Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

Хидротаран на Марухин

<< < (3/10) > >>

GreenHulk:
Нещо много бързо ми се струва, че се върти тази перка/турбина, за сметка на какво?

Maistora52:
Това, което казва PiroVeso: "Съотнесено къмто горния пример: дали водата ще се спуска от Еверест до морското равнище, или ще пробиеш в океана дупка с дълбочина 8 848 м. - няма да има никакво значение. И в двата случая един кубик вода ще ти произвежда едно и също количество енергия." - предизвика моите размисли и ги споделям тук, предвид някои общи черти с Хидротарана на Марухин.

В МЕГА-индустриален мащаб правим следното: Някъде насред море или океан изграждаме огромен бетонен цилиндър с дъно с диаметър - "колкото повече-толкова повече" - примерно 100 метра и дълбочина на потапяне примерно 1 километър!!! ... и борд над водната повърхност толкова, че да не влиза вода отвън при дори най-мощни урагани и вълни над 50 метра!!! (има и такива) - тия размери се изчисляват СПОРЕД прецизиран идеен проект.
На дъното на цилиндъра инсталираме входящо отверстие (тръба)  с клапан отварящ се навътре. След клапана инсталираме водна турбина. На изхода СЛЕД турбината тръбата продължава вертикално нагоре до ниво кота "0" - нивото на водната повърхност.  Диаметъра на тръбата  преди и след турбината (може да са цяла серия турбини!!!) се изчислява.
Ясно е, че водното налягане на дъното ще зависи И от размерите (повърхностите) на цилиндъра.
Пускаме водата към турбината. Тя се развърта. На изхода на тръбата на ниво кота "0" - в зависимост от дебита и механичната консумация на турбината - можем да получим различно налягане - целта е това налягане (отдолу нагоре) да е по-голямо от атмосферното, и водното към стените на цилиндъра на тази кота "0".
Там някъде - под, на или над кота "0" - тръбата прави завой и връща изходящата по тръбата вода ИЗВЪН стените на цилиндъра обратно в океана.
Получаваме кръговрат на водата... но вместо водната турбина да е някъде след съответния водоем НАД кота "0", същата е разположена някъде (изчислява се) ПОД кота "0".

Това е много щура идея, но със сигурност е работеща. И налягането на водата върху стените на цилиндъра е в пъти по-мощно от атмосферното налягане. .. колко тежат литър вода и литър въздух? ... и какво е атмосферното, респективно водното, налягане върху стените на един съд с 1 литър обем на 1 метър над кота "0" и респективно под кота "0"?
Сещам се, че принципът на това изкачване и изхвърляне на водата нагоре е твърде подобно на т.нар. "артезиански кладенци".

Интересно ми е сходството на тази кота "0" на водната повърхност, със зоната в средата между полюсите на Магнита... където никой не знае какво всъщност се случва и ЗАЩО?

Същата идея може да се пробва с един варел потопен в някоя яка локва (кладенец, река, язовир и пр. с количество вода в пъти над обема на варела!!!). На дъното на варела има баласт, за да може същия да бъде потопен. Правим същото с входящия клапан, някоя малка водна турбинка и тръба след нея право нагоре...
И - йе-е-е! - имаме си домашна ВЕЦ!

merlinbg:
   Хм... според мен това си е обикновен скачен съд. Да ще има налягане докато нивото на водата в тръбата не достигне до "кота 0" и след това няма да се случва нищо. Ще има някакви колебания колкото е височината на морските (океанските) вълни и толкова, но не знам дали това колебание ще е достатъчно за развъртане на турбината. Така мисля аз, може и да не съм прав.

Михаил Кузмов:
От кога чакам, такава идея да споходи мега индустриалците!

Аtos:
Доколкото разбирам идеята на Майстора, става дума, за големия съд в отворената система да се ползва самият океан?
А това, червеното, може да е турбина на генератор:


За да се пробва, не са нужни толкова грандиозни съоръжения мисля...пък ако е и работещо в такива мащаби, не ми се мисли кой би могъл да осъществи подобен проект (и кой би искал, де)?
Да оставим настрани подмяната на частите (на всеки няколко години, примерно), подложени на ударно натоварване...

По-скоро, практично би било, да е серия от подобни, по-малки установки? А валът на турбината да се облива от всички тях, разположени по дължината му - така би се компенсирала неравномерността на въртенето, предизвикана от пулсациите  ;)
Даже е по-добре да е в някое езеро или язовир, така океански вълни "не се предвиждат" :D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия