Автор Тема: Хидротаран на Марухин  (Прочетена 111459 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #15 -: Август 24, 2018, 04:07:45 pm »
Не знам кой как разбра или недоразбра идеята ми, но за да стане по-ясно прилагам няколко картинки.

Турбината е разположена в най-ниската част. Там налягането на водата навътре към турбината е най-голямо.

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #16 -: Август 24, 2018, 05:42:28 pm »
   В началото докато не се изравни нивото, турбината ще се върти, след това налягането се уеднаквява и всичко спира. Това ще се случи.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #17 -: Август 24, 2018, 08:35:16 pm »
Майсторе, здрасти. Привет от Смолян.
Ще те разочаровам още. Ще се върти докато издуха въздуха от малката тръба и турбината.
И в хидравликата си има закони.
Ако изтича извън съда, ше се върти до изравняване на нивата на изхода на малката тръба и нивото на големия резервоар.
 :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #18 -: Август 25, 2018, 12:13:59 am »
Майсторе, абстрахирай се от кухината - в нея така или иначе ще виси тръба, така че дали ще е куха или залята с бетон, това няма да промени поведението на водата вътре в тръбата - тя няма да има контакт със съда или флуида в него:

А ако вместо с бетон е залята с ... вода? Тогава нуждата от съда отпада. И получаваш нещо, което можеш да наблюдаваш ако вземеш една сламка за коктейли със "завойче" и я потопиш изцяло в кофа с вода. Демек едно ... нищо.

П.С. В тази картинка си изпуснал стрелката, която показва накъде натиска водата вътре във вертикалната тръба. Тя ще е точно толкова голяма колкото стрелките които си сложил покрай съда.
Тоя гад Паскал... к'ви закони е формулирал начи... :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #19 -: Август 25, 2018, 02:02:32 am »
Явно аз не съм вникнал в идеята на Майстора, може би, защото по подразбиране предполагах, че се използва ударният таран на Марухин, пък то било...не? То в такъв случай няма и какво да се вниква, де...
При тарана на Марухин има "куха камбана" в горната част на цилиндъра (затворен въздух), който играе ролята на пружина. Ако го няма, всичко ще е като го писаха досега - водата пада до изравняване и...толкоз.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #20 -: Август 25, 2018, 10:14:58 am »
Приятелю, всички са разбрали правилно идеята. Само atos малко се заблуди първоначално.
Няма начин да не разполагаш с тръба дълга колкото ръката ти, с фи 20 да речем, или по тънка по добре. Запуши с длан единият край, натопи така запушеният край заедно с ръката си във варел с вода, до "кота нула". Отпуши рязко долу и наблюдавай какво ще се случи!
Дето се казва, "проверката висша форма на доверие"!
И още, да насосаш турбини една над друга, всяка една над друга ще действа като редуцил на налягането отдолу. Така че най горните може и да не мръднат. Освен това те ще бъдат пречка за долните, защото ще намаляват скоростта на изкачващият се поток.
Та така, ако Паскал не беше измислил законите, можеше и да стане! Ама не  ;D ;D!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #21 -: Август 25, 2018, 01:22:51 pm »
Всички много точно обяснихте, вкл. и припомнянето за закона на  Блез Паскал.
Аз обаче продължавам да мисля, щот" - луд умора нема - само се чеше!  ;D ;D ;D

Изхождам от тезата, че флуидите, както и твърдите тела имат инерция на масата... ОБАЧЕ - при флуидите е малко по-особено - асоциираме и с Шаубергер и вихровите му флуидни потоци - вътре в тръбите - сещате се!

Така! - имаме и клапани - отдолу, преди турбината, и отгоре след нея. И ги отваряме и затваряме когато процесът го изисква.  Нещо като обърнат наопаки "таранът на Марухин" - напорът на водата не идва от атмосферното налягане и гравитационната маса на водата, а обратно!
https://ecoteco.ru/?id=327
Да речем обаче, че я преместим по-нагоре, да речем на 2/3  от височината на цилиндъра. Водата се ускорява (придобива инерция), развърта турбината и продължава по тръбата след нея, НО - там някъде тя не пресича стените на цилиндъра, а излива водата вътре в него - така той се пълни докато се изравни с нивото на турбината и изхода на тръбата след нея.
Естествено налягането от долу нагоре спира, и турбината също спира. Ние обаче сме произвели - първо електрически ток и второ - инерция на въртене на турбината (същата има маховик)... е! - тия две произведени неща, особено инерцията, не могат ли да се използват да изхвърлят събраната вода в цилиндъра (големия съд)? - по някоя тръба извън цилиндъра... може и да не докараме 100% КПД, но поне до КПД на ВЕЦ можем!

А сигурно има и други решения... предвид разлика в температури (а"ла климатик!), завихряне по Шаубергер, превръщането на водата в пара (много енергия иска това, обаче???!)...
Щом Природата го прави тоя номер НАД кота "0", значи можем да й помогнем да го прави и ПОД кота "0".

Сигурно е, че е мислено по въпроса, но никой не казва КАКВО е измислено!
Има тука някъде цяла камара СЕйчета, ама а, де?!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #22 -: Август 25, 2018, 06:31:38 pm »
Естествено налягането от долу нагоре спира, и турбината също спира. Ние обаче сме произвели - първо електрически ток и второ - инерция на въртене на турбината (същата има маховик)... е! - тия две произведени неща, особено инерцията, не могат ли да се използват да изхвърлят събраната вода в цилиндъра (големия съд)? - по някоя тръба извън цилиндъра... може и да не докараме 100% КПД, но поне до КПД на ВЕЦ можем!

Няма как да работи такова нещо, колегите по-горе дават обоснования, с закони, аз ще се опитам да го обясня логично. Понеже, наблягате на инерцията, ще се спра осово на нея. Предполагам че ще се съгласите, че каквато и турбина да се постави винаги ще има КПД по-малко от 100% (ако не е така то турбината може да си я въртим и сами в настолна установка )). Тоест това което предполагаемо може да извлече турбината няма от къде да го вземе освен от движението на водата ( като част от тази енергия е идва от инерцията ). Следователно като поставим турбината само може да намалим тази енергия. Ако енергията на водата, без никаква турбина, беше достатъчна за да я прехвърли, като фонтанче над този резервоар, то тогава тя щеше да си е като една вечна помпа  "перпетум мобиле". Това което ще се получи в реалността е само плискане нагоре надолу докато нивото се нивелира с останалата водна маса, точно както при скачени съдове.

Хипотетично, ако можехте да намалите въздушното налягане  (натиска на въздушния стълб) точно върху вътрешната тръба тогава ще можете да вдигнете водния и стълб по-нагоре, в сравнение с другата водна маса, и предполагаемо можехте да изливате вода отвън на бетонния цилиндър, тогава би се получило постоянно "помпене". За да има такава динамика трябва потенциална разлика, и при този хипотетичен случай, тя се явява разликата в наляганията между въздушната колона на вътрешната тръба (където е турбината) и водата отвън на цилиндъра.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #23 -: Август 26, 2018, 01:46:53 am »
Хипотетично, ако можехте да намалите въздушното налягане  (натиска на въздушния стълб) точно върху вътрешната тръба тогава ще можете да вдигнете водния и стълб по-нагоре, в сравнение с другата водна маса, и предполагаемо можехте да изливате вода отвън на бетонния цилиндър, тогава би се получило постоянно "помпене".

И пак хипотетично - това може да стане, ако се монтира бутало над пружина в долната част...

При Марухин имаме "въздушен амортисьр - камбана". Точно тя позволява инерцията на водата да нагнети въздуха като пружина, който от своя страна реагира обратно, при вече затворен входящ клапан!
След това, отново инерцията на изтласканата вода "разтегля" въздуха надолу, (понижено налягане, както спомена, че е нужно  epwpixieq-1 ) и точно това понижаване обръща действието на клапаните. Благодарение на точно тази разлика във флуидите - вода и въздух (несвиваем и силно свиваем флуид), е възможно да се оползотвори инерцията на водата, за да се осигури нов цикъл.
Има малка прилика с процесите в Стърлинг-двигател, ако сравним буталата с водата.
На практика, хидротаранът на Марухин се явява вид водно-гравитационен двигател...

Според мен, трябва да се акцентира върху отговори 1 и 2 в тази тема и да се доразвие идеята!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #24 -: Август 26, 2018, 10:48:44 am »
Когато има пропуски в мисленето, невъзможното става възможно! Каква трябва да бъде тази пружина за да се случва това? Когато водата натиска отдолу, пружината трябва да се държи "хлабаво", когато се изравни налягане отдолу със силата на прижината, трябва да се държи "твърдо", за да избута буталото надолу. Хидро таранът на Марухин действа при наклонен речен поток, или водопад. Т.е. имаме постоянно налягане отгоре. Забележете обаче, че той не може да качи вода по високо от разликата в налягането на  водният стълб.
Аналогия с чисто магнитен двигател. Някои си мислят че като променят ъгъла на влизане, магнита ще влезне по лесно, а ще бъде избутан по силно. В случая пропускат невидимата деформация на магнитното поле. Т.е. пружината се свива и връща с една и съща сила.
Мамка им на Торичели и Паскал ;D!
epwpixieq-1 е написал хипотетично, и ти пишеш хипотетично! Добре би било тази хипотеза да стане истина, но аз ще повторя един мой лаф "майката природа не разрешава"!!
И още нещо, разлика при свиваемост на флуидите се използва, но се добавя външна енергия. Може например да мислим за концентриране на слънчево греене (при слънчево време) за реализиране на процеса. БИ било СЕ!!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #25 -: Август 26, 2018, 02:00:41 pm »
Каква трябва да бъде тази пружина за да се случва това?
Някаква "невероятна", разбира се...сам отбелязваш, че е чисто хипотетично ;D

"Наклонен речен поток"? Не го разбирам? И наклонено езеро не съм виждал също ;D

Наклонът е без значение, разликата в нивата е от значение! Дали захранващата тръба е вертикална или под наклон - все тая! Но хидротаранът си работи! Недостатъкът му е, че "пльока" излишната вода вън от водоема, както и че клапаните трябва да са под нивото на водоема! Но ако се ползва езеро или язовир, природата си попълва липсите.
Ако такова съоръжение се построи на язовирна стена, малко под горната и част, може да работи доста ефективно, а излишната вода да се оттича в преливника.

montanar

  • Гост
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #26 -: Август 26, 2018, 03:48:54 pm »
за да работи няма начин да не пльока все пак това е цикъла при който се набира кинетична енергия за постигане на воден стълб

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #27 -: Август 26, 2018, 06:20:07 pm »
Да, а идеята ми за язовирната стена е ялова, понеже със същия успех може да се пусне проста тръба, която директно да врътка турбина... преоткрих ВЕЦ -а, драги съфорумци  ;D ;D ;D

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #28 -: Август 26, 2018, 10:57:24 pm »
Относно изравняването на наляганията, предполагам знаете какво е въздушен винтил на гума помпиш в едната посока, но в другата не връща. Нещо хидро-вентил отдолу за изтичащата вода?

montanar

  • Гост
Re: Хидротаран на Марухин
« Отговор #29 -: Август 26, 2018, 11:12:26 pm »
Според мен единственото смислено приложение на хидротаран (без оглед на КПД на самия таран) е за качване на воден стълб над захранващото ниво - примерно имаме някакъв водоем който изтича на някъде си а вилата ни се намира над него и спокойно можем да си я снабдяваме с водица без помпа, която изразходва платена енергия.
« Последна редакция: Август 27, 2018, 01:04:00 am от atos »