Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla

Тесла - вълни

<< < (2/51) > >>

mi68:
Материал за Тесла на руски.
Transverse Electro Magnetic - TEM напречни вълни
Longitudinal Magneto-Dieleitric - LDM надлъжни вълни

epwpixieq-1:
Резонатора на Тесла ( или това което се знае като Намотката на Тесла - Tesla Coil ) е система която създава вълни ( какъвто и вид да приемат), които при добра/правилна конфигурация на машината, трябва да разпространяват вибрациите през земната кора. Тесла има много статии на тази тема, като една от най-силните му е "Истинското безкабелно - "The True Wireless" ( http://www.tfcbooks.com/tesla/1919-05-00.htm). Веднага ще забележите странния превод, но, според мен, "кабел" е точната дума, даваща мисловна картина на идеята, и ехперименталното доказване, за пренасяне на електрическите вибрации през повърхността на земята:

--- Цитат ---
The prevailing misconception of the mechanism involved in the wireless transmission has been responsible for various unwarranted announcements which have misled the public and worked harm. By keeping steadily in mind that the transmission through the earth is in every respect identical to that through a straight wire, one will gain a clear understanding of the phenomena and will be able to judge correctly the merits of a new scheme.

--- Край на цитат ---
"Преобладаващата "мисконцепция" по отношение на механизма на безкабелна трансмисия ( на електрически вибрации - мое допълнение) е причината за безпочвени обяви, които объркват публиката и причиняват вреда (наслояват мисинтерпретация на реалността). Фокусирането върху разбирането, че трансмисия през земята във всяко отношение е идентична на тази през прав кабел, човек ще добие чисто разбиране на феномена, и ще му бъде възможно да отсъди правилно полезностите произлизащи от тази нова схема ( разработка )".

Точно какво става при тези разпространения на вибрации, тоест каква е тяхната физична същност, никой не знае. Има модели, които биха могли да обяснят какво става, даже и на база на конвенционалната физика, но в крайна сметка едно физично явление, може да се обясни по безбройно много начини. Въпросът е обясненията да не бъдат ограничаващи, в смисъл да създават рамки, в които трябва процедурно да се мисли.
Понеже казаното е много философски изразено, ще се опитам да го конкретизирам с пример от Heaviside.  В неговите трудове "Electrical Papers" той се опитва да направи АБСОЛЮТНО паралелна аналогия между електричеството и магнетизма. От тази му идея могат да се развиват 2 вида среди електрическа и магнитна, на база на (Е) и (Н) полетата, които имат 4-ри крайности:

диелектрична (dielectric) - 100% задържа/просмуква Е - предполагаемо етера
параелектрична (paraelectric) - 0% задържа/просмуква (не може да бъде проникната) от Е - предполагаемо анти-етер - супер проводимостта се доближава в някаква степен към това състояние
димагнитна (dimаgnetic) - 100% задрържа/просмуква Н - няма ясна представа за средата но желязото е един пример за такова просмукване
парамагнитна (paramаgnetic) - 0% задържа/просмуква (не може да бъде проникната) от Н - това означава магнитна непроницаемост

Когато тези среди с различна проницаемост/вариаций се преплитат, това дава свойствата на движението на вълните като надлъжно (longitudinal) или вертикално (transverse) изместване.
диелектрична (100%) и парамагнитна (0%) или параелектрична (0%) и димагнитна (100%) - се явява надлъжна вълна.
във всички останали случаи имаме някакво вертикално изместване, в зависимост от миха на средите. Това може да се изрази нагледно по следният начин:

Имаме дълга тръба и тя е "пълна" с флуид (който АБСОЛЮТНО не подлежи на компресия), и от двата края на тръбата има мембрани ( да ги наименуваме А и Б). "Пълна" е в кавички понеже това е понятие, което ние хората имаме, но в идейното изразяване на физическият свят, нищо от това, което виждаме не е "пълно", винаги има празнина ако визираме теорията на частиците. Представете си, че нашата тръба е ПЪЛНА с този флуид. Сега си представете, че удряме А, и понеже тръбата е пълна, вибрацията може да се предаде само надлъжно ( тук не коментираме потенциално вертикално движението на частиците, за което трябва да се погрижи абсолютната компресия ). Така Б, ще усети/получи вълната, така да се изразим. Някакви последващи хармонични трептения ще се появят между А и Б, които, за тази дискусия, не са така важни. В този случай имаме (да кажем) диелектрична (100%) и парамагнитна (0%) среда (или обратното, въпросът е, че имаме една от двете крайности), в който се проявява надлъжната вълна.
Сега си представете, че този флуид не изпълва тръбата, а част от тръбното пространство е запълнено от въздух (тоест, по аналогия с електричната и магнитната среди, нямаме вече двете крайности а някакво междинно състояние, да кажем диелектрична 70% и димагнитна 30%). Отново удряме А, но сега ефекта от другата страна е малко странен, понеже част от вълната ще бъде надлъжна, а останалата част напречна (вертикално изместване, такова каквото може всеки да наблюдава на водна повърхност).  В какво съотношение това ще се прояви, от което ще зависи проявата на вибрация при Б, зависи от микса на тези среди. Тук е времето да допълня нещо образно важно. Ние сме свикнали с гравитационната сила и затова, предполагаемо си представяме, че флуида в тръбата е в едната (долната) част, а въздухът в горната. Но всекидневния опит не трябва да ни заблуждава, а да избегнем от него и да си представим, че флуида в тръбата е в състояние на безтегловност и всъщност липсата на флуид ( може да го асоциираме с вакуум ) са балони (малки и големи) в него. Сега отново си представете вълна, създадена с удар по А, как "преминава" до Б. Комплексността на това преминаване е несравнимо по-голяма от първата ни престава (без балони), и зависи много от дистрибуцията на тези балони, тяхната големина, агрегираност и съвкупна вибрационна динамика. Но важното е, че нашата вълна от А до Б отново няма да бъде чисто надлъжна, а ще има фазиран на 90 градуса фактор в равнините препендикулярни на остта на тръбата, или по друг начин казано, вълната ще е съчетание между надлъжна и напречна във съотношение зависещо от по-горе споменатите фактори.

Надявам се това да дава някаква престава за комплексния процес, който се проявява при движението на вълните.

Eric Dollard, в една от лекциите си (на итнернет) споменава за 4-ри вида електро схематични конфигурации: dielectric, magnetic, magneto-dielectric and electro-magnetic, които в някаква степен (схематично) наподобяват това което изразявам (интерпретирайки Heaviside), но термините при Eric са някак непълни (недоизгладени), а когато човек чете Heaviside, това е едно от нещата което веднага се набива в съзнанието, а именно, тенденцията за невероятна педантичност (дори и за математико-физик) при дефиниране на термините и понятията, както и фундаменталното виждане за симетричност на силите и процесите и желанието тази симетричност да бъде изразена във формулировките и дефинициите.

epwpixieq-1:
Едно уточнение, което всъщност е много важно за да се интерпретира правилно описаната динамика.
В горният пример движението на вълната е представено на база пренасянето на вибрацията посредством флуида между мембраните А и Б. Но това всъщност, колкото интуитивно е толкова и грешна представа за движението на електрическите вибрации. За да имаме реална престава, нашият флуид (под огромно налягане, за да има необходимата плътност) трябва да се представи като бидейки навсякъде (отвън, а не вътре) и допирайки се до повърхността на тръбата, по този начин, вибрациите в този флуид въпреки разсейване ще се проявяват (и) като плъзгащи се по повърхността на тръбата (формата разбира се е образна тук, тя може да е каквато и да е, макар че, определено, формата има значение за повърхностното канализиране на вибрациите, поне при проводник в диелектрик). Този контраст е много важен, и е просмукан в трудовете на всички George Green, Faraday, Maxwell, Heaviside, Tesla, Lord Kelvin, J. J. Thomson и Steinmetz.
Така аналогията е пълна. Както разбирате това не променя логическата представа за мисловният експеримент, но определено променя виждането, в кое пространство/среда се разпространяват електрическите вибрации.

miroslav_yovchev:
Здравейте приятели! Днес един приятел ми съобщи нещо любопитно. Микровълнова печка Самсунг при работа връщала електромера - ??? - но това, докато един ден не изгорял магнетрона. Сега вече работи нормално. Човека се жалваше и аз реших да ви споделя. Днес смениха и електромера, може би му е било време ::)

Петър:

--- Цитат на: miroslav_yovchev в Януари 16, 2014, 03:08:42 pm ---Здравейте приятели! Днес един приятел ми съобщи нещо любопитно. Микровълнова печка Самсунг при работа връщала електромера - ??? - но това, докато един ден не изгорял магнетрона. Сега вече работи нормално. Човека се жалваше и аз реших да ви споделя. Днес смениха и електромера, може би му е било време ::)

--- Край на цитат ---

Вижте на какво попаднах преди няколко седмици:

http://www.macmep.ru/magnetron.htm

При определени условия магнетрона може да стане "вечен двигател"...
"Повредата" в тази МВП е станала причина да почне да връща енергия в мрежата.  ;)
Електромера си е бил наред, но за всеки случай дай да го сменим ..... ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия