Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Лампов т-р на Тесла на mi68

(1/2) > >>

mi68:
Пробвам една с-ма за трионообразно напрежение.Класическият е с глим-лампа.Глимката може да се замени с два транзистора от п-н-п, н-п-н структура така,че се образува лавинообразен процес(транзисторите работят в ОБ с отлични честотни с-ва) с това се премахва трансформаторната обратна връзка за управление на блакинг-генератора.Друго предимство е зареждането по експонента и намалената мощност на захранването;а зазреждането е екстремно.На практика двата транзистора образуват тиристор с отлични честотни с-ва.Занимавам се но няма резултат,объркал съм с-мата и изгорих няколко транзистора.Целта е да имам два или три т-ра за да получа биене и въртяща се с-ма(трифазен ток).Спомнете си при "филаделфията " имаме т-тор на кораба и втори на сушата целта е да се получи антирадар и евентуално оптична невидимост но се получава дупка и преместване.

mi68:
Сега изработвам теслов т-р с две лампи в пулпушна с-ма ЕL81 цена 3лв. и цокъл 0,30лв на ул."Искър"№21 кондензатори 220мкФ/400В 4,20лв и диод1000В/6А за0,24лв.Отопление на лампата е 6,3В/1,05А и използвам 6,3В от филмоскоп детски 6,3В/3А навил съм 6 навивки и ще използвам паразитните капацитети на лампата за с-ма Колпиц,ако не тръгне ще ползвам с-ма Хартлей,честотата е в границите 50-100МХц.При 100МХц капацитивното съпротилвение на 10пФ е 159 ома и имаме капацитивно прехвърляне на енергия.Ако използваме магнетронна лампа от микровълнова печка с честота 2ГХц то 10пФ ще окаже съпротивление по-малко от 1ом.Тук имаме екви(равно)потенциални повърхнини и радиална енергия.Консуматорът не оказва влияние на генератора и консуматорите може да са много и да се захранват без проводници.Ако се пусне светлина от лазер в стъкло влакно тесловия трансформатор няма да работи.За да работи ни трябва трептящи електрони както казва Тесла електронни вълни,съответно при по-висока честота имаме по-ефектно преобразуване.Предвиждам елементарно мултивибраторче да управлява втора решетка да се получи затишващ(искров)характер на вибрациите.Захранванета ще е както при ГОГО55 600В от мрежата евентуално900В то се подава в средна точка и вибриращият кондензатор се зарежда около 1200В или 1800В.Според мен най-добре е магнетрон,но да не прескачаме етапи.

mi68:
Това е само проект и навивката ще се разглежда като линия с разпределени параметри и дължината ще е такава та да бъде кратна на ланда/4 или /2.Високоволтната намотка е стандартна и накрая топче.500-1000Вт ултракъсовълнова мощност е отличен резолтат.Аз са коркам с 100-200Вт с 4 лампи ЕL81.

mi68:
Гоня честота 50-100МХц.Последствие ще гоня 500МХц на триоди.Трябва реално да се види как работи и умножаването на мрежовото напрежение.За разширяване на спектъра използвам амплитудна модулация и се получават две странични ленти,като варянт може и честотна модулация.Идеята е максимално да се доближим до искровия разряд(искрище).

mi68:
Правих опити с лампови теслови т-ри и бяха отчайващи.Честотата е около 100мХц и изчезваше радиоприемането на УКВ ДАРИК И РАДИО 1,с ДАРИК имам пряка видимост работи на 106мХц.Бобината ми е двойно плоска(нов дизайн)на диск от горе имам 3 спираловидни навивки с намавяващ радиус към центъра на диска,средната точка, преминава през диска и от долната страна в същата посока на навиване от центъра към периферията с увеличаващ се диаметър 3 навивки.Средната точка подавам +600В анадно,двата края на намотката са към анодите на лампите.Експеримента беше лош защото режима на лампите не е изчислен точно и червяха анодите.Добрият резултат е стигнах до извода,че честотата не трябва да е по-висока от 1до 30мХц.При 30мХц отговаря дължина на вълната 10м,ланда върху 4 е 2,5м като се сметне и коефициент на скъсяване то дължината на ВB трябва да е 1м.Най-вероятно трябва да се работи с неотринната скорост 2,2.10^6м/сек,а не 3.10^8м/сек.Като варянт се сещам да маниполирам ВЧ напрежението с мултивибратор.Това усложнява с-мата.По-интересно е изчезването на радиоприемането на честотна модулащия ще взема радио с индикатор на АРУ"СЕЛЕНА" да видя дали се блокира радиоприемника или се изкривява пространството и сме пред отваряне на черна дупка и повтаряне на експеримента"Филаделфия".

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия