Автор Тема: RO- Обратната осмоза...  (Прочетена 28042 пъти)

pasajeroBg

  • Гост
RO- Обратната осмоза...
« -: Октомври 04, 2009, 12:53:32 pm »
Колеги, иска ми една дискусийка за все по-популоярната RO или revesre osmosis.
Много хора вече използват този тип филтриращи системи, познати миналата година си инсталира такава и се отръскаха 2000лв луда пара, някой да има нужните познания да си разясним някой неща, би бипо много полезно за много хора.
Как работи, можем ли да си направим сами такава инсталация, като се има предвид че всичко вече се продава, погледнах в Ибей за мембрана и със задоволство видях че се предлага и не е скъпа, направо е на кило, а и другите "подготвителни" филтри не са много скъпи, от къде идва тази цена в БГ?

Благодаря предварително на отзовалите се.
 Ай със здраве.

ppankov

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #1 -: Октомври 04, 2009, 03:44:11 pm »
Колега, каквото и да си решил да правиш, знай че не е много евтино и не е много лесно.
Ако е за домашни условия в къща е по лесно, например ако ще пречистваш  вода от шахта или канал, например водата да тече през кварцов пясък, но преди това се изсипват във утаената вода специални  бактерий, които се хранят със бацилите и микроорганизмите от мръсната вода. След това водата преминала през кварцовия пясък трябва допълнително да се пречисти със дейонизатор, като за  изработката на установка за 4 кубика излиза към 1000 лева

Мисля, че на места водата допълнително се хлорира, ако е необходимо.
Общо взето това е метода, който се ползва при автомивките...
« Последна редакция: Октомври 04, 2009, 11:34:18 pm от rebel »

pasajeroBg

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2009, 09:55:25 am »
Колега, каквото и да си решил да правиш, знай че не е много евтино и не е много лесно.
Ако е за домашни условия в къща е по лесно, например ако ще пречистваш  вода от шахта или канал, например водата да тече през кварцов пясък, но преди това се изсипват във утаената вода специални  бактерий, които се хранят със бацилите и микроорганизмите от мръсната вода. След това водата преминала през кварцовия пясък трябва допълнително да се пречисти със дейонизатор, като за  изработката на установка за 4 кубика излиза към 1000 лева

Мисля, че на места водата допълнително се хлорира, ако е необходимо.
Общо взето това е метода, който се ползва при автомивките...
Имах предвид да се пречиства вода от чешмата, до колкото ми стигат познанията, водата минава през филтър за отстраняване на по-едрите частици, след което мината през мембраната за обратна осмоза и от там отива в резервоарче.
Кое всъщност е трудно според теб от тези неща?


ppankov

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2009, 04:01:29 pm »
Кое всъщност е трудно според теб от тези неща?

От поста по горе, не става ясно за каква вода е обратната осмоза, питейна или отпадна вода...

Както и да е, да с питейна вода е много по лесно, един филтър 10 микрона и после мембраната за осмозата.
А за омекотяване тук във форума на много места сме разисквали поставянето и на магнити на водопровода.
« Последна редакция: Октомври 05, 2009, 04:12:20 pm от rebel »

FreeEnergy

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #4 -: Октомври 05, 2009, 11:19:55 pm »
При обратната осмоза водата излиза почти като дестилираната. Чистичка, хубавичка, без никакви частици. Единствено се пропускат някои вируси, но това е просто информативно, не че непременно ги има във водата.

Лошата страна е че филтрите са толкова фини, че водата не може да премине толкова бързо, колкото е нейния натурален поток предизвикан от налягането. По този начин голяма част от нея изтича в канала. Всеки 6 литра се хвърлят за да се получи 1 литър чиста използваема вода. И ако сте на водомер ще излезе неикономично.

pasajeroBg

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2009, 10:40:48 am »
При обратната осмоза водата излиза почти като дестилираната. Чистичка, хубавичка, без никакви частици. Единствено се пропускат някои вируси, но това е просто информативно, не че непременно ги има във водата.

Лошата страна е че филтрите са толкова фини, че водата не може да премине толкова бързо, колкото е нейния натурален поток предизвикан от налягането. По този начин голяма част от нея изтича в канала. Всеки 6 литра се хвърлят за да се получи 1 литър чиста използваема вода. И ако сте на водомер ще излезе неикономично.
Тука не ми стана съвсем ясно, защо отивава водата в канала? Би ли разяснил малко по-подробно ако разполагаш с време?
Знам че минава бавно през мембраната но защо да се губи? не си ли тече бавно просто?

Знае ли някой продава ли се в БГ мембрана? в ибей има гледам доста оферти.
Какви съдове могат да се ползват за филтрите?


FreeEnergy

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #7 -: Октомври 06, 2009, 10:57:57 am »
И аз смятах да си слагам, но един приятел който вече има ми каза че хвърлял доста вода и си го оправдаваше че водата не се губела, ами си влизала в природния кръговрат. Това не ми хареса и оттогава се колебая. Непременно питайте, може да има и подобрени версии или различни модели. Мисля че в линковете на РЕБЕЛ видях една стойност 'задържане' и беше към 90-95%, което може да означава и това.

Иначе ако искате да опитате вода пречистена при двойна осмоза и дори подобрена с озон - отивайте в Била и си купувайте тяхната вода 'Clever'. Най-добрата на пазара в България, която съм срещал. Преди няколко години Кока кола се опитаха да направят такава вода (в Англия) и я продаваха в едни виолетови бутилки, но се вдигна скандал че не била нищо друго освен пречистена чешмяна и те набързо я премахнаха от магазините. Пък беше и скъпичка.

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #8 -: Октомври 07, 2009, 09:53:22 am »
Иначе ако искате да опитате вода пречистена при двойна осмоза и дори подобрена с озон - отивайте в Била и си купувайте тяхната вода 'Clever'.

Сигурно за трапезната, а не за минералната говориш.
Къде се бутилира, от какъв водоизточник? Повече инфо имаш ли?

FreeEnergy

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #9 -: Октомври 07, 2009, 11:19:20 am »
Да, само за трапезната. Нямам други данни, но могат да се получат на номера им за клиенти. Но няма значение откъде е, важното е че е направена с РО, освен това е вкусна.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #10 -: Октомври 07, 2009, 04:46:43 pm »
Купувам си 3 вида - Жива вода, Сердика и Ракитово. 10 литра са 2 лева, и на етикета им пише следното: "Много ниска минерализация, постигната чрез обратна осмоза. На водата е извършена разрешена обработка с озон." Чудно ми е защо само аз ги купувам от павилиона до нас... Всичко живо пие горна баня и девин

FreeEnergy

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #11 -: Октомври 07, 2009, 06:00:18 pm »
Чиста психология, хората си мислят че като дават левчета трябва да купуват минерална, иначе ги дават напразно. Но също и от незнание коя вода е по-добра и защо.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #12 -: Октомври 07, 2009, 06:57:34 pm »
Точно така. Купуват каквото се рекламира, купуват без да мислят.

lazy

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #13 -: Октомври 07, 2009, 08:53:13 pm »
  Дълбоко пречистена и озонирана е водата "Савина". Така пише и на етикета. 19 л. бутилка е 6 лв. с доставка на място. Бил съм във фабриката в Бусманци. Вадят я с помпи и после я обработват. Шефа там (може и да не е бил баш боса) ме уверяваше, че това е технологията, дето се ползвала в космоса. Не взех диспенсер за фирмата, защото трябваше да обещая четири бутилки седмично. Аз започнах да я купувам след като видях, че е единствената в болницата "Света Екатерина". Не го приемайте като реклама, просто не съм виждал друга пречистена и озонирана на пазара.

ppankov

  • Гост
Re: RO- Обратната осмоза...
« Отговор #14 -: Октомври 08, 2009, 03:02:28 am »
Мисля че в линковете на РЕБЕЛ видях една стойност 'задържане' и беше към 90-95%, което може да означава и това.

http://www.frenel.net/main_frame.php?page=browse&left=0&sub=5&sub2=0&click=save

Да, това е системата за петсетпенна (примерно) обратна осмоза, предлага се шестстепенна и седемстепенна, ето параметрите за петстепенна:

Натурален процес при който от водата се отделят разтворените в нея субстанции. Главният елемент е мембраната за обратна осмоза отделяща 99% от йоните, тежките метали, бактериите и вирусите.

Системата съдържа:
1. Предфилтрираща група състояща се от:
- груб механичен филтър /задържаща способност 20 мк./
- филтър активен въглен /отнемащ хлора и неприятният вкус и мирис от водата /
- фин механичен филтър /задържаща способност 5 мк./
2. Мембрана за обратна осмоза
3. Постфилтър активен въглен
4. Буферен съд с полезен обем 10л.

Моето лично мнение е, че запитейна вода е напълно достатъчно един филтър за вода, между 5 и 10 микрона, след него омекотител с магнити и в малко буферно съдче да бълбука маркуча от саморъчно озонаторче.
« Последна редакция: Октомври 08, 2009, 03:06:36 am от rebel »