Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Кола на вода - обща теория, изчисления на дебитите на газовете

<< < (2/47) > >>

mzk:
Хех, никой не се е подвел. Не случайно те попитах тези 28 000 в газообразно състояние ли ги изчисяваш :-) Погледни отново.

Относно съотношението- да, 14,7:1 за бензина- с леки колебания според зависимост от желанието за мощност или икономия.

По отношение примерните данни за сместа на въздух с водород- приемам критиката, въпреки че са условни и идеята ми беше да покажа съотношението. В мрежата има калкулатори, които смятат приблизително нужното количество водород за цикъла.

Истина е обаче, че не съм съвсем насясно как се смята точното съотношение за изгарянето на водорода. Първо трябва да отбележим, че изходния газ от електролизера е смес от водород и кислород. Наречен 'hydroxy' по чуждите форуми. Въздухът не е кислород, а смесица от азот, кислород и т.н. По- точно- кислородът във въздуха е близо 21%.

Т.е., за да изгорим 1 кг бензин ни трябват 14,7 кг въздух. 14х0,21=2,94 кг кислород.  :idea:

Изходния газ от електролизера е в перфектно съотношение, така че отново да стане на вода. Така че 2:1 въздух водород не ми се струва съвсем приемливо. По- скоро 2:1 кислород водород  :!:

От тук следва- 2,1 кг кислород се намират в 10 кг въздух. Т.е. на двигателя му е нужно да засмуче 10 кг въздух, за да изгори 1 кг водород. Естествено тук има едни 100 грама отгоре, които правят сместа по- бедна  8)

------------------------
Върху горните сметки има да се поразсъждава, но има и друг проблем.
------------------------

Наличието на азот във въздуха. ПО- точно. За разширението на газовете. Тъй като въздухът е смес от различни газове- трябва да се намери коя част от тези газове се разширява най- много при промяна на температурата.

Във форума на oupower.com четох, че всъщност азотът е основната причина за движението на колата- т.е. наличието на бум- разширение (основно разширението на азота).

Някой може ли да изясни последния ми въпрос, защото аз лично не съм съвсем наясно със смятането на разширението на газовете и свойствата им, разбира се.

------------------------
Отделно искам да благодаря на goodyy, защото наистина ми зачовърка в главата и изглежда ще се очерта е една много интересна тема, хвърляща допълнително светлина върху процеса.

goodyy:
Прав си. Според мен ако се използва електролизер за захранване на ДВГ хидроксито може да влиза директно в смукателните колектори. Съотношението на водород+кислород е в идеалната пропорция и е идеално за подводници. Обезмисля използването на ламбда сонда и половината компютър отпада на колата.
  Обаче вложената енергия  за производството ще е много голяма и няма да стане. М/у другото аз на моя електролизер, когато го тествах вложих енергия около 150 Вт и получих доста добри резултати.

mzk:
Да, по начало вложената енергия би трябвло да е много голяма и да караш колата си само на водород звучи почти невъзможно.

Затова в момента множество се опитват да направят успешни репликации на разработките на Stan Meyer, Lawton, дори проф. Канарев има свръхефективна клетка, но не знам дали някой я е направил.

Въпреки всичко, един стандартен електролизер може да се използва като бустер в колата- така че да гори някакво количество водород със сместа от бензин- ще даде допълнително мощност, а от там намяла разхода на гориво. Според зависи от начина на каране и производителността на клетката.

В най- общия случай ми се струва, че електролизерите първо ще бъдат годни за отопление на котлета и локално парно.

mzk:
Колеги и съмишленици, стехиометричното отношение на водорода и въздуха е съвсем различно. Освен това водорода изгаря бавно и в различни отношения, т.е. може и при бедни смеси- като дизела.

Информацията я има, но ще я спестя за момента, за да можем да представим нещо по-голямо при успех!

Експериментирайте!

jantar:
:)
Аз пък си мислех, че водорода изгаря бързо.
:)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия