи претенции да съм по-прав от него но:

1. Калия е по агресивен(активен) елемент от натрия и калция, калция е най-слабо агресивен, съответно и основите на по активните метали са по агресивни. Колкото по наляво е метала и по нагоре в менделеевата таблица толкова по активен е той (справка учебника по химия за 8-ми клас)

2. натрий калии и т.н. попаднали във водна среда моментално взаимодеистват с водата и образуват КОН или NaOH като отделят 1 атом Н, а не както той е казал КО или Na0 още повече че на отрицателната плоча се отделя Н и Na (K) а кислорода е на положителната плоча(анода) там се отделя НО който се разпада моментално на О2 и Н2 т.е. О2 и Na са далече за да взимодействат ако приемем че биха взаимодействали

3.Затова предполагам че ги предлагат за използване тъй като те при разлагането си моментално влизат в реакция и пак се образува основа по този начин няма загуби на КОН или NaOH

4.може да дават различна проводимост на електролита. Тук не съм подготвен да споря!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия