Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Т-р на Тесла по схема КАЧЕР на Dex

(1/2) > >>

Dex:
Ето две схемни решения за тесла трафчета, с не голяма мощност. Това с мосфета е мое лично изобретение и при него с наличните бобини, получих най-голямо КПД и искри. С докосване на сензора, който е малка пластинка се задействат генерациите. В схемата с биполярния съм ползвал MJE 3055. При мосфета, ако не ви се прави генератор на ток, можете да го заместите с паралено свързани резистор 4,7 ома и кондер 100n, но се редуцира малко изходната мощност. Не пробвайте без тези защити, защото ще имате фоерверки и много гъст пушек.

teofilius:
Схемите са си едни много добри електронни варианти на трансформатор на Тесла без искрище.  Също така са наречени и качер от руския колега , Бровин. Аз досега съм правил транзисторния вариант и с захранване от 1,5 до около 12 волта. Ще се постарая тия дни да направя и мощен вариант с по-високо захранване а също и с полеви транзистор. Мисля че този тип трансформатор на Тесла е много подходящ за експерименти върху Капанадзе...

Dex:
Правя уточнения за използваните от мен намотки.
Първична с диаметър 8см, 8 навивки проводник 4мм^2. растоянието между навивките е 1см.
Вторична с диаметър 3,3см. 1800 навивки с проводник 0,25мм
Обратна връзка с проводник 4мм^2 - 3навивки

EDM electronics:
    Много дебела обратна връзка  :D!

    Колегата Витан вероятно имаше предвид, че като говорим за Тесла-траф, трябва да има задължително заземяване.

    Нека изписваме винаги името на Тесла с главна буква, защото той е гуруто в електричеството, особено за редовните участници в тоя форум!

Поздрави!

Dex:

--- Цитат на: EDM electronics в Декември 18, 2009, 03:42:18 pm ---    Много дебела обратна връзка  :D!

  
Поздрави!

--- Край на цитат ---
Закрепването ме принуди да ползвам такава. За изписването на името на Тесла имаш право:)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия