Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Стърлинг

Stirling - общи положения

(1/3) > >>

Мусала1:
Например и аз вярвам вече  в алтернативната енергия. Дълги години  изучавах цикъла Стирлинг Там в един от учебниците пишеше че няма научно обяснение на някои от феномените при този цикъл. но и без обяснение тои се ползва както и неговите алтернативи-Мак Махон, Ериксон и други по стечение на обстоятелствата за получване на...студ
и то голям студ.После  академик Капица изобрети получаването на студ с разделение на потоците  и тези високо производителни но прецизни  и скъпи машини бяха избутани някъде в ъгъла  на на лабораториите. Както и да е Преди 70 години Филипс установи че те стават за захранване на ...радиоапарати
което е пак куриоз защото при Стирлинга съотношението конска сила на киловат е много лошо. Както и да е Cockums( не зная дали правилно съм го написал)разработи яхти а впоследствие и подводници снабдени с тоци невероятно сигурен и свръх тих двигател с топлинен акумулатор на базата на стопени соли на алуминия.Както по късно стана ясно Стирлинг машините изместиха живачните силови установки на базата на Ренкин(парни машини) в енерго снабдяването на американските космически апарати в годините около 70-те  докато се появиха други свръх ефективни технологии като йонния двигател например.Върху цикъла Стирлинг продължават разработки фирми като Юнайтед Стирлинг, Хускварна,
Може да звучи като фнтазия  но в Петербург в 1917 година е съществувала фабрика която е произвеждала двигатели  от този тип
Навярно сега се работи върху прилагането на цикъла в  медицината най вече(изкуствено сърце) Иначе има модели които не са правени от специалисти и работят от топлината на ръката само като в зависимост от качеството КПД може да варира от 0.1% до около 17% че и повече
което обаче се постига твърде трудно и само в фабрични условия максималния КПД на тези машини надхвърля 45%
Нещата които разгледах след влизането ми в този форум ме впечатлиха изключително. Тесла , Де Палма  индийски японски  и руски учени са постигнали зашеметяващи успехи и което е най наи радващото дори и обикновени хора съвсем необразовани  доказват с моделите и реализациите им че е възможно да се черпи енергия от съвсем достъпни източници.Разбира се положен е голям труд, някои са били неразбрани ако съдим по историята на българина Юл Браун изминал хиляди километри с няколко литра вода в резервоара а и други българи и чужденци.Материята е много сложна не всичко е обяснимо с модерните научни теории  и нека да  завърша с думите на един известен човек и писател фантаст починал неотдавна в Цейлон(Шри ЛАнка):
"...може би студения синтез е най големия скандал в историята на науката..."
                                             Сър Артър Кларк

oniatam:
Някой да се е опитвал да направи такова чудо??
Някой ако има желание съвместно да зглобим един Стирлинг, да вика.
Аз съм от СФ.

Имам някои идеи, но трябва първо да се зглоби един работещ Стирлинг, ако се окажа прав може с общи усилия да зглобиме 100% ЕКО автомобил.

oniatam:
Идеята е, да се вържат Стирлинг който да произвежда ток , а с този ток се разлага вода за да получиме водород който да е гориво за самия Стирлинг, след което да се използва енергията която се произвежда в повече от колкото е нужно за процеса.
Въпроса е колко е мощен един Стирлинг и колко ток може да произведе, дали тока произведен от  Стирлинга ще е достатъчен за производство на нужни я му водород.

Затова ми се ще да се обединим и да зглобим един Стирлинг да видим за какво става въпрос.

teofilius:
Теоретично КПД на Стирлинг двигателя мож да стигне около 70% но реално се постига около 40% и то при много добро техниеско изпълнение. В последно време доста го изочавах и посхванах доста неща в принципа. Личната ми идея е да се използва слънчев колектор който да концентрира топлината върху работната площ на един стирлинг двигател задвижващ електрогенератор. Това не е нищо ново всъщност и да го постигна няма да съм удовлетворен. Имам идея и намерение да направя двигател на Стирлинг, но може би вече няма да се нарича по този начин защото технологичното изпълнение ще е много по различно. Имам в предвид двигател който е без бутала а вътре в него има турбина която върти генератора на ел.енергия. Пак имаме затопляне от едната страна и охлаждане от другата  и като цяло е по-просто за изпълнение от Стирлинг двигателя. Въпрос на време е да експериментирам с принципа за да преценя ефективността. Мога да направя чертеж и да го пусна във форума но идеята е твърде проста. Имаме търба която е затворен кръг и е с някакъв диаметър. Например 100мм. Едната половина от търбата е отделена от другата посредством по-тесен отвор от едната страна а от другата от по-широк отвор във вътрешността на кръга. Имаме фреон или газ,или течност в търбата. Едната половина се загрява а другата се охлажда. Получава се циркулация която зависи от скоростта на загряване и охлаждане . В едната от двете търби се поставя турбина, която посредством ос се свързва към елгенератор. Това е. Имам идей и възможности за оптимизиране но първо трябва да се направят първични експерименти с принципа. Основното е че се получава голяма скорост на циркулация на газ или течност в този затворен кръг  , която може да задвижва турбина. Може за целта да се използува турбина на Тесла , което също е доста ефективна ...

oniatam:
Добре , даже и с турбина става , всъщност няма зна4ение кой от двата метода ще е , идеята ми е да се вържат двете машини за да се затвори кръга, след което енергията която е в повече да се използва .

Ако за пример вземем турбина която се задвижва от изгарянето на водорода и тази турбина произвежда ел.енергия която пък произвежда водорода, по този начин се получава един затворен кръг. По тази логика, ако се произвежда поне малко количество водород в повече , ще може постоянно да се увеличават оборотите на турбината , от там идва и повече ток и пак повече водород и пак по-високи обороти и т.н. докато не сложим лимит на подавания водород към турбината.

В случая ако се използва турбина , може да се задвижва на принципа на реактивните двигатели, а не от топлината при загряване както е при Стирлинг, тогава ще е много по-ефективно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия