Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер

Дигитален честотен генератор (с DDS)

<< < (3/4) > >>

Радeв:
Не разполагам със спектрален анализатор, но на руското ми осцилоскопче Ц1-94 синусуидите следд AD-то изглеждат доста прилично.
Също искам да представя как аз лично съм реализирал схемата:

MarioBros:
Един не толкова прецизен сигналгенератор, но за това пък много евтин:
http://sharon.esrac.ele.tue.nl/mirrors/zl1bpu/MICRO/SIGGEN/Decgen.htm

Радeв:
Предложената от мен схема не е удачна за стабилен генератор на правоъгълни импулси! Оказва се че дигиталната синусуида изключително много бърка тригера на Шмидт!
AD9835 е модулатор! Читава схема /със стабилен правоъгълник/ могла да стане с AD9850/51 или друг DDS синтезатор. Иначе за синус AD9833/35 вършат работа.
Този интерфейс е неудобен за работа.

ivobg:
Лично аз ползвах AD9838 , сравнително евтин и достатъчно точен!
За съжаление не предвидих аналоговия цифров филтър на изхода, защото първоначално исках да имам трифазен цифров генератор за изследване на TPU- устройства!
Сега трябва да се разработва печатната платка наново, а и отпадна като необходимост! - колегата ме снабди 2 два двойни програмируеми китайски цифрови генератора с  обхват 1 HZ до 100 MHz, 0-20 V и възможност за всякакви изходни сигнали.
Е, цената им е солена - около 600 лева, ама такъв модел не съм в състояние да проектирам!

g_mihuev:
Здравей Иво,
Би ли ми помогнал със схема или с каквото друго можеш на трифазен синусоидален генератор с използване на DDS?
Необходим ми е като задаващ генератор за проби върху електродвигатели. Със силовата част след него ще се справя. С писането на код съм леко на вие, но имам PIC-KIt и мога да заредя HEX, ако се намери за трифазен вариант на синусоидален генератор. Преди да ме е поправил някой, да уточня, че съм съвсем наясно с принципа на работа на честотните инвертори за управление на електродвигатели.  Искам да правя проби с чиста и аналогова синусоида, без значение колко вентилатора ще използвам за охлаждане крайните мощни транзистори. Предварително благодаря!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия