Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

Кола на вода - обща теория, изчисления на дебитите на газовете

(1/47) > >>

goodyy:
От Администратора:

1. http://mazeto.net/index.php/topic,284.msg29316.html#msg29316 - Изчисления на дебита на водород и въздух за един автомобил в зависимост от литража и оборотите му.

От която таблица следва, че за нормален автомобил, при добавка от поне 4% водород (защото в по-малки концентрации не се смесва добре с горивните пари) и минимални обороти, са нужни минимум 25 литра за минута водород, за да има реална икономия на конвенционално гориво.

Справка: http://lib.mazeto.net:8080/drugi/0---voda---0/fcm01r0.pdf - страница 25

От което следва втори извод, че електролизерите, които се продават в Интернет от неизвестни фирми, с консумация средно 2 литра/минута, НЯМА как да осигурят минималните изисквани дебити добавъчен газ за двигателя.

2. http://lib.mazeto.net:8080/Knigi/voda-i-vodorod-v-dvg/  - Работа на ДВГ с добавки към традиционните горива (книга за ВУЗ)

3. http://www.youtube.com/watch?v=fSe943wkUfg - Видео на самозахранващ се двигател изцяло на вода. Явно са успели да получат достатъчно ефективна електролиза и то с голям дебит.

mzk:

--- Цитат ---The law of conservation of energy: The total amount of energy in the universe is constant, although energy can be transformed from one form to another. The basic unit of energy is the joule. A watt is one joule per second. Thus a 100 watt electric bulb uses 100 joules per second of electric energy. That energy must come from somewhere and must be paid for. One pays for electric energy in kilowatt-hours which is 1,000 watts being delivered per hour. Thus a kilowatt-hour is 3,600,000 joules, since "kilo" means a thousand, and there are 3,600 seconds in an hour. At 10 cents per kilowatt hour, a joule is really cheap. 10 joules would lift a one kilogram weight one meter.
--- Край на цитат ---

От тук насетне трябва да се помисли по следния въпрос:
бензинът се всмуква като пари в цилиндъра. Газта в бутилката за пропан-бутан стои във втечнено състояние. Освен това има и изпарител, за да се преобразува в газообразно състояние.

Тези 28 000 като газообразно състояние ли са дадени?! И как са ги изчислявали?

Реално погледнато, за да работи един среден мотор - например1600 куб. см., ще са нужни (според оборотите) м/у 1 и над 3 литра водород за секунда!

Да, това може да ви се струва много, но 1,23 литра водород се получават от 1 грам вода!

Т.е., за да си карате колата с минимална мощност са ви нужни, м/у 1 и 3 грама вода за секунда. Струва ми се, че ако се постигне голяма ефективност на електролизата това е възможно.

Освен това в мрежата има филмчета и теории за направени свръх-ефективни електролизери, които излитат далеч над Фарадеевия максимум.   8)

mzk:
Нарочно посочих газта- защото тя е втечнена. Не знам колко по- тежък е втечнения водород, но като цяло 28 000 литра водород в действителност един двигател може да изгори за час.

Ето и малко сметки (използвам калкулатора на water4gas.com, който ще кача тук):

Двигател: 1600 кубика. 4 тактов.
1500 оборота (малко над празния ход)
При съотношение 14:1 въздух- водород- 1.33 литра водород за секунда.
20:1 -> 0,95 л.
36:1 -> 0,54 л.

В зависимост от съотношението количеството се променя много. Взел съм 14:1- като за бензиновите, където е 14,7:1. След това 20:1 и 36:1- което четох някъде по форумите като средно съотношение за работа на ДВГ с водород.

Според мен е по- точно да се предвиди обема на горивната камера над цилиндъра и съотношението на водорода и въздуха, след това да се направят сметки за оборотите и тогава чак да се говори за необходимо количество водорд на секунда.

goodyy:
Между другото най-точната единица за измерване на горивото е неговата маса. Видях как се подведохте. Ако се преобърнат литрите на което и да е гориво в кг, ще видите че без значение е какво е горивото колата си гори около 5 кг гориво на 100 км. Дали е ЛПГ, метан, дизел или каквото и да е то. Горивото да се мери в литри  е най-точно за бензина , тъй като обемът му не се промена в зависимост от темп. и налягането на околната среда.
  Може и мойте сметки да са грешни, но нали затова ги обсъждаме.
  Ако някой се интересува от електролизер и от проби може да кача един файл който е на английски и е смислен. Не е като другите измишльотини които пишат по сайтовете за разлагане на водата.

goodyy:
Между другото са ти малко грешни сметките. Стойчиометричното число за бензина е 14,7 : 1. Това число е само за бензин, не за водород. За
    ЛПГто мисля че беше около 16:1 ,
    за метан 4,5 : 1,
    а за чист водород е със сигурност 2 : 1.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия