Автор Тема: Лампов т-р на Тесла на mi68  (Прочетена 21014 пъти)

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« -: Май 31, 2009, 09:23:52 pm »
Пробвам една с-ма за трионообразно напрежение.Класическият е с глим-лампа.Глимката може да се замени с два транзистора от п-н-п, н-п-н структура така,че се образува лавинообразен процес(транзисторите работят в ОБ с отлични честотни с-ва) с това се премахва трансформаторната обратна връзка за управление на блакинг-генератора.Друго предимство е зареждането по експонента и намалената мощност на захранването;а зазреждането е екстремно.На практика двата транзистора образуват тиристор с отлични честотни с-ва.Занимавам се но няма резултат,объркал съм с-мата и изгорих няколко транзистора.Целта е да имам два или три т-ра за да получа биене и въртяща се с-ма(трифазен ток).Спомнете си при "филаделфията " имаме т-тор на кораба и втори на сушата целта е да се получи антирадар и евентуално оптична невидимост но се получава дупка и преместване.
« Последна редакция: Май 31, 2009, 09:25:55 pm от mi68 »

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #1 -: Юни 12, 2009, 07:24:41 pm »
Сега изработвам теслов т-р с две лампи в пулпушна с-ма ЕL81 цена 3лв. и цокъл 0,30лв на ул."Искър"№21 кондензатори 220мкФ/400В 4,20лв и диод1000В/6А за0,24лв.Отопление на лампата е 6,3В/1,05А и използвам 6,3В от филмоскоп детски 6,3В/3А навил съм 6 навивки и ще използвам паразитните капацитети на лампата за с-ма Колпиц,ако не тръгне ще ползвам с-ма Хартлей,честотата е в границите 50-100МХц.При 100МХц капацитивното съпротилвение на 10пФ е 159 ома и имаме капацитивно прехвърляне на енергия.Ако използваме магнетронна лампа от микровълнова печка с честота 2ГХц то 10пФ ще окаже съпротивление по-малко от 1ом.Тук имаме екви(равно)потенциални повърхнини и радиална енергия.Консуматорът не оказва влияние на генератора и консуматорите може да са много и да се захранват без проводници.Ако се пусне светлина от лазер в стъкло влакно тесловия трансформатор няма да работи.За да работи ни трябва трептящи електрони както казва Тесла електронни вълни,съответно при по-висока честота имаме по-ефектно преобразуване.Предвиждам елементарно мултивибраторче да управлява втора решетка да се получи затишващ(искров)характер на вибрациите.Захранванета ще е както при ГОГО55 600В от мрежата евентуално900В то се подава в средна точка и вибриращият кондензатор се зарежда около 1200В или 1800В.Според мен най-добре е магнетрон,но да не прескачаме етапи.
« Последна редакция: Юни 12, 2009, 07:29:46 pm от mi68 »

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #2 -: Юни 12, 2009, 09:37:54 pm »
Това е само проект и навивката ще се разглежда като линия с разпределени параметри и дължината ще е такава та да бъде кратна на ланда/4 или /2.Високоволтната намотка е стандартна и накрая топче.500-1000Вт ултракъсовълнова мощност е отличен резолтат.Аз са коркам с 100-200Вт с 4 лампи ЕL81.

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #3 -: Юни 15, 2009, 07:35:36 am »
Гоня честота 50-100МХц.Последствие ще гоня 500МХц на триоди.Трябва реално да се види как работи и умножаването на мрежовото напрежение.За разширяване на спектъра използвам амплитудна модулация и се получават две странични ленти,като варянт може и честотна модулация.Идеята е максимално да се доближим до искровия разряд(искрище).
« Последна редакция: Юни 15, 2009, 05:58:35 pm от mi68 »

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #4 -: Юни 24, 2009, 10:13:42 pm »
Правих опити с лампови теслови т-ри и бяха отчайващи.Честотата е около 100мХц и изчезваше радиоприемането на УКВ ДАРИК И РАДИО 1,с ДАРИК имам пряка видимост работи на 106мХц.Бобината ми е двойно плоска(нов дизайн)на диск от горе имам 3 спираловидни навивки с намавяващ радиус към центъра на диска,средната точка, преминава през диска и от долната страна в същата посока на навиване от центъра към периферията с увеличаващ се диаметър 3 навивки.Средната точка подавам +600В анадно,двата края на намотката са към анодите на лампите.Експеримента беше лош защото режима на лампите не е изчислен точно и червяха анодите.Добрият резултат е стигнах до извода,че честотата не трябва да е по-висока от 1до 30мХц.При 30мХц отговаря дължина на вълната 10м,ланда върху 4 е 2,5м като се сметне и коефициент на скъсяване то дължината на ВB трябва да е 1м.Най-вероятно трябва да се работи с неотринната скорост 2,2.10^6м/сек,а не 3.10^8м/сек.Като варянт се сещам да маниполирам ВЧ напрежението с мултивибратор.Това усложнява с-мата.По-интересно е изчезването на радиоприемането на честотна модулащия ще взема радио с индикатор на АРУ"СЕЛЕНА" да видя дали се блокира радиоприемника или се изкривява пространството и сме пред отваряне на черна дупка и повтаряне на експеримента"Филаделфия".
« Последна редакция: Юни 25, 2009, 12:34:04 am от mi68 »

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #5 -: Август 06, 2009, 05:06:48 pm »
Опита с този теслов т-р е отрицателен не може да се получи резонанс а имах бял шум.От 150кХц до 108мХц се изключваше радиоприемник"селена" ,на 2м от бобината,АРУ индикатора бие на максимум и никъкви радио станции,смущения има и в дециметровите вълни на телевизията.Първоначално късовълновата мощност има развеселяващ ефект ,по-продължително стоене обратен ефект.Използвах двойно спирална бобина,противотактен генератор и паразитните капацитети на лампите.От опита следва да се увиличи капацитета и да се намали качествения фактор на кръга.Лампите трябва да са безинертни до 600мХц и честотата я смятах на около 100мХц,въртенето на фазата не разбирам от лампите или от спираловидната намотка става,ще мисля.
« Последна редакция: Август 06, 2009, 05:09:48 pm от mi68 »

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #6 -: Август 22, 2009, 03:16:57 pm »
Лампите ГУ-50 са с анодно 1000В и честота до 600мХц,отопление 12В,1А.До 25мХц може да се използва 6П45С,отопление 6,3В,2А.Направих проучване и мисля,че цоклите са еднакви между ГУ-50 и 6П45С.Проблема е не се продават цокли,трябва да се изработят любителски.Лампа РL500/ЕL500 е с еднакъв цокъл с 6П45С,крачетата на 6П45С са подебели и трудно влизат в цокъл РL500.Аз работя с ЕL81 и цокъл"новал" от ТХО на ТВ"опера1".Работят с 400В но аз подавам 600В,отопление 6,3В,1А.Яко червят анодите,първо намалявах отоплението,но този начин е не практичен и  увеличих утечния резистор(грилдика) на 120ком и нямам греене на аноди.От снимката на Гого 55 се вижда 22кОм/6Вт,трябва да се увеличи на 47кОм,за да се получи хубав клас "С".Използвам противотактна с-ма(мостова)с това премахвам бобината за обратна връзка,в работната намотка се подава в средата напрежение,с това се намалява два пъти работното напрежение спрямо една лампа,грилдика е един и се ползват вътрешните капацитети на лампите,увеличава се броя на ламните от една на две.Гого 55 използвай вилка на Авраменко,или Грец и измери ток/мощност,до колкото налучквам нещата при Греца трябва нелинеен елемент(искрище,варистор,ценеров-диод)серийно на товара,за да се зарежда кондензатор и той да се разрежда през товара.  
« Последна редакция: Август 22, 2009, 03:30:26 pm от mi68 »

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #7 -: Септември 04, 2009, 09:26:22 pm »
Щом нети грее анода лампата работи в отличен режим,но спрат ли генерациите светва заради форсирания режим и пред напрежение 0 В.Преднапрежение то на генерация е от порядъка на -150В,анодния ток е инпулсен,работи се в клас С,токът е практически правоъгълен,което е теслова технология.Гого55отговорими генератора меко или твърдо се пуска.Аз правих такива забаления но получих обратен ефект радиозаглушаване,никакви искри и слабо светене на газови лампи.Светеха ми анодите в покой,но при генерация работят безупречно и винаги тръгваше твърдо,първо включвам отоплението загряват катодите и включвам анодното,при едновременно включване само зачервени аноди и радиото свири.     

mi68

  • Гост
Лампов т-р на Тесла на mi68
« Отговор #8 -: Септември 05, 2009, 12:33:23 am »
Гого55 анода не свети от пропусканият ток ,а от кинетичната енергия на електроните и плътноста т.е анодният ток.С увеличаване на напрежението се увеличава скороста на прелитане и работната честотата,има ф-ла в зависимост от разтояние анод катод,анодно напрежение  да се сметне горната честота след,която лампата става инертна т.е. вкарва капацитет и намалява честотата на трептящата с-ма.Тъй като е увеличено анодното напрежение следва,че 30мХц спокой може да работи,съответно анодния ток трябва да е намален(увеличено преднапрежение).Кривата е парабола,така се смята всяко мощно стапало с лампи или транзистори.Снимки нямам възножност да покажа но аз знам проблема използвам плоска(палачинкова)намотка,усуква се пространството и трептящата с-ма става широколентова(разпределени параметри) и се явява бял шум три порядъка направих прости измервания и получих лента150кХц-150мХц слаби смущения получих до 700мХц.600мХц е сметната горната честота на лампите в конкретния форсиран режим.Използвам малки лампи,заради висока гранична честота,но работят в мостова с-ма за да се увеличи 4пъти изходната мощност спрямо една лампа.Явно следващ етап е използване на магнетронни лампи но нямам никакви идей.Следва тези играчки да проезведат ток в няколко консуматора и с просто сумиране да имаме усилване на електрическата мощност.По тази с-ма получих добри резултати и мисля,че ми е ясно как става самоосцилиращ генератор,остава практиката да потвърди изводите.
« Последна редакция: Септември 05, 2009, 12:54:19 am от mi68 »