Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Опити на mzk по схема КАЧЕР

(1/3) > >>

mzk:
Здравейте.

Няма нужда от втора бобина, свързана за първата. В клипче в rutube.ru се вижда, че съвсем стандартна теслова бобина върши абсолютно същото.

http://rutube.ru/tracks/1889979.html?v=e617cdbf946eb042b0ce89074b0faac1

Навих на ПВЦ тръба около 230 навивки 0.4 мм кабел (от разплетен lan кабел). За първична съм навил 5 навивки дебел проводник (май е 2 мм), конусовидно, с разлика между навивките около 1 см.

Използвам следната схема:



За сега не върви. Не знам точно къде бъркам. Давайте акъл.

ПС: първоначално пробвах тази схема:



Но и тя не тръгна, понеже нямах 10 к резистори сложих 2х27 к и долу 10к тример.

След това промених схемата, така че да пасне на горната (с един тример, но при мен е 100 к, а не 50).

Транзисторът е BU508AF.

ПС2: в началото не съм сложил онези кондензатори, има само 1 uF "хартиен?" кондензатор.

Петър:
Струват ми се малко вторичните намотки - ползвай отношение 100:1. Т.е. при 5 първични поне 500 вторични.
Също така отношението на дължината на PVC тръбата към нейния диаметър има значение - при D=75 мм - Lмин=450 mm ;  D=100 мм - Lмин=500 mm .....
Може и първичния проводник да е с малко сечение. Обикновено ползват медни тръби (ф6, ф8 ) или шина.
Мисля че електрониката не е толкова критична, освен при тези елементи, които си намерил да не може да се достигне нужната честота ???

П.С. Можеш да намалиш броя на първичните на 2-3 например......  Успех!

mi68:
Схемата е фалшива и няма да тръгне поради липсата на кондензатор.При втората с-ма се използва паразитния капацитет но транзистора трябва да е с голямо усилване.Най-просто е да се използва класически бокинг-генератор с 3 бобини кото се навие допълнителна бобина с 10навивки и се сфазира и автоматично е в резонанс.С-ма с KD3055(2N3055) работи отлично пробвал съм я.За по-големи мощности е хубаво да се се използва противотактен блокинг-генератор.Хубаво е транзистора да е високочестотен над 3МХц транзитна честота.Ще публикуваме с-ми на теслови т-ри с лампи за около 500кВ.При електрическа мощност 40-50Вт се получава около 500кВ,това лесно се постига и с транзистори.Имам интересна с-ма на теслов т-р за 60кВ работна честота 500кХц  на лампи.Това с тразистори не може да се реплекира заради лошите честотни свойства.Въпроса какво се цели Максимална внезапност(амплитуда)или максимална вибрация(честота).

getca:
Що да е фалшива схемата, колега mi68... ??? Блокинг-а в схемата на електронното запалване работи без кондензатор. Честотата зависи от индуктивностите на намотките, които определят скоростта на нарастване на тока в колекторната верига. Транзисторът изключва, когато спадне Кус, така че се нарушава условието за ПОВ. Та транзистори с малки бети няма да станат или ще искат допълнителни вериги за управление. И още...биполярният транзистор се клати с ток и при колекторен ток 10а и нагоре ще му трябва як базов, защото бетата е само няколко единици. В тази насока дали не е по-добре управлението да е с токов траф...или Дарлингтон за облекчаване на базовата верига.
Другият начин е независимо възбуждане с генератор и яки драйвери.

Е, надявам се мисловният ми напън да е помогнал за ориентация в правилната посока.  ;)

mi68:
Забележките са правилни.Дарлинктоновата с-ма има средни честотни с-ва.В случая трябва мосет и потенциала на базата ще управлява блокинг-генератора.Важното да се постави правилно задачата за настройката на транзисторния теслов трансформатор,а имено амплитуда или честота.По отношение на честотата транзисторите са тегави при високи мощности.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия