Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата

4 пъти по-ефективна електролиза на води богати на уреа

<< < (8/9) > >>

zapadug:
М/у другото днес направих малко опитче.

1.5 В АА батерия през 6Ома резистор и в чиния солена вода(вода+готварска сол) и през мултицета (на амперметър)
затворих веригата(едната проба в разтвора, другата към резистора).

По пробата в разтвора се образуваха мехурчета.
Експеримента беше доста зле направен (поради липса на материали).

Bat_Vanko:
fantom4e, на клетката не може да се изведе теоретична ВАХ поради многото фактори, които влияят на процеса. Но веднъж заснета ВАХ на реална клетка, тя вече може да се замества с нелинейно съпротивление във разчетите. Би могло да се заснеме влиянието на всеки един фактор върху ВАХ на реална клетка, но последващото обединяване на резултатите няма да бъде по силите на човек.
Михаил Кузмов, във въпроса се искаше отговор само дали ще протече и какъв ще бъде тока във веригата. Разглеждам ефективността от гледна точка тока преминал през клетката и загубите в ограничителното съпротивление.
zapadug, измери съпротивлението на клетката от твоето опитче. Явно там протича процес на електролиза, а това може да стане само при напрежение между плочите надвишаващо 1.23 V. При ограничително съпротивление от 6 ома, съпротивлението на клетката трябва да бъде около 27 ома. Поне толкова се получават по вторият закон на Кирхов  и мисля, че точно тази теза защитават atos, juliang  и dmitarp.
Успех!

h2motor:
Bat_Vanko, по принцип е така но съпротивлението на електролизните клетки като се свържат в паралел - успоредно, на групата от 2....3....и повече клетки съпротивлението ще падне по закона на Ом. Мисля че него това го интересува и клетките съответно ще дръпнат ток и ще протече електролиза. Ще протече ако все пак протича някаква електролиза ако клетката е и само една. За напрежението от 1.23 волта за да се случи електролиза..това е относително и невярно, макар Фарадей да е извел вярно формулата в нея има параметри чието влияние тя не отчита. Много важен е електрохимичния потенциал между двата електрода и елкетролиза може да има и при по малко и от 0.8 волта напрежение. Но тогава няма да има трансформиращ се ток в топлина..част от тока, а ще има трансформираща се топлина в ток - реакцията на разделяне. Т.е. ще се случи високоефективна по отношение на вложения ток електролиза, но електролита ще се охлажда.

zapadug:
Ако някои още има желание да си поиграе , ще е супер.
Мисля че такъв опит не е много сложен.

Доколкото разбрах дотук:
В идеализирания/теоретичния отговор е :
махам от 5те Волта1,23
остатъка Волтове деля на общото съпротивление на веригата (за 1 клетка)
(5-1,23)/(0,1)

за 2 паралелни клетки:
пак махам 1,23 Волта от вх. напреж. и деля на тоталното съпротивление на веригата:
4+(0,1/2-паралено св-ни клетки , всяка със съпротивление от 0,1 ома).
(5-1,23) / (4+(0,1/2))

zapadug:
Грешка
за 1 клетка

5-1,23  /  4+0,1

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия