Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Резонансни генератори

<< < (2/4) > >>

x_name41:
Започвам темата, тъй-като и аз реших от любопитство да поекспериментирам с резонанса в един LC-паралелен кръг. Та идеята като цяло е относно капацитивния трансформатор на Тесла-Кулдошин. Генераторчето съм го направил еднотранзисторно със самовъзбуждане с честота на кръга към 16.549Кхц., като съм използвал транзистор КТ838А, при захранващо напрежение +40В. и консумация около 12Вт. бобинката в резонансния кръг загрява изключително много а е с диаметър на проводника 1мм. По натам смятам да заменя биполярния с полеви транзистор, постепенно да вдигна напрежението до към +300В. и естественно не на последно място да навия разглобен същия кондензатор използван в кръга върху ферит от тхо (между другото пробвах да го навия този 680нф. кондензатор върху макара от импулсен трансформатор за атх, и отгоре бях навил изходната намотка (някъде към 130 навивки) но нещо кондензатора взе да дава накъсо, тъй-като причината беше че отгоре го притискаха много проводниците) и затова сега при втория вариант смятам двете бобини тази на кондензатора и вторичната да са отделно а не една върху друга. Някой ако има нещо да казва и да дава акъл, предварително благодаря. :)

x_name41:
Между другото знаете ли, едно нещо ме притеснява и това е, написаното във патента изискване за индуктивноста на лентовите проводници на кондензатора, където се изисква тя да бъде такава, че фазовата разлика между тока и напрежението да изчезне. Иначе капацитивния трансформатор вече е готов, използвах за начало първия вариант, като навих вторичната отдолу а кондензатора отгоре, така се реши проблема и сега всичко е ок, остана само експеримента но, както казах в началото именно онова нещо ме силно притеснява.

teofilius:
Фазовата разлика между ток и напрежение изчезва точно когато имаш резонанс.  Кондензаторната бобина на практика действа като паралелен резонанс при което входния ток ще намалее.  Но тъй като резонанса зависи и от индуктивността на бобината то тази индуктивност ще се променя при товар на изходната бобина защото изходната индуцира в магнитопровода електромагнитно поле реагиращо спрямо първичното.  В крайна сметка ако има ефект от цялата тази работа и принципа то няма да е толко свързан със самия резонанс а с това че кондензаторната първична бобина ще работи и генерира електромагнитно поле за сметка на реактивната енергия която и самата тя ще генерира а някъде отстрани на нея може да поставиш допълнителна индуктивност която ще действа като генератор на реактивна енергия за да не се налага да постъпва от мрежата или дори и за да не използваш мрежата.   
  При пълния превод на клипа с Капанадзе със зелената (черна) кутия във връзка с трудностите за точно измерване на напрежението върху лампите той споменава че това може да се дължи на кондензатора, който участва в процеса.  Предполагам, че кондензатора за който той говори се намира или вътре в бобината която виждаме или е в кутията.

x_name41:
А, щях да спомена, че бях навил върху онзи 680нф. кондензатор (така както си е цял) една бобинка от около 20-30 навивки но ефект никакъв нямаше. За всеки случай ето прикачвам и една малка програмка (сайт) за анимации на различни ел. схеми.

x_name41:
Здравейте, все още не съм направил експеримента с трансформатора, тъй-като не бързам :) , всъщност това ще стане във понеделник най-вероятно, като си купя нови токови клещи за да мога да измеря токовете във веригите защото старите се развалиха.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия