Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla

Тесла - вълни

<< < (37/51) > >>

epwpixieq-1:


--- Цитат на: Bat_Vanko в Януари 01, 2020, 12:26:34 pm --- знаете ли че явлението "стояща вълна" е до толкова вредно и опасно, че може да предизвика изгаряне на крайните стъпала на предавателите. Това означава да изгорят точно онези възли, които са проектирани да работят при много големи мощности. А Вие тука ми говорите за светване на крушка.
Айде моля Ви се, като си знаете че мисленето

--- Край на цитат ---
Bat_Vanko, за съжаление явно не можете да отговорите на конкретно ни точно поставен въпрос. Аз ви зададох точен и конкретен въпрос да обрисувате динамиката на процеса, а вие ми давате "виждане" на това как "се разбира" че предполагаемото явление се проявява в една комплексна система. От отговора ви виждам че вие нямате разбиране за фундаменталната динамика на тези процеси, като с това не казвам че нямате опит, но опит и разбиране са две много различни неща, но за това в посления параграф на коментара ми.

Едно явление или процес може да се проявява по много начини, но за да има ток на "кондуктивност"/"проводимост" трябва да има потенциална разлика между две точки по повърхността на проводника. Отново повтарям, попитах ви точно определен въпрос да обясните динамиката на процеса, а вие си отговаряте с това как процеса който си мислите че разбирате се проявява като "изгаряна на крайните стъпала на предавателите". За ваша информация,  една и съща фундаментална динамика може да се прояви по "привидно" различни начини в зависимост от средата на проявяване.  Както ви казах оставете проявяването на процеса, особено в комплексни системи, вземете една най-елементарна система, изградете си разбиране каква е динамиката на процеса там, и тогава се опитвайте да търсите обяснение в динамиката на процесите в една по-комплексна среда. Явно това структурирано изграждане за разбиране на динамиката на процесите някак си не ви се вижда правилен подход към познанието за динамичните системи но това си в ваше виждане.

Горещо ви препоръчвам, при положение че разбирате Английски или най-малкото можете да използвате интелигентно преводача на Google, да прочетете Practice vs. Theory“ The British Electrical Debate, 1888-1891 (http://faculty.poly.edu/~jbain/histlight/readings/83Hunt.pdf), където се описва как установените практици, със своите погрешни и закостенели разбирания са били в срещу Хевидайд-Максуеловата теория която изобщо не са разбирали, и най-вече понеже те са били свикнали да си "обясняват" явленията по един начин, който въпреки привидната логичност, е бил абсолютно грешен, като тази погрешност, на "логичното" обяснение, се вижда само при определени динамични условия.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: van в Януари 01, 2020, 10:11:44 pm ---Незнам за какво е приказката вече ама в оригиналната статия Тесла пише за Явление Импеданса

--- Край на цитат ---
van, много сте прав да посочите този факт. Сага запитайте участниците във форума разбират какво е това "импеданс" ( което е комплексно динамично явление, а не статично както "стандартното" съпротивление, което се дефинира като 1/("проводимостта") ) и тогава ще разберете защо има такова неразбиране на показаните процеси.

mi68:
Здравейте приятели,
Да се върнем към теорията, когато имаме нелинейна вълна, примерно сферична, имаме градиент на полето и пробно тяло ще започне да се придвижва към излъчващата антена. Примерно електрофилтър, или тяло към планета. Такива градиентни полета се създават от ТТ. Такива нелинейни градиентни електрични полета създават електрогравитационни вълни. Тези електрогравитационни вълни наричаме Тесла вълни и да се върнем един патент на Томас Браун от 1952г., за използване на такива вълни за комуникация.
Предавателят е релаксационен генератор на трионообразно напрежение, вместо глим-лампа се ползва искрище. захранвано с 40кВ, зарежда се подходящ кондензатор, при определено напрежение искрището пробива, излъчването става от еднополюсна антена. Еднополюсната антена е несиметрична и представлява електрически дипол, но единия електрод е заземен, т.е имаме сфера и заземление. Тази антена излъчва полусферични вълни с нищожна магнитна съставка, т.е имаме надлъжна електрична вълна. Тази електрична вълна ще наелектризира всеки диелектрик и той ще индуцира заряди на електрически дипол. Ако се поставят електроди получаваме кондензатор в който възниква напрежение. Заради градиента на полето ще получим и тласък ли гравитация.

Еднополюсната антена се ползва също в ТТ, но тук имаме синусоидален режим и затова гравитационния тласък е минимален. Ако се модулира резонансната честота, да кажем с 50Хц може да се получи гравитационен тласък  Еднополюсната антена (електрически вибратор) е така настроена да работи на ниски честоти спрямо геометричните размери, така че да излъчва повече скаларни вълни отколкото векторни, познати като електромагнитни вълни или херцови вълни.

Приемната антена се състои от четири кондензатора свързани в мост и екранирани във фарадеев кафез. На единия диагонал на моста се подава поляризиращо напрежение 25кВ, а на другия диагонал се свързва приемното електрическо устройство. Два кондензатора са маслени с капацитет 0,5мкФ, а другите са изработени от сигнетодиелектрик с голямо Е и са от 10мФ.

През следващата 1953г. експеримента е подобрен като кондензаторите се заменят със сферични маси (униполярен капацитет) да се докаже гравитационния характер на вълните, но схема на опита няма, засекретено е, но от съвременна гледна точка нещата не са сложни.

Да разгледаме свойствата на плазмата:
-имаме електропроводимост като металите
-разпространяват се надлъжни и напречни вълни, сиреч може да възникне многократен резонанс
-има отрицателно динамично съпротивление
От горното следва, че е идеалното състояние за направа на СЕ генератор, но има и обратна страна, вредна е за биологията. Затова я оставям настрана.

Да разгледаме параметричното усилване в кондензатор, така работи всеки електростатичен генератор. Ако в един зареден кондензатор раздалечим плочите, то напрежението му се увеличава. Увеличаването на напрежението е за сметка на външната сила, защото противоположните заряди се привличат, същевременно капацитета намалява. Ако кондензатора е включен в трептящ кръг, параметъра капацитет трябва да се изменя с двойна честота спрямо основната честота на образувалия се трептящ кръг на бобина и въпросния кондензатор.
Така разгледания параметричен усилвател работи на една честота (лента) с външна механична енергия или с външен източник на електрическа енергия.

Да разгледаме параметричен усилвател с многократен резонанс (шум):
-трябва да имаме нелинейна среда за смесване или нелинеен ток/напрежение
В резултат имаме охлаждане на средата и спиране на радиоприемането. Последното го наблюдавах в един от моите експерименти, излъчваше се бял космичен шум в радиообхвата 150 кХц - 108 мХц, разлика приблизително 1000 пъти. Амплитудата не съм мерил, защото нямам вълномер, щях да правя, но ме мързи и работата се забатачи.
За СЕ генератор на бял космичен шум, може да се мери понижение на  температурата, или липса на радиоприемане от стандартен радиоприемник. Уреди достъпни.
 
 

Bat_Vanko:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Януари 02, 2020, 08:23:08 pm ---Горещо ви препоръчвам, при положение че разбирате Английски или най-малкото можете да използвате интелигентно преводача на Google, да прочетете Practice vs. Theory“ The British Electrical Debate, 1888-1891 (http://faculty.poly.edu/~jbain/histlight/readings/83Hunt.pdf), където се описва как установените практици, със своите погрешни и закостенели разбирания са били в срещу Хевидайд-Максуеловата теория която изобщо не са разбирали, и най-вече понеже те са били свикнали да си "обясняват" явленията по един начин, който въпреки привидната логичност, е бил абсолютно грешен, като тази погрешност, на "логичното" обяснение, се вижда само при определени динамични условия.

--- Край на цитат ---
Драги ми Смехурко, да ме карате да уча електротехника от статия на век и половина е все едно да уча космология от библията - тотално остаряла. Но все пак Вас Ви разбирам - по добре нещо от колкото нищо. И от друга страна е обяснено като за неандерталци и Вие ще го разберете. От както сте в този форум пускате само препратки към източници от поне век назад. И винаги от типа: "... четете това да видите... четете онова да разберете...", а Вашето мнение къде е? Предполагам сте ги чели в оригинал, но като гледам че не можете да разпознаете отделните ефекти и явления, явно не сте ги разбрали! Науката не е литературно четиво че да го разбереш след четвъртото препрочитане. Обясних Ви защо крушката свети без да е затворена веригата - всички го разбраха само Вие не успяхте. Обясних Ви защо на едно место ще свети а на друго - не, отново не го разбрахте. Говорите за динамика на Тесла трансформатор, а самият вие не знаете какво означава "динамика на система". Динамика има когато има промяна на параметрите на самата система, като промяна на честота, индуктивност или капацитет, а също така и при промяна на ток и напрежение при апериодични системи. Дай да видим сега къде в Тесла трафа има промяна и на кои точно параметри.
То е много лесно да хвърляш линкове за да изглеждаш умен, ама дай да видим какво всъщност си разбрал от тях! И предлагам да започнем от импеданса - какво разбираш (със свои думи) а не какво си наизустил. И по точно - от къде идва динамиката на импеданса?

montanar:
Абе аз съм тъпичък и случайно попаднах тук - ама само да запитам - каква точно е ламБата де така интересно свети?
Не че се заяждам нали - ама ш свети ли ламБа с нажежаема жичка?
А ако не свети защо няма да свети?
А защо светят газоразрядките?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия