Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla

Тесла - вълни

<< < (50/51) > >>

krasias:
Ами няма жирафи Радико, той Монти ги изтрепа, ма ти пробвай пак да доведеш някой жираф.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: montanar в Януари 13, 2020, 08:43:30 am ---epwpixieq-1 Странен е въпросът .....
Както аз го разбирам тия неща се определят на база времето.

--- Край на цитат ---
Може би не сте го разбрали точно за да отговорите по този начин, ето въпроса ми:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Януари 12, 2020, 08:55:17 pm ---Тук имам два въпроса, спрямо какво определяте тази амплитуда и как виждате движението на "фронта" на вълната?

--- Край на цитат ---
Не знам защо виждате "амплитудата" да се определя спрямо "времето". За точно определен момент тя се определя при 2D спрямо отправната ос около която се извършва осцилацията. Та точно за тази ос ви попитах, тоест как си представяте замерването. Понеже в зависимост от Δ на периода, и функцията на самата вълна, при 2D, тази амплитуда намалява и се увеличава и при определени периодични моменти "изглежда" 0, което не е правилно представяне относно реалния феномен на вълната предвижваща се в една 3D среда. И така, да се види нагледно отговора ето какво имам в предвид:
https://www.youtube.com/watch?v=r18Gi8lSkfM
Както виждате, вълната която ние сме свикнали да виждаме на картинки и на измервателните уреди като 2D е всъщност 3D (това го осъзнах преди повече от десетилетие преди изобщо да попадна на тези клипчета). Тоест една, (ди)електрична вълна, или по друг начин казано, вълната на напрегнатостта или напрежението, е спираловидна такава, понеже тя се разпространява (вкопчена) по повърхността на метала. Това виждане може да се приложи и за всички други вълни, като тяхната пространствена структура ще бъде (естествено)  модифицирана от средата в която се разпространяват. Ето например вълна на водна струя в 3D:
https://www.youtube.com/watch?v=uENITui5_jU&t=20
https://www.youtube.com/watch?v=Q3oItpVa9fs&t=78 ( това е и като музикален подарък)

epwpixieq-1:
Иван Димов според мен имате правилен поглед към нещата изразен в коментара ви. Радвам се че има хора които се замислят върху това което четат и виждат, макар и те да са в малцинство. Ето едно видео, което показва такъв тип ТТ който вие мисловно си представяте:
https://www.youtube.com/watch?v=2kOQr7hZA70
Сега на 2 извлечения от коментара ви  с които не съм съгласен, или по скоро не съм съгласен с тях, по начина по който всестранно се възприемат:

--- Цитат на: Иван Димов в Януари 13, 2020, 05:02:15 pm ---Сега вече ще имаме само надлъжни вълни, защото няма да има интерференция - вълни ще излъчва само малката топка с високия потенциал.
...
 Ако на една навивка на първичната намотка имаме 10 V , то 10 V  ще имаме и на една навивка на вторичната намотка.

--- Край на цитат ---
Малката топка, високата капацитивност при ТТ, не може да се каже че излъчва вълни, във смисъла на думата в който ние разбираме вълни. Може да се каже че тя "вибрира" като напряга и отпуска електрическото поле (а не електромагнитното, тоест поле с нищожна магнитна компонента). Вълните, с магнитната компонента, се "излъчват", или по скоро правилната думичка тук е "набиват", от заземяването. Също така пояснете какво разбирате под "една навивка на първичната намотка имаме 10 V", на какво "разтояние", по повърхността на навивката, я "замервате" тази потенциална разлика. И в допълнение, защо мислите че "10 V" на първичната ще даде "10 V" при вторичната при едино и също "разстояние" на замерването.

Иван Димов:
   Вземаме една жица и на всеки 30 сантиметра я маркираме с цветно тиксо примерно. После я навиваме на цилиндрична бобина така, че отметките да са точно една над друга по височината на цилиндъра. Така всяка навивка ще е дълга 30 сантиметра. Навивковото напрежение ще се мери между всеки две съседни отметки. Напрежението е потенциална разлика между два потенциала. Така 10 V напрежение може да се получат при разлика от нула до 10 Волта, при разлика от 20 до 30 Волта, при разлика от 10 000 до 10 010 Волта и т. н. Няма значение колко е голям или малък е потенциалът спрямо земя, важното е, че разликата между потенциалите на двете съседни отметки е 10 V. Така че, лампата ще свети по еднакъв начин независимо между кои две съседни отметки я закачаме. И да има някаква разлика, тя едва ли ще е съществена ако в близост до лампата няма заземени метални предмети. Тези разсъждения са за всеки трансформатор. Една навивка на жицата значи една обиколка на 360 градуса. Така жицата загражда кръг с определен диаметър. Диаметърът на навивка от вторичната намотка е различен от диаметъра на първичната, но при това навивковото напрежение си остава едно и също и за двете намотки независимо, че дължините на една навивка при двете намотки се различават една от друга. Примерно една навивка на първичната може да е дълга 50 см., а една навивка на вторичната да е 30 см., но няма значение - тези 50 см. на първичната ще дадат 10 Волта и същите 10 Волта ще даде и вторичната, само че на 30 см. Това е валидно за всички трансформатори. За Тесла трансформатора може и да има някакви аномалии, но предполагам те са при достатъчно високи честоти.
   Иначе за СЕ-то, според мен то се получава поради наслагване на тока от първичната с тока на резонанса на вторичната. Ясно е, че за резонанс на вторичната е нужен кондензатор - затова се слага тази топка на върха на бобината. Може да се върже и кондензатор между двата края на вторичната по най-класически начин. А за товара може да се сложи трета бобина или направо да се закачи между няколко навивки на първичната намотка, която е с по-дебела жица.

epwpixieq-1:
Благодаря за изчерпателното обяснение. Предполагах че така си представяте замерването, но бе нужно да се уверя.

Първо искам да подчертая че не нямам виждания за "СЕ" (каквото и да го дефинирате), поне от експериментите които показвам. Сега, взъзможно е на база на потенциал да се "дърпа" (електронен по)ток, но това е друг въпрос, който междудругото е застъпен в няколко видеа от експериментатора "Old Scientist", към експеримента на който дадох линк в предишния си коментар.

Относно "наслагването" така е, има взаимно влияние на вибрациите първо от първичната към вторичната и после от вторичната към първичната, затова и първичната трябва да вибрира свободно (отделена от веригата която подава енергията) през кондензаторите. Съгласен съм и за третичната, но не съм експериментирал с нея (може би ще трябва да опитам). Вързването на кондензатор в двата края, който ще доведе до намаляване на разпръснатия капацитет (интересно че Тесла е пробвал и с кондензатор между всеки кръг, на вторичната ) и съответно по-енергично вибриране ( със същата подавана енергия ) за сега ми е проблем, понеже потенциалната разлика между горния и долния край е от порядъка на 400 KV и ще трябва да си направя доста солиден кондензатор.

Сега относно разликата в потенциала на "две съседни намотки". Предполагам че сте забелязали как на първичната искрата, когато допирам крушката, е малка ( даже това се вижда като я хващам с ръце ). Тоест при нея при 1.5 ( с удълженията които съм направил може да се вземе 2 ) намотки имаме диференциран потенциал от да кажем 10КV ( приемам че на мм дъга имаме 3 KV напрежение ) и така излиза че на намотка имаме  5КV. Сега за вторичната, при долните намотки, това пробивно разстояние става доста по-голямо, отива до 10 мм (но да вземем 5 мм, за по реалистично), което ще ни даде 10 KV, тоест потенциалната разлика не е вече 5КV а 10 КV, на кръг. Сега този диференциал, на вторичната, най-вероятно остава постоянен понеже крайния капацитивен товар се зарежда до 400КV-450KV и за това съдя на база на дължината на разряда който е около 150 мм. По принцип не е лесно да се прецени, точно колко е потенциала на най-горните намотки понеже започва силно йонизиране при приближаване на метал още на около 200 мм от намотките. Вторичната има 40 кръга, което, по 10 КV на кръг (както приехме) дава приблизително потенциала на разряда на капацитивния товар, което потърждава хипотезата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия