Автор Тема: Тесла - вълни  (Прочетена 220227 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #180 -: Януари 02, 2020, 08:23:08 pm »

знаете ли че явлението "стояща вълна" е до толкова вредно и опасно, че може да предизвика изгаряне на крайните стъпала на предавателите. Това означава да изгорят точно онези възли, които са проектирани да работят при много големи мощности. А Вие тука ми говорите за светване на крушка.
Айде моля Ви се, като си знаете че мисленето
Bat_Vanko, за съжаление явно не можете да отговорите на конкретно ни точно поставен въпрос. Аз ви зададох точен и конкретен въпрос да обрисувате динамиката на процеса, а вие ми давате "виждане" на това как "се разбира" че предполагаемото явление се проявява в една комплексна система. От отговора ви виждам че вие нямате разбиране за фундаменталната динамика на тези процеси, като с това не казвам че нямате опит, но опит и разбиране са две много различни неща, но за това в посления параграф на коментара ми.

Едно явление или процес може да се проявява по много начини, но за да има ток на "кондуктивност"/"проводимост" трябва да има потенциална разлика между две точки по повърхността на проводника. Отново повтарям, попитах ви точно определен въпрос да обясните динамиката на процеса, а вие си отговаряте с това как процеса който си мислите че разбирате се проявява като "изгаряна на крайните стъпала на предавателите". За ваша информация,  една и съща фундаментална динамика може да се прояви по "привидно" различни начини в зависимост от средата на проявяване.  Както ви казах оставете проявяването на процеса, особено в комплексни системи, вземете една най-елементарна система, изградете си разбиране каква е динамиката на процеса там, и тогава се опитвайте да търсите обяснение в динамиката на процесите в една по-комплексна среда. Явно това структурирано изграждане за разбиране на динамиката на процесите някак си не ви се вижда правилен подход към познанието за динамичните системи но това си в ваше виждане.

Горещо ви препоръчвам, при положение че разбирате Английски или най-малкото можете да използвате интелигентно преводача на Google, да прочетете Practice vs. Theory“ The British Electrical Debate, 1888-1891 (http://faculty.poly.edu/~jbain/histlight/readings/83Hunt.pdf), където се описва как установените практици, със своите погрешни и закостенели разбирания са били в срещу Хевидайд-Максуеловата теория която изобщо не са разбирали, и най-вече понеже те са били свикнали да си "обясняват" явленията по един начин, който въпреки привидната логичност, е бил абсолютно грешен, като тази погрешност, на "логичното" обяснение, се вижда само при определени динамични условия.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #181 -: Януари 02, 2020, 08:35:09 pm »
Незнам за какво е приказката вече ама в оригиналната статия Тесла пише за Явление Импеданса
van, много сте прав да посочите този факт. Сага запитайте участниците във форума разбират какво е това "импеданс" ( което е комплексно динамично явление, а не статично както "стандартното" съпротивление, което се дефинира като 1/("проводимостта") ) и тогава ще разберете защо има такова неразбиране на показаните процеси.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Тесла - вълни
« Отговор #182 -: Януари 02, 2020, 09:59:15 pm »
Здравейте приятели,
Да се върнем към теорията, когато имаме нелинейна вълна, примерно сферична, имаме градиент на полето и пробно тяло ще започне да се придвижва към излъчващата антена. Примерно електрофилтър, или тяло към планета. Такива градиентни полета се създават от ТТ. Такива нелинейни градиентни електрични полета създават електрогравитационни вълни. Тези електрогравитационни вълни наричаме Тесла вълни и да се върнем един патент на Томас Браун от 1952г., за използване на такива вълни за комуникация.
Предавателят е релаксационен генератор на трионообразно напрежение, вместо глим-лампа се ползва искрище. захранвано с 40кВ, зарежда се подходящ кондензатор, при определено напрежение искрището пробива, излъчването става от еднополюсна антена. Еднополюсната антена е несиметрична и представлява електрически дипол, но единия електрод е заземен, т.е имаме сфера и заземление. Тази антена излъчва полусферични вълни с нищожна магнитна съставка, т.е имаме надлъжна електрична вълна. Тази електрична вълна ще наелектризира всеки диелектрик и той ще индуцира заряди на електрически дипол. Ако се поставят електроди получаваме кондензатор в който възниква напрежение. Заради градиента на полето ще получим и тласък ли гравитация.

Еднополюсната антена се ползва също в ТТ, но тук имаме синусоидален режим и затова гравитационния тласък е минимален. Ако се модулира резонансната честота, да кажем с 50Хц може да се получи гравитационен тласък  Еднополюсната антена (електрически вибратор) е така настроена да работи на ниски честоти спрямо геометричните размери, така че да излъчва повече скаларни вълни отколкото векторни, познати като електромагнитни вълни или херцови вълни.

Приемната антена се състои от четири кондензатора свързани в мост и екранирани във фарадеев кафез. На единия диагонал на моста се подава поляризиращо напрежение 25кВ, а на другия диагонал се свързва приемното електрическо устройство. Два кондензатора са маслени с капацитет 0,5мкФ, а другите са изработени от сигнетодиелектрик с голямо Е и са от 10мФ.

През следващата 1953г. експеримента е подобрен като кондензаторите се заменят със сферични маси (униполярен капацитет) да се докаже гравитационния характер на вълните, но схема на опита няма, засекретено е, но от съвременна гледна точка нещата не са сложни.

Да разгледаме свойствата на плазмата:
-имаме електропроводимост като металите
-разпространяват се надлъжни и напречни вълни, сиреч може да възникне многократен резонанс
-има отрицателно динамично съпротивление
От горното следва, че е идеалното състояние за направа на СЕ генератор, но има и обратна страна, вредна е за биологията. Затова я оставям настрана.

Да разгледаме параметричното усилване в кондензатор, така работи всеки електростатичен генератор. Ако в един зареден кондензатор раздалечим плочите, то напрежението му се увеличава. Увеличаването на напрежението е за сметка на външната сила, защото противоположните заряди се привличат, същевременно капацитета намалява. Ако кондензатора е включен в трептящ кръг, параметъра капацитет трябва да се изменя с двойна честота спрямо основната честота на образувалия се трептящ кръг на бобина и въпросния кондензатор.
Така разгледания параметричен усилвател работи на една честота (лента) с външна механична енергия или с външен източник на електрическа енергия.

Да разгледаме параметричен усилвател с многократен резонанс (шум):
-трябва да имаме нелинейна среда за смесване или нелинеен ток/напрежение
В резултат имаме охлаждане на средата и спиране на радиоприемането. Последното го наблюдавах в един от моите експерименти, излъчваше се бял космичен шум в радиообхвата 150 кХц - 108 мХц, разлика приблизително 1000 пъти. Амплитудата не съм мерил, защото нямам вълномер, щях да правя, но ме мързи и работата се забатачи.
За СЕ генератор на бял космичен шум, може да се мери понижение на  температурата, или липса на радиоприемане от стандартен радиоприемник. Уреди достъпни.
 
 
« Последна редакция: Януари 02, 2020, 10:31:26 pm от mi68 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #183 -: Януари 03, 2020, 05:09:05 pm »
Горещо ви препоръчвам, при положение че разбирате Английски или най-малкото можете да използвате интелигентно преводача на Google, да прочетете Practice vs. Theory“ The British Electrical Debate, 1888-1891 (http://faculty.poly.edu/~jbain/histlight/readings/83Hunt.pdf), където се описва как установените практици, със своите погрешни и закостенели разбирания са били в срещу Хевидайд-Максуеловата теория която изобщо не са разбирали, и най-вече понеже те са били свикнали да си "обясняват" явленията по един начин, който въпреки привидната логичност, е бил абсолютно грешен, като тази погрешност, на "логичното" обяснение, се вижда само при определени динамични условия.
Драги ми Смехурко, да ме карате да уча електротехника от статия на век и половина е все едно да уча космология от библията - тотално остаряла. Но все пак Вас Ви разбирам - по добре нещо от колкото нищо. И от друга страна е обяснено като за неандерталци и Вие ще го разберете. От както сте в този форум пускате само препратки към източници от поне век назад. И винаги от типа: "... четете това да видите... четете онова да разберете...", а Вашето мнение къде е? Предполагам сте ги чели в оригинал, но като гледам че не можете да разпознаете отделните ефекти и явления, явно не сте ги разбрали! Науката не е литературно четиво че да го разбереш след четвъртото препрочитане. Обясних Ви защо крушката свети без да е затворена веригата - всички го разбраха само Вие не успяхте. Обясних Ви защо на едно место ще свети а на друго - не, отново не го разбрахте. Говорите за динамика на Тесла трансформатор, а самият вие не знаете какво означава "динамика на система". Динамика има когато има промяна на параметрите на самата система, като промяна на честота, индуктивност или капацитет, а също така и при промяна на ток и напрежение при апериодични системи. Дай да видим сега къде в Тесла трафа има промяна и на кои точно параметри.
То е много лесно да хвърляш линкове за да изглеждаш умен, ама дай да видим какво всъщност си разбрал от тях! И предлагам да започнем от импеданса - какво разбираш (със свои думи) а не какво си наизустил. И по точно - от къде идва динамиката на импеданса?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #184 -: Януари 03, 2020, 05:35:57 pm »
Абе аз съм тъпичък и случайно попаднах тук - ама само да запитам - каква точно е ламБата де така интересно свети?
Не че се заяждам нали - ама ш свети ли ламБа с нажежаема жичка?
А ако не свети защо няма да свети?
А защо светят газоразрядките?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Тесла - вълни
« Отговор #185 -: Януари 03, 2020, 07:47:27 pm »
epwpixieq-1
 ТТ е с 2 бубини. Първична и вторична. Първичната е свързана към кондензатор, който се зарежда (от генератор) и разрежда в нея. На вторичната началото(долния край) е заземен. А горният край свободен.
 Взема се лампа 220в 100вт с нажежаема жичка и без никакъв провод, се поднася към ТТ... това имах в предвид.
 А за провала на големи разстояния :
ако беше здравословно, технически  и икономически изпълнимо. Отдавна
 щяхме да ползваме тази система.
 

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #186 -: Януари 03, 2020, 08:33:28 pm »
Не говорех принципно а в конкретния контейст.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Тесла - вълни
« Отговор #187 -: Януари 03, 2020, 09:30:06 pm »
Лампи с високочестотно напрежение се палят лесно. Аз лично съм правил около 100 MHz генератор, на чийто изход като сложиш лампа само с единият и проводник тя светва, защото играе ролята на антена и веригата се затваря през ефира. Но всичко това Бат Ванко го каза и  е без мислено да го повтарям. Моят опит беше с едно-ватова лампа от фенерче и съм го правил преди 30 години и повече. Сега нямам високочестотни транзистори иначе мога пак да го демонстрирам. На мястото на лампата ако си сложиш пръста, леко навлажнен веднага се усеща загряване, така че е истина ако някой се опита да светва 200 ватова лампа би се изпържил преди още да се усети.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Тесла - вълни
« Отговор #188 -: Януари 03, 2020, 09:38:10 pm »
Е то май за това СЕшниците .......  ;D

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #189 -: Януари 04, 2020, 12:31:32 am »
Дай да видим сега къде в Тесла трафа има промяна и на кои точно параметри.
Веднага би ви казал как да промените Тесла трафа ако ми посочите къде съм казал че трябва той да се променя. Както няколко пъти отбелязах, че четете и си говорите това което ви е в главата без да вниквате в това което се пише.

Ето какво написах:
Например мога да ви кажа че на база на моите разбирания (които произлизат от опитите на Тесла ) друга крушка, с една много малка разлика (всички физични размери са едни и същи), поставена под същите условия няма да свети изобщо. Сега вие като разбирате така процеса, може ли да се сетите каква е тази малка разлика ( и само да доуточня, крушката не е изгоряла, разликата не е в това ).
Сега отново обяснете къде съм казал че трябва да променяме "Тесла трафа"

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #190 -: Януари 04, 2020, 12:46:57 am »
ТТ е с 2 бубини. Първична и вторична. Първичната е свързана към кондензатор, който се зарежда (от генератор) и разрежда в нея. На вторичната началото(долния край) е заземен. А горният край свободен.
 Взема се лампа 220в 100вт с нажежаема жичка и без никакъв провод, се поднася към ТТ... това имах в предвид.
Не мисля че някой ще спори че пренасяне с помощта на електромагнитни вибрации през въздуха (диелектрик) е ефективно. разбира се че не е. Точно това си и мислех че си представяте, понеже 99% от хората си преставят така "предаването" на енергия с Теслов трансофрматор. Въпроса е че това виждане е грешно. Ако се задълбаете в това което съм писал на страниците на този форум относно "безжичното" ( отест безкабелно или по земната кора ) предаване на енергия, ще разберете защо.

ако беше здравословно, технически  и икономически изпълнимо. Отдавна
 щяхме да ползваме тази система.
Това изобщо не е издържан аргумент. По тази логика то тогава трябваше да имаме "брийдър" ториеви реактори от 50 години, понеже те са по "здравословни" ( неимоверно по-безопасни ), технически по-лесно изпълними и многократно икономически по-изгодни, 20x-30x пъти по-икономични, когато се вземат под внимание всички фактори. Добре но ги няма, хайде сега си помислете малко по-сериозно върху това противоречие.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #191 -: Януари 04, 2020, 09:33:46 am »
Ееееех че стана интересно.
Значи искаш да кажеш че когато говориш за "динамика на система" става въпрос за системата "крушка". Е добре, аз виждам в това само един съпротивителен проводник, но щом ти виждаш система покажи я! Дай да видим кои са нейните компоненти! Как се определят нейните параметри? И как точно се дефинира понятието "импеданс" на крушка?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Тесла - вълни
« Отговор #192 -: Януари 07, 2020, 06:45:31 pm »
Ееееех че стана интересно.
Значи искаш да кажеш че когато говориш за "динамика на система" става въпрос за системата "крушка". Е добре, аз виждам в това само един съпротивителен проводник, но щом ти виждаш система покажи я! Дай да видим кои са нейните компоненти! Как се определят нейните параметри? И как точно се дефинира понятието "импеданс" на крушка?
"Куршката" с нажежаем проводник (всъщност много малка бобина) е система, която се състои от диелектрик ( стъклото ), дълбоко разреден въздух или инертен газ и бобина (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Tungsten_filament.JPG). Надявам се виждате как тази бобина си има стандартните характеристики като (разпръсната) капацитивност и индуктивност. Сега малко мисловен скок е необходим за да си представите как една бобина, поставена в определена среда (тип вакум или инертен газ), ще има различно поведение в зависимост от характеристиките на подаваните към нея електрически вибрации. При 50 Цс имаме едно поведение точно на база на динамиката която се създава от електрическите вибрации и как те "преминават" през тази бобина и така и влияят и променят нейната активност, както и някой характеристики на средата около нея, при 30-40 КЦс (тук даже игнорирам скоростта на нарастване на фронта и падане на вибрациите) имаме друго поведение точно поради причината че сме променили една от характеристиките, която влияе върху проявяването на индуктивността и капацитивността, и така върху движението на енергия през системата.
 
Предполагам че вече осъзнавате че това не е "само един съпротивителен проводник". А относно импеданса за сега ще си позволя да не ви отговоря, понеже ми е по-интересно да разбера какво вие разбирате под импеданс, като само ще отбележа че термина е неимоверно много по-обширен отколкото използването му в електромагнитните системи. В допълнение резонанс в една система, не само електромагнитна, а също така и механична (та даже и друг тип), може съвсем спокойно да се дефинира на база на импедансните и характеристики (кова е като джокер).

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Тесла - вълни
« Отговор #193 -: Януари 07, 2020, 08:45:18 pm »
https://www.google.com/search?q=система&oq=система&aqs=chrome..69i57j69i59j69i65l2j69i61.20478j1j7&client=ms-android-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
Аз пък си мислех че система е нещо такова, като описанието в уики, а то било крушка!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Тесла - вълни
« Отговор #194 -: Януари 07, 2020, 10:19:22 pm »
"Куршката" с нажежаем проводник (всъщност много малка бобина) е система, която се състои от диелектрик ( стъклото ), дълбоко разреден въздух или инертен газ и бобина (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Tungsten_filament.JPG). Надявам се виждате как тази бобина си има стандартните характеристики като (разпръсната) капацитивност и индуктивност. Сега малко мисловен скок е необходим за да си представите как една бобина, поставена в определена среда (тип вакум или инертен газ), ще има различно поведение в зависимост от характеристиките на подаваните към нея електрически вибрации. При 50 Цс имаме едно поведение точно на база на динамиката която се създава от електрическите вибрации и как те "преминават" през тази бобина и така и влияят и променят нейната активност, както и някой характеристики на средата около нея, при 30-40 КЦс (тук даже игнорирам скоростта на нарастване на фронта и падане на вибрациите) имаме друго поведение точно поради причината че сме променили една от характеристиките, която влияе върху проявяването на индуктивността и капацитивността, и така върху движението на енергия през системата.
Драги ми Смехурко, нещо май мисленето не Ви е силната страна. Направих си труда да измеря прословутата индуктивност на една 100 W крушка - 4.7 uH. За Ваша информация полувълнов дипол от телевизионна антена настроена на резонансна честота на 11 ТВ канал ( 214 MHz ) има индуктивност 1.7 uH. Предполагам че мерната единица за индуктивност - микро хенри (uH) не Ви е позната, но аз и не мисля да се заемам с тази невъзможна мисия да Ви я обяснявам. Както може би забелязахте значим ефект се получава на честоти над СЕДЕМ ХИЛЯДИ ПЪТИ по високи. Не че тази индуктивност не оказва някакво влияние, но то може да бъде засечено само с високоточна техника, която притежават само специализираните лаборатории. Подобно влияние би оказало и завъртането на нагревателната спирала от посока изток-запад към посока север-юг.
Подобна е и ситуацията с капацитета. Може би не знаете но влияние върху капацитета оказва само онзи диелектрик, който е между електродите. В противен случай дори стъклените прозорци на комшията трябва да се вземат предвид. Площта на така полученият кондензатор е еквивалентен на повърхността на нагревателната жичка. От пръв поглед се вижда че тази площ е няколко хиляди пъти по малка от площта на дисковете използвани за виртуална маса. Трябва ли да обяснявам че дела на влиянието на нагревателната жичка върху капацитета е по малко дори от влиянието на направените към нея спойки.
И така драги ми Смехурко, мисловният скок, който трябва да направя за да видя влиянието на капацитета и индуктивността на нагревателната спирала върху динамиката на крушката, трябва да бъде не голям, а направо огромен.
А относно импеданса, аз попитах Вас, но като гледам как тече мисловният Ви процес, по добре не отговаряйте!