Автор Тема: Кола на вода - обща теория, изчисления на дебитите на газовете  (Прочетена 313280 пъти)

Stan

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #45 -: Април 24, 2008, 08:19:53 pm »
Днеска реших да си поиграя с двигателя на колата и искам да ви споделя.На газ е.Напавих и подобрение по запалването.Увеличено е разтоянието на свеща и заедно с искрата се разрежда и кондензатор 30 мфд на 280 В.
А били дал схемата за запалване с допълнителния кондензатор. Отдавна слушам за нея в този форум но все не мога да я намеря из нета.

scar

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #46 -: Април 24, 2008, 11:21:49 pm »
Тъи като не ми се чертае ще я обясня.Първо бобината като е стандарно свързана и по големия фронт от импулса е отрицателен и затова аз я закачам обратно.на краи 15 управление ,на краи 1 +12 В ,така се обръща и фронта и вече мойеш да сложиш диода в права посока.В моя случей са 2 последователно свързани от микровълнова с параметри 12000 В на 0.5 А.Сложени са на изхода на бобината към делкото.това е изменението по стандартното запалване...а и сам сложил бобина от форд че имат по хубава искра.Свещите са обикновени шампион за по 3 лв и са без сапротивление.Най добре иди с уреда в магазина че от една партида не са еднакви.Някой имат сапротивление,някои нямат.Така-от 4 края на свещите кадето са кабелие от металната им пластина тръгват 4 кабела от тез дето ги имаше по Москвичите-едни червени високоволтови.От там кабела отива катода на 20 последователно свързани диода P600.Ако колкото по малко слагаш по искрата ще се губи.Анода на последния диод отива на кондензатора на единия краи а другия е на маса и вече четирите кондензатора за всеки цилиндър ги зарейдаш през едно сапротивление 30 ома(в моя случей половин реотан)през един диод и на трансфертер поне 500-600Вт.Искрата е зверска-кърти мивки :P

sheki

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #47 -: Април 24, 2008, 11:59:37 pm »
Тъи като не ми се чертае ще я обясня.Първо бобината като е стандарно свързана и по големия фронт от импулса е отрицателен и затова аз я закачам обратно.на краи 15 управление ,на краи 1 +12 В ,така се обръща и фронта и вече мойеш да сложиш диода в права посока.В моя случей са 2 последователно свързани от микровълнова с параметри 12000 В на 0.5 А.Сложени са на изхода на бобината към делкото.това е изменението по стандартното запалване...а и сам сложил бобина от форд че имат по хубава искра.Свещите са обикновени шампион за по 3 лв и са без сапротивление.Най добре иди с уреда в магазина че от една партида не са еднакви.Някой имат сапротивление,някои нямат.Така-от 4 края на свещите кадето са кабелие от металната им пластина тръгват 4 кабела от тез дето ги имаше по Москвичите-едни червени високоволтови.От там кабела отива катода на 20 последователно свързани диода P600.Ако колкото по малко слагаш по искрата ще се губи.Анода на последния диод отива на кондензатора на единия краи а другия е на маса и вече четирите кондензатора за всеки цилиндър ги зарейдаш през едно сапротивление 30 ома(в моя случей половин реотан)през един диод и на трансфертер поне 500-600Вт.Искрата е зверска-кърти мивки :P

по твоите обяснения ...

Stan

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #48 -: Април 25, 2008, 09:30:06 am »
...Искрата е зверска-кърти мивки :P
Това с мивката ми хареса. :)
Чудя се дали не може да се премахне изцяло бобината и да се работи само с изпразване на кондензатор.
Не знам какво е съпротивлението на гориво въздушната смес и колко киловолта са нужни за да прескочи искра между два електрода на растояние 2 мм примерно. За въздуха се знае че е 3кВ на 1мм. Но ако вкарваме малко пара във сместа или йонизираме въздуха на входа за да намалим съпротивлението на газовата смес в цилиндрите в момента на запалване, се чудя дали не е възможно да се опрости значително схемата. Така може и да се ползват не толкова екзотични елементи като диоди на 12Кв. Правя в момента пантон реактор и мисля да екпериментирам с мощна искра.
Двигателя е от шкода 120 с механично делко. Събирам в момента схемни решения за електронни запалвания с висока енергия на искрата. Иска ми се да премахна механичния разпределител и да мина изцяло на електронно управление на запалването.
« Последна редакция: Април 25, 2008, 06:00:24 pm от Stan »

scar

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #49 -: Април 25, 2008, 06:50:12 pm »
Чудя се дали не може да се премахне изцяло бобината и да се работи само с изпразване на кондензатор.
Не знам какво е съпротивлението на гориво въздушната смес и колко киловолта са нужни за да прескочи искра между два електрода на растояние 2 мм примерно. За въздуха се знае че е 3кВ на 1мм. Но ако вкарваме малко пара във сместа или йонизираме въздуха на входа за да намалим съпротивлението на газовата смес в цилиндрите в момента на запалване, се чудя дали не е възможно да се опрости значително схемата. Така може и да се ползват не толкова екзотични елементи като диоди на 12Кв. Правя в момента пантон реактор и мисля да екпериментирам с мощна искра.

[/quote]

Stan, бобината ще е трудно да се махне на цяло, понеже няма как по друг начин да разредиш кондензатора.Ако се приложи посоянно напрежение на свеща то ще прави дъга по скоро когато буталото е долу, заради по малкото налягане, а ако направим механично с някакъв вид четки да допира в точния момент пак няма да стане, защото искрата ще скача преди четката да е достигнала пластината и повечето заряд буквално ще иде на вятъра.Поне аз така ги виждам нещата.Може и да има друго решение, ама аз не се сещам.
Диоди лесно се намират, само дето единия е по 5 лв :(

Altium, схемата е почти точна.Забележката ми е че сле трафа трябва да се сложи грец и от там с по един диод кум 30-те ома.В моя случей диодите не сам ги сложил ама така като гръмне единия и донякъде се разреждат и другите.
Днеска успях да си взема материали за подобието ми на Пантон и тез дни ще го направя

P.S. коригирах схемата (Altium)
« Последна редакция: Април 26, 2008, 10:38:31 am от altium »

ivotosod

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #50 -: Април 28, 2008, 10:21:49 pm »
   Zdravejte,
imam problemi s kirilizaciata na PC, zatova pisha s latinica. Imam dva - tri vaprosa.
1. S kakva moshnost (min) triabva da e invertora, kojto e posochen v gornata shema?
2. Pri tazi shema ako se izpolzvat (3)4 polusni sveshti, a gorivoto e benzin/gaz, kakvo triabva da e razstoianieto m/u polusite i elektroda?
3. Moge li da se polzva pri napalno elektronno  zapalvane?

4. Ima li niakoj, kojto da e pusnal v dejstvie reaktora GEET PANTONE taka, kakto e pokazan na shemata s kosachkata? Ot neia obache ne e iasno kak stomanenata sarcevina se zastoporiava vav vatreshnata traba. Ne e vazmogno da stoi sama, kolkoto i silno da e namagnitena.
5. Kakva e temperaturata na izgorelite gazove? Zashtoto kranovete, koito imat vrazka s tiah triabva da izdargat na visoka temperatura.

Sabrahme se dvama entusiasti ot G.Orahovica. Imame na razpologenie malko benzinovo traktorche s 1 cilindar (raboteshto). Iskame da eksperimentirame varhu nego. Polezni saveti shte ni badat ot polza. Ako uspeem da dadem givot na shemata i da e efectivna, shte publikuvame vsichko s podrobnosti. Imame i edin BUS 2.4 Diezel, na kojto mi se iska da montirame dopalnitelno LPG, no tova po-natatak. Parvo s traktorcheto.

   Blagodarim predvaritelno i se nadiavame da uspeem s vasha pomosht.

scar

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #51 -: Април 29, 2008, 08:18:40 am »

1. S kakva moshnost (min) triabva da e invertora, kojto e posochen v gornata shema?
2. Pri tazi shema ako se izpolzvat (3)4 polusni sveshti, a gorivoto e benzin/gaz, kakvo triabva da e razstoianieto m/u polusite i elektroda?
3. Moge li da se polzva pri napalno elektronno  zapalvane?

4. Ima li niakoj, kojto da e pusnal v dejstvie reaktora GEET PANTONE taka, kakto e pokazan na shemata s kosachkata? Ot neia obache ne e iasno kak stomanenata sarcevina se zastoporiava vav vatreshnata traba. Ne e vazmogno da stoi sama, kolkoto i silno da e namagnitena.
5. Kakva e temperaturata na izgorelite gazove? Zashtoto kranovete, koito imat vrazka s tiah triabva da izdargat na visoka temperatura.

1.Мисля че и 500 вата би те оправил.Моя е на 1000 вата, но консумацията не е толкова голяма.
2.Свещите е много важно да нямат вътрешно съпротивление, иначе няма да се разредят кондензаторите.Аз съм ползвал едни на Шампион от по 3 лв ама се наложи да ходя с уреда там да меря кои са без сапротивление и от почти пълна кутия излязоха 4.би било хубаво да са 3 или 4 полюсни, ама  се съмнявам да има такива без съпротивление.При мен растоянието е увеличено, но не знам точно на колко,може би е около 1,5 мм
3.Моито запалване е напълно електронно.
4.Пробвал съм реактора и до съотношения 60% вода и 40% бензин си работеше.Пробвах го на 4 тактов 50 кубика.Пръчката, Както каза Алтиум се виксира странично с по 3 пъпки, като между тях се правят нарези с флекс да се компенсира загубата от пъпките.Да не се разкарва из тръбата аз ползвах една шпилка 4 или 5 ммкоято я заварих за оста и я хванах за външната тръба, като сложих и пружини да обират вибрациите.
5.Обкновено на изхода от двигателя са 600-800,а при двигатели с турбо и до 1000.Температурата при крановете не е толкова висока.Аз ползвах водопроводни на 1/2 съчмени(които затварят напълно на 90 градуса)

scar

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #52 -: Април 29, 2008, 08:23:14 am »
Изрових една снимка дето се виждат и крановете и захващането на оста.

ivotosod

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #53 -: Април 29, 2008, 08:37:53 am »
    Благодаря за Кирилицата и за другите съвети. Довечера, като се прибера отново ще се включа в дискусията. Успешен ден на всички.

Тони

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #54 -: Април 30, 2008, 10:14:29 am »
 Работи докато изгори бензина и нищо повече. Направих реактор конусен. На високи обороти
опела върви но на ниски край. Намерих готово плазмено запалване.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #55 -: Май 05, 2008, 11:25:04 pm »
Работи докато изгори бензина и нищо повече. Направих реактор конусен. На високи обороти
опела върви но на ниски край. Намерих готово плазмено запалване.
     дай координати,в софия ли си?ще помогна с каквото мога

Тони

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #56 -: Май 06, 2008, 07:52:55 am »
  Реактора GEET го направих конусен. Пробвах с 30% към 70% вода. Работи докато изгори бензина. След това монтирах готово плазмено запалване. Тук ефекта е много по добър, върви
и след като изгори бензина. Но само на високи обороти, при падане на оборотите двигатела угасва и няма палене без добавка на бензин. 

Тони

  • Гост
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #57 -: Май 06, 2008, 10:50:09 am »
 Запалването е американско производство. Залята е със смола и нищо не се вижда. А малкия диаметър на конуса е към изхода на реактора.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #58 -: Май 06, 2008, 08:21:28 pm »
бензина и водата трябва да са мн горещи,част от изгорелите газове пусната в горивото спомага за постигане на еднородна смес (вода+бензин) и част от атмосферния въздух трябва да минава през реактора за сметка на после засмукания преди дросела.така голяма част от цялата необходима горивна смес ще мине през реактора,а от там и скоростта през него ще бъде по-висока.на теб проблема е че се изпарява само бензина,пробвай с 1 дифузьор и жигльор преди реактора,а в изпарителя налей само вода,повиши температурата на водата,регулирай  бензина(реално трябва да се започне с повече бензин,и като се постигне стабилна работа да се намали колкото може)водата е хубаво да е в прозрачен съд поне в началото,за да се вижда какво става(дали е достатъчна парата).аз ще пробвам на газ,но ако е нужен само въглерод то значи и чукурски въглища на прах с вода пак ще стане ;) ще пробвам и с тях и ако работи добре,то тогава вече ще е уникално

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: КОЛА НА ВОДА
« Отговор #59 -: Май 14, 2008, 11:27:47 am »
Здравейте, експериментатори. Виждам, че коментирате запалване на бедни смеси. Направо изпаднах в размисъл със схемата с кондензаторите. Занимавам се доста отдавна с електронни запалвания и мога да споделя някои неща от теорията на искрообразуването в ДВГ. Ето по-важните от тях:
    => Искровия разряд има два участъка -  пик на запалване и напрежение на горене на дъгата;
    => Характеристиката е подобна на тази на ценер - при запалена дъга напрежението е почти постоянно, мени се само тока;
    => Запалителният пик зависи от междуелектродното разстояние, газовата среда, налягането...
    => Параметри на искрата в ДВГ - напрежение на горене около 3кВ за поддържане на дъгата при Междуелектродно разстояние 0.7-1мм и нормална горивна смес, запалителен пик около 10кВ;
    => Продължителност на искрата - 0.3-1.2мсек за обикновените запалителни системи. За получаване на плазма (йонизиран газов стълб) са нужни 5-6мсек на ниски обороти или около 30 град. по коляновия вал, което не е лесна работа;
    => Енергия на искрата - 10-40мДж за обикновени и 100-120мДж за плазмени запалвания;
    => Поддържането на запалена дъга дълго време в ДВГ е трудно тъй като е възможно да бъде изгасена от турболенцията в цилиндъра. Затова е желателно разрядът да се състои от множество по-къси със стръмни запалителни фронтове.
Всичко писано дотук съм го наблюдавал лично на собствения автомобил. Дълго време карам с плазмено запалване и обеднени смеси. Та ми е много чудно как ще гори дъгата при напрежение няколкостотин волта при разряда на тези кондензатори. Ако някой го е наблюдавал на осцилоскоп нека да сподели, защото е много интересно. Сигнала се взема капацитивно от няколко навивки върху високоволтовите кабели. Друг проблем ще бъдат кабелите при толкова мощна искра.
      Някъде се споменаваше запалването на инж. Бъчваров (всички сме инж.). Говорил съм лично с него и ми го е демонстрирал. Представлява генератор на 50кХц с повишаващ трансформатор и изправител. Работи, но... Има проблеми с надеждността тъй като сам си прави високоволтовия трансформатор и използува силно натоварени високоволтови електронни елементи. За съжаление не получих информация за времето на искрата и енергията. Отговорът беше 20вТ енергия след като мерната единица е Джаул ???!!!...  ???Другото интересно нещо е, че схемата му не работи добре без изправяне на изхода. Докато моят прототип (по руска схема с доработки) дава променливотоков разряд и той беше силно учуден, че амперметъра за постоянен ток не отчита нищо, а искрата трещи.
       Имам още много неща за казване, но няма много време. Успех на всички.