Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Качер на Бровин - интересен режим на работа на транзисторите

<< < (18/19) > >>

GMG:
     Абстрахирай се от всичко, което си чел или учил в ТУ за малко ако можеш
и започни на 'чисто' ;)  Задай си въпроса 'от какво е изградено това около нас'?
   И ако стигнеш до извода, че не са атоми или ония енергии (од, тод, ин, мин и т.н.),
а нещо като частица магнит, значи може да се синхронизираме и мислим адекватно ;)
   Та, затова подкрепям това момче Акула като казва ''стандартна физика"... да, от
природните закони не можем да ги пренебрегнем, друг е въпроса, какво знаем
ние и какво е всъщност!
Поговорката 'де го чукаш, де се пука' не е в прогрес (според някои може и да е),
а напротив според мен :)
   Трябва да се знае, къде точно да се 'чукне' и с колко, защото тези малки маг. частици
са претенциозни откъм взлом и не реагират току-така ;)
   Друг е въпроса с донастройката на честотата, защото пак по физични пътеки
ферита мени характеристиките си, т.е. частиците променят настроението си :)
   Затова Мито, смени подхода ако искаш - пак казвам, така мисля и така
правя, а как? - сам ще се сетиш (не се сърди, просто отчетѝ обстоятелствата) ;)
   Така или иначе ще стигнеш до извода, че със сърцевина е по-лесния, но пък
по-калпавия начин. Имам в предвид въздушните намотки неангажиращи се с
други обстоятелствата  в които се намират, а именно използването на
'тяхната' среда като диелектрика или въздуха, ангажирайки го да съхрани временно
'избитите' електрони!  Защото като 'изпразниш' първичната, тези частици или
магнитчета не напускат орбитата на бобината, но много зависи КАК ги пускаш
и КАК влизат обратно - под какъв ъгъл или номерация, така да се каже...
       Успех!
 Това сякаш е в тема като 'размишления', като на Валекс, в която не искам да се меся

valex:
mito_kupona
Като спомена, че ферорезонанса зависи и от напрежението (т.е. тока -> намагнитването) се замислих да не би да не си наситил максимално сърцевината. От там при различни насищания ще има различни резултати за ферорезонанса. Това при услович, че ферорезонанса е в пряка зависимаст от хистирезисната крива на съответния материал.
Бих ти препоръчал да изследваш ферорезонанса като наблюдаваш хистерезисната крива http://mazeto.net/index.php/topic,7049.msg44315.html#msg44315 при различни честоти. Може да се получи по-точно измерване.

mito_kupona:
Абстрахирах се от всичко, което съм учил и чел и докарах едно, към едно осцилограмите на Акула на фенерчето. Не съм правил още опит за самозахранване, че стана вече 2 часа през нощта, но и това ще стане тези дни. Оказва се, че на почти всеки ферит от ТХО на телевизор може да се получи ефекта на раздвижване на домените, както показва Акула на видеото. Оказва се също, че работната честота на ферита няма нищо общо с честотата на ферорезонанса, честотата на ферорезонанса е от няколко десетки херца, до няколко стотин херца, поне за феритите от ТХО на телевизори.
    Оказа се също, че схемата, която е дал Акула е грешна, много грешна, оказа се също, че има значение на кой производител е интегралната схема SN74HC14, добре работи със интегрални схеми произведени от Motorola и Texas instruments, а най-добре работи със руска схема производство за военните.
    Оказа, се също, че с транзистора КТ805АМ ефекта се получава, горе долу, но с дарлингтон транзистор се получава по-добре, пиковото напрежение при Акула е 40 волта, а с дарлингтона BDX53C аз получих пиково напрежение 90-97 волта, има го на осцилограмите, при захранващо напрежение 3 волта.
   Има и други нюанси и пинизи, но е дълго за обяснение.
   Ако успея да го светна това фенерче ще направя клип със пълни обяснения. На мен ми отне 2 седмици средно по 5 часа на ден, за да стигна до тук, но това не значи, че съм стигнал до някъде, защото още не съм светнал фенерчето. А, колко по-лесно щеше да бъде Акула, като е започнал да дава информация, да я даде до край, за да спести на хиляди хора безсънните нощи, или да не дава нищо. Пак повтарям, че не харесвам такива хора, това е подигравка с останалите и избиване на комплекси от страна на Акула.

dymelsoft:
Браво Митак, така се прави :), не като повечето философи. Между другото е ясно, че схемите са грешни, предполагам целта е да се заблудят лаиците, а тези които са в час и видят че схемата е грешна игнорират самата идеята и не си правят труда да я реализират с коректно схемно решение. Не знам защо "Акула" прави тези умишлени грешки и бутафории в схемите си, но явно желае да е единствения който да прави тези "фонари" и да се прави на интересен пред широката аудитория... предполагам, може и да има друга причина. Пожелавам ти успех в изследването на процеса и дано най-накрая получиш задоволителни резултати. Поздрави.

П.П. изпълнението (направата) на всяка една електронна схема е много по-лесно когато същата се разбира, отколкото да се повтаря папагалски до последната подробност.

mito_kupona:
   Акула още в началото на клипа въвежда аудиторията в заблуждение. Той казва, че с лявата част на интегралната схема е направен нискочестотен генератор с, който ще се управлява компенсацията на фенерчето с енергия, за да не спира да работи, защото засичало от време на време. А това не е вярно, защото този нискочестотен генератор задава честотата на самото фенерче и участва директно в процеса и в същото време тези импулси могат да се използват и за управлението на тиристора за компенсацията. Нали от потенциометъра на платката променя честотата на генератора преди да стартира схемата, това ясно се вижда на клипа. А с дясната част на интегралната схема се регулира ширината на импулса на нискочестотния генератор направен с лявата част на интегралната схема. С други думи с тази интегрална схема SN74HC14 е направен един нискочестотен генератор с възможност за регулиране на ширината на импулса и нищо повече.     
     А това, че тази схема на снимката не работи е друг въпрос. Нискочестотния генератор работи и ширината на импулса се регулира, но не се получава ефекта на раздвижване на домените на ферита или не се получава ферорезонанса при така дадената схема. Аз я направих преди около две седмици и генератора тръгна от раз, но ефекта на ферорезонанса го нямаше и аз започнах да сменям най-различни ферити, бобини, интегрални схеми от различни производители, транзистори и пак нищо, докато не ми просветна да търся причината и на друго място.
   

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия