Автор Тема: Температура на въздуха при различни налягания?  (Прочетена 15264 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Вчера търсих информация за разширението на парата при различните температури, различните налягания и т.н.

Въпросът ми е как се изменя температурата на въздуха при компресирането му.

Т.е.- имам дизелов ДВГ 1600 кубика- всеки цилиндър по 400. При придвижване на буталото в ГМТ въздухът се сгъстява 28 пъти. (Всъщност не знам колко е джобчето на буталото и предкамерата като кубатура.)

Въпросът ми е свързан с факта, че при повишение на температурата, ако във всмукания въздух има пара- то тя ще увеличи обема си многократно, какво вече emm или venvel писаха.

Обсъждах въпроса с един пич от ФМИ и той ми спомена, че през втората световна война, американските бомбардировачи при излитане използвали директно впръскване на вода в цилиндрите, което увеличавало мощността много (за спестяване на гориво при излитането).

Друга идея, която ми предложи същия човек е поставянето на инжектор в ауспоха, който да пръска вода- при температура около 200 градуса на изходящите газове парата се разширява и буквално работи като реактивен (?) двигател.
« Последна редакция: Март 11, 2008, 12:24:02 am от altium »

Gogo55

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #1 -: Юли 31, 2007, 04:59:40 pm »
вода са впръсквали и немците и хамериканците,системата се казваше вм=ватер-метанол,метанола има октаново число 150 и с него карат състезателните автомобили.Руснаците също са напред в тази област,сипват вода в бензина и за да няма утаяване на водата доло в резервоара с бъркалки или инфазвук ги бъркат постоянно,така във карбуратора и цилиндрите освен бензина влиза и вода.Пак се иска обаче точно дозирано съотношение на вода към бензин за да се дигне кпд.наи добре става с инжекция може би.
Това е доста обширна тема, само моите оскъдни знаения са сигурно над стотина страници,а литература има в огромно количество.

trax

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #2 -: Август 01, 2007, 10:16:14 am »
mzk, със сигурност нямаш сгъстяване от 400 пъти в двигателя ;)
Дано не бъркам понятията, но имах 1.6TD na VW и там дават сгъстяване 23:1 и компресия около 30 бара (когато е нов).

Иначе ето една интересна статийка:
http://news.automedia.bg/read/2351.html

venvel

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #3 -: Август 01, 2007, 10:29:57 am »
Някой гледа ли филма за автомобилите задвижвани със сгъстен въздух - тук във форума има линк.http://www.vbox7.com/play:58a91849
  И да каже накратко какъв е принципът, че хич не се оправям с англииския.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #4 -: Август 01, 2007, 11:16:27 pm »
И аз се съмнявам да е 400 пъти, но кварталния майстор веднъж така се изцепи, вика нали кубатурата ти е толкова и така...  8)

Иначе при мен е 23:1 по каталог, нямам представа точно кое и как измерват- компресия, сгъстяване и пр и пр.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #5 -: Август 01, 2007, 11:27:25 pm »
Цитат на: "venvel"
Някой гледа ли филма за автомобилите задвижвани със сгъстен въздух - тук във форума има линк.http://www.vbox7.com/play:58a91849
  И да каже накратко какъв е принципът, че хич не се оправям с англииския.


Помпат 300 атмосфери в една бутилка и после се движат. Това разбрах аз като го гледах преди време. Показваха и някакъв мотокар като че ли, но има и още неща. Не знам дали не се използва и гориво. Ако някой разбира повече и аз ще съм благодарен да науча още.

ПС: ако сгъстения въздух се ползва самостоятелно дали не може да се вкара отново в бутилката ако на нейния вход има един възвратен клапан и с помощта на електрически компресор не се напомпа обратно? Дали ще е прекалено енергоемко?

venvel

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #6 -: Август 02, 2007, 09:30:51 am »
Атмосферен въздух под високо налягане + водни пари + яка искра = автотермия!!! Така ми се иска да е, но не знам.
Относно въпроса на mzk. Всеки двигател има степен на сгъстяване - за бензиновите е по-малка за дизеловите по-голяма, но тя в никакъв случай не може да бъде 400 пъти!!!. Това 400 (бара или атмосфери) означава според мен налягането върху буталото в момента на възпламеняване на горивото. Даже ми се струва, че е малко-чел съм за 2000 ат. ако не се лъжа.

venvel

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #7 -: Август 03, 2007, 10:26:24 am »
Извинявам се ако съм заблудил някого. Това са данни от Учебник за водачи категория „В”:
-   степен на сгъстяване-отношението на пълния обем на цилиндъра към обема на камерата на горенето 8....9.....11. Числата важат за бензинови двигатели.
-   при движение на буталото от ДМТ към ГМТ обема на работната смес намалява толкова пъти колкото е степента на сгъстяване, но забележете-налягането се повишава 10 до 15 и повече пъти, а температурата достига 427-527 оС. (тези цифри вероятно важат за степен на сгъстяване – 8 до 11, а при 20 и нагоре !!!!)
-   и накрая при запалване на сместа – налягане от 40.105  - 60.105  паскала = 40 - 60 бара = 40 - 60 атмосфери и температура от 2230 – 2580 оС.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #8 -: Септември 25, 2007, 01:14:27 pm »
:)
100 000 паскала = 100 килопаскала =  1 атмосфера

venvel

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #9 -: Септември 25, 2007, 02:02:16 pm »
Нали разбирате, че 40.105 означава 40 по 10 на 5 степен = 4 000 000 паскала = 4 мега паскала.

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #10 -: Септември 25, 2007, 02:33:08 pm »
Вече го разбрах
:)

hristow

  • Гост
Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #11 -: Септември 28, 2007, 05:09:52 pm »
Това филмче за въздушния двигател и аз съм го гледал и като се замислих мисля че има резон в цялата работа. На четиритактовия бензинов двигател незнам точно колко му беше кпд то ама май не беше много.На всеки 4 имаш един работен цикъл и да не говорим колко губим като топлина, докато при въздушния двигател нямаме празен ход, представляваше цилиндър с бутало като и двата края този цилиндър можеше да се пълни с въздух и фактически буталото работи без празен ход. Остава да се сметне само колко ще струва енергията за компресиране на въздуха за 10км примерно и да се сравни с цената на сегашното използвано гориво.
  А това за водната пара в аспуха е много смешен момент :lol:  :lol:  Едно време и аз мислех да си връзвам 2 НУРСа под жигулката ама добре че не го направих :lol:

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
:)))
« Отговор #12 -: Октомври 01, 2007, 11:13:58 am »
Хубаво е да не се бърка ауспуха с реактивния двигател
нали?
;)

hristow

  • Гост
Re: Температура на въздуха при различни налягания?
« Отговор #13 -: Март 10, 2008, 10:57:59 pm »
Мога да ви кажа колко е налягането в цилиндрите на опел рекорд 2300 куб. дизел. Като се махнат дюзите и се върти на стартер в цилиндрите се получава компресия между 28-33 атм. ако двигателя е в час. Ако е 20-22 вече не пали. При бензинови двигатели съм мерил между 7-10 на жигулката и около 14 на опел.