Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3293202 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Помислете и ще видите, че няма нищо необикновено и чудно... Е, няма и КПД > 1 за съжаление  :)
Както  вече казах наистина няма нищо необяснимо в схемата. От едната страна на греца има капацитивен ограничител на тока т.е. кондензатор около 100 микро, а от другата страна има индуктивен ограничител - мрежов траф 200 ватов включен като дросел. И двата ограничителя са функционално зависими от честотата на мрежовото напрежение. Самия товар е активен, но начина на свързване води до консумиране и на реактивна енергия. Какво става обаче в момента на изключване на щепсела от контакта??? Получава се високоволтова дъга или разряд не знам точно между щепсела и контакта , което позволява протичане на ток, който е по малък от който при добър контакт.  Чува се и промяна на звука на дросела. А интересното е че мощността върху двете лампи се увеличава в пъти... на видеото не се вижда, но лампите започват да светят бяло и ако не ги угася ще изгорят...  Аз лично предполагам , че в момента на дъгата се получава самонастройване на индуктивния и капацитивния параметър на схемата спрямо честотно не фиксираното захранване (има дъга). При което всичко работи възможно най-ефективно.  За сега не мога да измеря точно мощностите, но дори и да няма свръх ефективност просто си заслужава да се изследва самия ефект.

spark

  • Гост
Да обърнем принципа " Разделяй и владей" в " Съединението прави силата"
Съгласен съм с теб и за това ще пусна тук един от патентите на Тесла, който използва Капанадзе. В системата за електрическо осветление патент 454,622 Тесла става свидетел на ефекта усилване на тока чрез високочестотен резонансен трансформатор. Колкото е по висока честотата на входа толкова по-голям ток има на изхода на трансформатора. При Капанадзе имаме подобен ефект, мисля че това е патента, за който говори в интервютата. Почти няма информация за реализацията на устройството на Тесла. А и още нещо при  високочестотен резонансен трансформатор намотката към консуматора може да бъде проводник или метален предмет поставен в резонансното поле. Интересно, е какво представлява кондензатора и ако отговорим на този въпрос ще има източник на СЕ.

emilvtc

  • Гост
Нека поразсъждаваме заедно по схемата.

Когато щепсела е включен мисля всичко е ясно. Двете лампи светят еднакво и нямаме никакви резонансни явления..
Разглеждаме само преходния момент на изключването. Получава се искра при контакта, която според мен по никакъв начин не се дължи на индуктивността след греца. Хипотезата ми е, че се дължи изцяло на резонанс възникващ между капацитета на входа и паразитната индуктивност на всички проводници преди греца. Т.е. предполагам, че дори да укъсим греца (входа или изхода му) пак ще имаме искра при изключването на захранването.
Така предполагам, че се получават незатихващи резонансни генерации черпещи енергия от входното захранване и дължащи и пораждащи се от искрището  (получено между контакта и щепсела).
Ако приемем, че хипотезата до момента ми е вярна (ако не е кажете защо) това означава, че на входа на греца се подава високочестотно високо напрежение, което е дори по-високо отколкото ако щепсела е включен и нямаме искра на входа.
Та това напрежение изправено от греца и "филтрирано" от "L" филтъра след него захранва лампата в изхода. Та причината тя да свети по-силно вероятно се дължи именно на това по-високо напрежение на входа на греца.

Има няколко неща, които до момента не са ми съвсем ясни. Някой може ли да обясни с няколко думи какви са параметрите на искрището? При пробив и наличие на искра - колко е пада върху него и какво е съпротивлението му? Т.е. каква е заместващата му схема? Може ли с някакво приближение да се "замени" с динистор?

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Без да съм специалист, моето скромно мнение: Както казва колегата Coke2k, дроселът и кондензаторът образуват трептящ кръг с резонансна честота твърде различна от мрежовото напрежение (50Hz). Докато имаме добър контакт на щепсела, всичко е предвидимо - имаме изправяне и филтрация на мрежовото. Когато започнем да изключваме обаче, се получава искра, която съдържа голямо количество "шум" от най-различни честоти и пикове. Някоя от тези честоти се явява истинската резонансна на кръга, като вече (заради искрището) е застъпена в много по-сериозна пропорция, отколкото в чистото мрежово. Кръгът започва да резонира и да повишава както мощността, така и напрежението си, а диодите от греца преди кръга модулират консумацията през искрата да става на резонансната честота. Изобщо не съм убеден, че през искрата задължително трябва да протича по-малка мощност, отколкото при добър контакт - мълниите провеждат огромни мощности! От друга страна електрожените работят на напрежения 14-28-30, та до 60 и 90V при запалването на дъгата, а прекарват през нея тоци от порядъка на 100-150-200-250А, така че мрежовото напрежение е пре-пре-достатъчно за запалване на яка дъга. И така - започва от мрежата да се консумира по-голяма мощност, понеже от нейна (мрежова) гледна точка сякаш импеданса на по-нататъшната верига пада. От друга страна трептящия кръг резонирайки на всеки полупериод (от резонансната честота) увеличава напрежението си, което пада върху лампите, а оттам нараства и мощността, която се отделя върху тях.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
последната схема с дросела е детска радост. Вземи една батерия от 4,5В един дросел или изходен трансформатор от лампово радио, и една лампичка от 3,5В/0,3А. Свързват се паралелно, при изключване на батерията лапичката светва по силно. Демострира се екстра ток, магнитна енергия от дросела се превръща в ток, E=L.I^2. На този принцип работят генератори с ударно въжбуждане и затихващи (свободни) трептения. Тук на а,б на електротехника ли ще се учим? Който няма визия и иска да става бобиньор негоспирам, но протестирам глупости да се обсъждат.
Медалът има две страни, Енергията няма как да се увеличи за сметка на заряда. Може да стане за сметка на инерциално (спиново, торсионно) поле. Това е обратната страна на медала. Предлагам дискусията да е тук. 
« Последна редакция: Февруари 05, 2012, 07:11:49 pm от mi68 »

emilvtc

  • Гост
mi68, Като свържеш паралелно лампа и дросел и ги захраниш от батерия, консумирания от нея ток е сумата от тока през лампата и тока през дросела. Тъй като от дросела се очаква да има ниско омично вътрешно съпротивление (активно) - то очевидно от примера който даваш -тока през него е по-голям от този през лампата. Когато изключиш батерията - дросела се стреми да "запази" този ток и очевидно го прекарва през лампата и тя светва по-силно. Само не разбрах каква е връзката на примера ти с този който обсъждаме ?!?

Относно схемата която обсъждаме - според мен резонанс между дросела и кондензатора няма поради простата причина, че те не могат да обменят "двупосочно" енергия помежду си. Т.е. не виждам как дросела може да върне енергия в кондензатора или мрежата...

Предполагам, че резонанс има в "първичната" страна (преди греца), но той се дължи на паразитната индуктивност на проводниците и кондензатора...

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
условия за възникване на затихващи трептения бол. Капацитет винаги има, униполярен, паразитен, разпределен. Лампата светва по-силно и угасва, нямаме свободна енергия, от която да свети постоянно. Как ще подкарате схемата та да свети лампата непрекъснато след изключване от ел. мрежата? Как виждам нещата, е да се ползва спиново поле защото в някой условия се самогенерира. Тъй като променливото електромагнитно поле създава и малко спиново то следват две решения:
1 създаване на стояща вълна
2  създаване на спинова (торсионна) връзка
Тъй като неразбирам, коментирайте въпроса изкъсо! Ще се съобразя с компетентни мнения!
« Последна редакция: Февруари 06, 2012, 11:51:01 pm от mi68 »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравейте,
така си представям схемата на видеото "Капанадзе 2004"

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Здравей madsatbg! Според мен тези 220 волта, които идват от инвертора излизат и на изхода, но вече с ток 25 ампера. Още не ясно на радиаторите транзистори ли има или диоди, защото се виждат само по два кабела. Може да са транзистори, на които се използва само прехода база-колектор, като диоди. В кутията със сигурност има високоволтов източник на напрежение и умножител на напрежение, зщото кутията е залята с епоксидна смола, за да няма пробиви. Мисля, че ефекта се получава при някаккъв праг на високото напрежение, да речем 20-25 киловолта, а аз досега експериментирах с не повече от 8 киловолта и затова може би нямам още полужителни резултати, освен ефектите, които съм показал в моите клипове. Някой ще каже да ама разтоянието на разрядника е 2-3 милиметра, значи напрежението е 2-3 киловолта, а аз ще кажа, да ама, за да получиш на изхода ток 25 ампера от 0,5 ампера на входа, дали няма да падне това напрежение 10 пъти и повече. Наложи се да си играя един ден с навиването на повишаващата бобина и си направих висковолтов източник на 25 киловолта. Друго нещо, което не се знае е дали искрата е с 50 херца или е с висока честота 10-20 килохерца и е модулирана с 50 херца. В изходния трансформатор или по-точно дросел, бих го нарекъл, влизат три кабела според мен, един за ВН, друг за 220 волта и трети за земята. Цялата магия се получава в дросела и от това, дали и как, са синхронизирани ВН и 220 волта, които идват от инвертора. Не мисля, че Капанадзе използва интегрални схеми точно в това видео. Тук http://radiolub.chat.ru/Lustra/lus_5_97.htm  можете да видите схеми на високоволтови източници. Поздрави!

emilvtc

  • Гост
madsatbg

Не ми е ясна цялата идея и как това чудо ще има КОП > 1, но чисто схемотехнически погледнато ми се струва, че има грешка. 
Предполагам, че двата транзисторни ключа захранени с 310V, които "клатят" кондензатора не се управляват точно така. Трябва да имат някакъв драйвер пред тях, тъй като както е нарисувана схемата на изхода им няма да има напрежение по-голямо от изходното на таймера 555. (транзисторите работят по схема общ колектор).

