Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Дискусия за т-р на Тесла

(1/14) > >>

mi68:
За малки и средни мощности са добри варианти искрището да се замени с транзистор
или електронна лампа.Генератора е най-често е блокинг генератор и автоматично е в
резонанс.За транзистори те трабва да са високочестотни пример КD503.Траснсформатора се изработва самостоятелно на тънка ПВЦ едноредово се навива вторичната намотка и свършва с топче.Първичната се навива на макара над3 пъти по-голям диаметър от първичната и бобината за
обратна връзка към транзистора,лампа,.От патентите на Тесла е видно ,че се използва искрище и електромагнит гаси дъгата но как електрически се връзва във веригата не е ясно трябва да се помисли.Целта е да се получи кратка дъга т.е. ударна ф-ция/стръмни фронтове/.
При индукционна бобина нямаме бобина за обратна връзка и за това имаме външен задаващ генератор,който трябва да се настрой в резонанс към бобината.Този теслов трансформатор е маломощен но е прост и достъпен/изпълнен е със стандартни елементи/ и отличен за експерименти по безпроводниково предоване на енергия.При повишаване на броя консуматори устройството работи с КПД над 1/получават се евипотенциални повърнини,потенциално ниво или
електрогравитационни надлъжни вълни и малко електромагнитни вълни/

teofilius:
Автомобилната бобина работи като трансформатор на Тесла когато се съчетае с искрище и кондензатор. За целта на първичната намотка трябва да се подаде достатъчно високо напрежение през искрище и натрупващ кондензатор така че да имаме разряд в искрището. Аз съм го правил това практически по два начина. Първият е чрез повишаващ трансформатор който имам на 50 Хц. и вдига на 6Кв. Изправям напрежението и зареждам кондензатор до пробивното за искрището което е последователно на първичната.  Другият по лесен вариант е чрез умножител с диоди и кондензатори. Вдигам мрежовото напрежение до 2-3Кв. и пак през искрището. Магнитите в искрището гасят много рязко разряда и така имаме огромна автоиндукция. При трансформатора на Тесла от една страна е съществен резонанса който се постига със самонастройване на системата при добро изпълнение а от друга страна високото напрежение се постига най-вече на основата на автоиндукцията. Колкото по правоъгълна е кривата на напрежението толкова е по-високо напрежението на автоиндукцията. Ако измерим ъгъла на правоъгълния импулс понеже не е абсолютно  правоъгълен то там където кривата(правата ) линия  на нарастването и другата на намаляване на мплитудата се пресичат, това е индуциращото се напрежение на автоиндукцията. Например имаме на входа на една бобина 12 волта правоъгълен импулс като самия импулс е отрязан и максимума му е 12волта. Напрежението на автоиндукцията е съчетание от две виртуални прави започващи от началото и края на импулса и пресичащи се във виртуална точка. Реално напрежението и като цяло мощността на автоиндукцията са по-големи от напрежението и мощността на входния управляващ импулс но енергията и се губи в окъсяване спрямо входния източник. Първоначално трансформатора на Тесла не е имал вторична намотка а големите енергийни пикове са били изцяло съсредоточени върху една единствена намотка  и понеже  е използвал големи напрежения то автоиндукцията която е начин на поглъщане на енергия от пространството, е предизвиквала мощни механични трептения на самото пространство. Така също се пораждат и наречените от Тесла - Електрически лъчи , които като характеристика не са нито йонизиращи-ренгенови(радиация) , нито някакъм електростатичен заряд, нито магнитно или електрическо поле а по скоро скаларно електромагнитно и механично поле за което няма никакви прегради. Тесла е установявал въздействието му както зад стъклени така и зад дебели метални и др.прегради.  (уточнявам че скаларното поле е равномерно разпространяващо се във всички посоки при което отсъстват силови линии) Гравитационното поле е скаларно за разлика от електрическото и магнитното имащи специфична форма и структура .  (Уточнявам също че електромагнитното и по-конкретно електрическото поле е и електрогравитационно и единствената му разлика от гравитационното поле е че е векторно и радиално докато гравитационното  е скаларно. Съставени са от една и съща субстанция и среда така че електрическото поле преминава в гравитационно когато става скаларно). В интерес на истината науката за свободната енергия и тази за овладяване на гравитацията и антигравитацията са пряко свързани и зависими една от друга.  Хрумва ми мисълта че след години хората вместо да казват "Ти откри топлата вода. Браво!" ще казват "Ти откри гравитацията.Браво!"
   Та като говорим за автоиндукцията и за Тесла , разбираме и че двигател-генератора на Бедини работи точно на същия принцип. Това което казва Бедини е че използваните магнити не е задължително да са някакви супер мощни .... Но тъй като е трудно да се овладее енергията на автоиндукцията се появяват и нови варианти при които се използват силни магнити и се взема енергия от магнитното им поле...

vitan:
Тесла трансформатора е резонансна структура на фиксирана честота. Един 555 с неговата нестабилна честота не е смислен начин човек да си изгуби времето.

teofilius:
555 не е с най-фиксираната честота но е подходящ за доста непретенциозни неща. Иначе измери честотата на теслов трансформатор работещ със разрядник. Виж я с осцилоскоп и ще видиш че е пълен с хармонични. И това не е поради неправилно изпълнение и не е защото само самия Тесла може да го направи перфектен и фиксиран но е защото във електрическия разряд присъства почти целия електромагнитен спектър. Резонанса го има защото една от тези честоти пасва на съответния капацитет между двата извода на вторичната му бобина.  Освен това имаш огромно напрежение което няма общо с резонанса в познатия ни класически вид а по скоро с автоиндукцията...

ppankov:
Да видим дали съм разбрал правилно, а именно :
-тесловия трансформатор, работи с определен резонанс и повишава напрежението на вторичната си намотка или намотки...

Сигурен съм, че много от вас са запознати със схемата на конвенционалния телевизор  :)

Типичен пример е стъпалото за хоризонтално отклонение при конвенционалните телевизори и монитори с кинескоп - ТХО с ключов транзистор, след ТХО високи напрежения колко щеш :
- 25 Kv за втория анод на кинескопа;
- 800 v за фокусировката;
- 600 v  за ускорителния анод (при някои модели);
- 200 v за видеоусилвателите от RGB матрицата;
- допълнителни напрежения за захранване отоплението на кинескопа, вертикалното отклонение (някои модели) , звуковото крайно стъпало (пак някои модели) и т.н.

Схемата на 14" SHARP илюстрира точно това :


Е добре де, питам аз тогава - не може ли да свържат високите напрежения на ТХО към искрището?
Ясно е че резонанса може да се променя, могат да бъдат постигнати различни
синхронизации по честота, фаза, напрежение и ток  :)

Докато се занимавах с лампови телевизори (заради хобито)  ;) любимото занимание на брат ми беше да вземе малка 12v луминисцентна лампа и да я върти покрай мен за да...светне лампата  :D - блокът за хоризонтално и вертикално отклонение доста енергия отделяше...това не е ли един от ефектите на Тесла?
Друг интересен ефект от самия блок беше, че ключовата лампа 6П45Ц захранваща ТХО от високоволтовия си извод (800 V) озонираше въздуха  :) и после след часове работа се чуствах  ведър и свеж.
Схема :


Скоро ми хрумна друга идея, на портативен телевизор (примерно Юност) да взема едно по ниско вторично напрежение 12-15 V, изправено през един по як диод и стабилизираща схема да свържа захранващия източник, за да проверя дали консуматора и захранващия източник (12V сух акумулатор) ще влязат в автономен режим...следващата седмица предстои този експеримент.

Поздрави на всички

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия