Автор Тема: Дигитален честотен генератор (с DDS)  (Прочетена 74902 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #15 -: Октомври 15, 2014, 09:21:50 am »
g_mihuev
Бих ти препоръчал да не използваш DDS чипове. Двигателите, които ще тестваш надали ще работят на по-големи честоти от 1000Hz примерно. По-лесно и достъпно е да се направи софтуерен трифазен генератор. Описва се с 255 стойности синусуида и на прекъсване по таймер се взима съответната стойност на фаза и се изпраща към порт на PICа с цап (реализиран с чип или с R2R матрица) или към PWM таймерен порт. На изходите пак си трябва филтриране и буфериране. Чист аналогов сигнал не ти трябва поради големите индуктивности в двигателите импулсите на токовете се интегрират(филтрират).
Принципно има и вариант да се направи и DDS генератора и  софтуерно. Само за ниски честоти естествено. Примерно на ATTINY2313 (16MHz) монофазно работи сравнително добре до към 200000KHz.
« Последна редакция: Октомври 15, 2014, 09:31:46 am от valex »

g_mihuev

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #16 -: Октомври 17, 2014, 11:00:52 am »
Благодаря ти Valex,
Честотите, които ще ползвам са от 1 до 60Hz. Наистина както казваш, с DDS, не е много рентабилно.
Понеже както бях писал по-горе съм зле със писането на код, затова търся нещо на готово (написано за конкретен Pic). Става дума за захранване на ротора на машина с двойно захранване (doubly fed induction motor). С класически инвертор не се получава синхронизацията, затова искам поне на колекторните пръстени на ротора да приложа чиста синусоида. Трябва ми само задаващ генератор с отмествания на 120 градуса. Всичко останало, като крайни стъпала, филтри мога да си ги направя сам :) :).
 Един въпрос към Радев, във връзка със схемата от първият пост по темата от 27.10.2009:
-Какъв е принципа на работа на индикаторния панел само с една седемсегментна цифра? Ако е съкратено изобразяване на динамична индикация с още седемсегментни LED индикатори, то кой върти катодите/анодите им? За какво служат светодиодите?
« Последна редакция: Октомври 17, 2014, 11:33:50 am от g_mihuev »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #17 -: Октомври 17, 2014, 04:35:40 pm »
Тук има аналогово решение, но трябва да се направи промяна на честотата. http://www.davidbridgen.com/3phase.htm

CPU

  • Гост
Re: Дигитален честотен генератор (с DDS)
« Отговор #18 -: Октомври 17, 2014, 07:33:58 pm »

Захранването на ротор със синусоида (трифазна) е доста специфично, едва ли ще се намери готово, освен честотата трябва да се променя и напрежението, мисля,  а и тока трябва да е под контрол.  За каква мощност става въпрос?

Въпроса за индикатора на ДДС-а: диодите показват кой разряд се  извежда на седемсегментния индикатор / направено за икономия/.
« Последна редакция: Октомври 17, 2014, 07:39:39 pm от CPU »