Както казах това е техническа забележка и касае конкретната схемна реализация, а не идеята като цяло.

Евала на mito_kupona за усърдието му!

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Аз мисля , че искрата я има само на празен ход. Поне това виждам от видеото. Когато е под товар няма искра 06:43 от въпросното видео. На всичкото отгоре в момента 08:36  нещо се назландисват заради липсата на искра , ама "няма проблем - ще го подкараме и без искра" и си го запалиха като пичове без искра това се вижда ясно и не двусмислено.
Каква е вероятността това да е менте?
......

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Думи на Капанадзе от виедео "2004"

"03:25 если акумлятор било би заряжен, не пришлос би вклучать преоброзовател в сэть. Кагда первични цеп (соединяется) в ключится, здес (в разряднике) появится искра, каторое преривается 50 раз в секунду. Зависит от частоти. В этом случи 50 герц. ….."

п.с. Благодаря emilvtc ,
Може би за коп > 1  има важно съдействие ВВ и искрата,
както например при магнитните усилватели.
Насищането  на ядрото.
@ Мито Купона
Мито транзистори са.

@ Коке2К
Каква е вероятността това да е менте?
Колкото е вероятността Тесла да е излъгал.
« Последна редакция: Февруари 11, 2012, 05:37:53 pm от madsatbg »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Добре де колеги, никой не коментира това което посочих малко по горе  - 08:36 - от  видеото. Проблем с искрата..... генератора тръгва без искра???? На такива дребни детайли се обръща внимание , а на това не. При положение , че искрата се смята за нещо вълшебно в този генератор, а той тръгва без искра явно вълшебството е на друго място. Толкова много вече му вярваме, че вече виждаме какво ли не включително и аз - трябва малко поне да се съмняваме, а не сляпо да вярваме.(Тесла е изобретил много и почти всичко е повторяемо и е писал и патентовал и произвеждал, а Капанадзе твърди, че е повтарял Тесла и е направил нещо неповторяемо, нито е писал, нито е произвеждал, дори по някога забравя името на Тесла - аз в това се съмнявам , а не в Тесла).
Иначе е абсолютно сигурно , че това видео и видеото на зелената кутия са правени през много кратък период от време, даже може би с една и съща камера. Устройството  от което е презаписан оригинала също е едно и също, било то VHS камера или  VHS рекордер - вижда се , че и двата записа са с еднакво не настроен тракинг.
« Последна редакция: Февруари 11, 2012, 06:12:41 pm от coke2k »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
08:45 аре...аре..ади...ади...ке..ке " това ли се превежда като
"няма проблем - ще го подкараме и без искра"
иначе си прав - няма искра / или поне не се вижда   :) /на 06:43 и на 08:36

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Някои мои мисли черно на бяло:) 

 Във първото видео със зелената(черната кутия :) ) при опита на няколко места от веригата да направят замерване на напрежението на изхода имат някои трудности и докато хората наоколо философстват  за вероятните смущения от излъчваното поле то Капанадзе казва че смущенията в измерването се дължат на кондензатора(който се използва в устройството). 
   
   Изходния затворен токов кръг трябва да позволява протичането през него на много голям ток. В случая ~23 Ампера. По тази причина не е възможно директното свързване на първичния източник със товара  и последователно на веригата да имаме някакво усилване посредством дросел и високоволтов индуктор водещи към товара. 

  Индуктора със ВВ разряд стимулира и предизвиква процеса на генериране на допълнителна енергия но разряда е нискочестотен 50Хц въпреки широкия спектър от честоти и хармоници в него въпреки че е възможно да има и друг разрядник който да действа в противофаза с първия и така да действа като ограничител на генерираната енергия.

  Изходния токов кръг, в който е свързан товара задължително трябва да позволява протичането на много голям ток през него и по тази причина той не  е и не може да е последователно свързан със входния токоизточник или в противен случай през него ще протича голям ток на консумация.  Във изходния кръг трябва да приемем че напрежението е 220 волта независимо дали е включен индуктора предизвикващ процеса на усилване на тока в него. Последователно на изходния токов кръг най-вероятно има дросел, кондензатор или и двете позволяващи протичането през тях на изходния ток и най-вероятно индуктора предизвикващ генерирането на допълнителна енергия действа директно върху тях и е навит върху тях.