Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Резонансни генератори

<< < (3/4) > >>

x_name41:
И така днес направих частичен експеримент с кондензаторния трансформатор и резултатът е следния. При захранващо напрежение от 17В. и ток на консумация 0.23А. или някъде към 4Вт. във вторичната намотка на капацитивния трансформатор се получава високо напрежение на празен ход. Странно но при захранващият блокинг генератор с 2N3055 отчетох на входа от атх-то 12В. и ток на консумация 4А., а изходното му напрежение и консумация на резонансния генератор е както посочих 17В при 0.23А. Тъй-като при навиването се беше наложило съвсем леко да отстраня няколко навивки от лентовия кондензатор, като предполагам това е изменило малко стойноста на капацитетът му а относно другите параметри незная дали има някакво значение. Напрежението във резонансния кръг преди с оригиналния кондензатор беше около 33В. променливо и консумация около 6-7Вт. при захранващо напрежение от 40В. а сега е 8В. променливо при захранващо напрежение 17В. Да не би да е от недобрия режим на работа на блокинга? При тези параметри се вижда, че засега мощноста на изхода и да искам не би могла да бъде кой знае каква защото по формулата излиза, че за да се вдигне мощноста на изхода то трябва да се повиши захранващото напрежение и променливото напрежение върху кръга, а към момента излиза, че тя би трябвало да е около 4Вт. или колкото консумираната, а също така от друга страна трябва да се внимава да не се насити магнитопровода. А и още нещо да отбележа, непосредственно след замяната на оригиналния кондензатор с трансформаторния такъв напрежение във кръга не се регистрира, като блокинга си работеше нормално (в облекчен режим бих казал) и едва след като взех да въртя променливия резистор се установи че близо в най крайното му положение се регистрира генерация на ниско променливо напрежение във кръга, като същевременно с това и честотата на блокинга се понижи и се увеличи консумацията до близо 4А. при 12В.

x_name41:
Пробвах пак старата конфигурация с целия кондензатор, схемата си генерира перфектно и бобинката от стар монитор загрява много (между другото проводникът с който е навита е многожилен емайлиран с диаметър, както споменах от 1мм.), сменя ли го обаче с капацитивния не ще да генерира. :(

x_name41:
Днес направих експеримент с външен тактов генератор с 555, но пак същия проблем, прави впечатление, че блокинг генератора не работи в добър режим и не може да осигури кой знае какво натоварване в изхода си и затова напрежението в изхода пада и започва да работи в тежък режим, вероятната причина за това според мен може да е в обратния високоволтов диод свързан между емитера и колектора на транзистора 2N3055, който го предпазва от пренапрежение, тъй-като наскоро правих маломощен 60-100Вт инвертор за 50Хц с 2х2N3055 с средна точка като бях поставил и диоди, но впоследствие се оказа че те само възпрепятстват работата на инвертора и ги махнах при което работата му се облекчи значително, та предполагам и подобен проблем е и тук, но ще видим по нататък. Между другото опитвах да го захраня резонансния генератор и директно от атх-то на 12В. но при настройката с променливия резистор в кръга се формира високо напрежение и веднага прекратих опита защото потенциометъра взе да пуши.

Vetap:
Не е ли малко "дървен" 3055 за тази цел. Аз не бих направил и аудио усилвател с него. Моят съвет е да използваш нещо по-бързо за целта. Най - добре MOSFET.

mi68:
2N3055 работи и аз го ползвам това е за голямото усилване. Примерно над 10 кХц трудно вади но за ТХО става, максималната честота е 15 625 ХЦ. Всичко е добре. Но проблема се явява в капацитивния вход. При преходният процес кондензатора е късо в началния момент и обратната връзка трябва да е токова, а не напрежителна. Втори проблем трябва високо напрежение за големи мощности, това свойство е обратно на бобината иска големи токове.
В общи линии свойството резонанс трябва в друг аспект да се ползва, това го прочетох от една книга за Тесла, резонансът разрушава и при това се освобождава енергия. Така да се каже "чист резонанс" няма. На теория и практика с увеличаване на амплитудата, увеличават се загубите и системата не се разрушава. При добра организация на процеса при резонанс с малко енергия системата може да се разруши. Това са мисли на Тесла за резонанса.   

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия