Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3220886 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Аааа ndm, това е защото е пропуснат Капанадзе! От там следват, неяснотите по въпроса.  Всички мнения на едно място!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Хм...според Ганчев...електрическият ток се движи по повърхността на проводника, по спирала...
не знам за Ганчев, но според стандартните постулати, електронната вънла се разпространява по този начин:
https://en.wikipedia.org/wiki/Helix#/media/File:Rising_circular.gif
Можете да приемете вектора като радиус на сечението на проводника (при положение че е цилиндричен). Всяка вълна, или по скоро фронт на вълна, в природата която е направлявана по някакъв начин от ограничител, каквото представлява цилиндричния метал (проводник) в този случай, се движи по този начин. Никъде в природата нямаме праволинейно движение, а винаги имаме наосочено движение, на база на потенциала, и ротация. Като разбира се при 50 Цс ( цикъла на секунда ) и скорост 60-70% от тази на светлината, явно е че хеликсовидната форма е огромно разтегната, и предполагам, всеки може да изчисли дължината на вълната между (проектираните) пиковете в отделните равнини.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Вървят си баща и син през парка в един приятен есенен ден. Детето пита:
Тате тате какво представлява вятъра?
   Ами вятъра сине е вследствие на падането на листата от дърветата, като падат и се носят насам натам е те това е вятъра. 
  Ма аз защо го усещам и без да има листа.
 Не ти не го усещаш без листа ти усешаш полето на листата които правят вятър..
  Ама пролет като не падат листа защо пак усещам вятър?
 Оо защото не всички листа постояннон имат поле, на някой полето им се появява по късно това са призрачни листа, един учен е предсказал появата им още преди години.

всяка прилила с действителни лица или събития....не е случайна.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
epwpixieq-1,
Добре, вероятно е точно така.
Но на ваше място не бих си губил времето, а бих го използвал много по-пълноценно.
Дадох тука линк на книгата на проф. К. Мейл > Scalar Waves

На английски труд, облечен в математически апарат.
Това е само за вас. Спира ли ви нещо, или не ви се занимава 1 месец с четене на нещо истинско?
Тукашните прения, колко дявола се събират на върха на 1 игла - са губене на време...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Н'дааа, доиде време да попитам, кога охлюва може да го хване ток?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Дадох тука линк на книгата на проф. К. Мейл > Scalar Waves
На английски труд, облечен в математически апарат.
Това е само за вас. Спира ли ви нещо, или не ви се занимава 1 месец с четене на нещо истинско?
Нищо против Мейл, той си има свой поглед за нещата, но такива като него съм чел десетки ако не и стотици. Трябва да му се даде заслуженото обаче че той следва много от вижданията на Тесла, но от гледна точка не експерименти е светлинни години по-назад. Само една малка, нисковолтова, експериментална установка за еднопроводимо провеждане на енергия продава като научен апарат.

Всъщност за първи път попаднах на работата на Мейл преди десетилетие, и със сигурност той има поглед, не отричам това. Всъщност има много по правилен поглед от 99% от изследователите ( ако изобщо са останали в тази област ).  Но знаете ли колко математически апарат има публикуван и повече повтарят и преповтарят неща написани от преди 140-150 години (само малко хора разбират че нещата се преповтарят ,точно понеже почти никой не чете толкова "стари" публикации). Точно и затова не чета съвременните автори, те се завират в абстрактни символики и какви ли не магически обяснения за да се опитат да обяснят (вярно или грешно това е друг въпрос) нещо което природата го прави без тези символични познания само на база на елементарни природни закони.

Ще кажа нещо което съм повтарял доста пъти във форума. Щом човек прецени че определена информация е ценна, от негова гледна точка, и му е интересна, той трябва да е готов да отдели и инвестира време за да я разбере пълноценно. Толкова хора отделят 5-10 години в "образование" и заучават нещата които им се дават в университетите без изобщо лично да разбират защо го правят. Ами че след толкова инвестирано време, само редно е човек да реши да отдели време и за нещо което той самия намира да е ценно, а не някой друг, администрация, общество или научни институции да му казват, че това което му се преподава е ценно. Та от тази гледна точка щом мислите че Мейл казва нещо интересно и важно задълбочете се в това, не мисля че някой би ви попречил.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Чел съм го от-до...

Пради английския и висшата математика (коя съм позабравил) не мога да кажа, че съм разбрал всичко.
С някои негови неща не съм съгласен, но на тема Хулда Кларк много хора трещят.
Той е на правилни позиции там, но аз лично имам забележки.
Като цяло неговата "конструкция" на Вселената ми се вижда много смислена.
За скаларните вълни - не виждам освен Тесла някой повече от него.

Иначе да, с тия малки установки (тесла-трафчета) освен да прави пари, няма какво.... Но пък не съм аз този, който ще му каже откъде да взема пари за "семки и бонбонки".

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Хм...според Ганчев...електрическият ток се движи по повърхността на проводника, по спирала...
Аз лично не мога да се ангажирам с мнение...

Според Лийдскалнин потоците са два (N и S) завинтващи се спираловидно един в друг в противоположни посоки. Т.е. два динамично взаимодействащи си магнитни потока, предизвикващи проявлението, което наричаме електричество. При този процес, заради центробежните сили, около проводника се изхвърля магнитна субстанция от двата вида (N и S) в противоположни посоки.
Нагледна демонстрация: https://www.youtube.com/watch?v=NJgnUHejclI

Окачените метални пръчици са намагнитени и подредени разноименно - редуват се NSNS... Виждаме как се отклоняват в противоположни посоки, избутвани от S и N потоците, циркулиращи в и около проводника.
Интересно как това поведение може да бъде обяснено от конвенционалната наука, аз поне не съм срещал такова.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Според Лийдскалнин потоците са два (N и S) завинтващи се спираловидно един в друг в противоположни посоки. Т.е. два динамично взаимодействащи си магнитни потока, предизвикващи проявлението, което наричаме електричество. При този процес, заради центробежните сили, около проводника се изхвърля магнитна субстанция от двата вида (N и S) в противоположни посоки.
Нагледна демонстрация: https://www.youtube.com/watch?v=NJgnUHejclI

Окачените метални пръчици са намагнитени и подредени разноименно - редуват се NSNS... Виждаме как се отклоняват в противоположни посоки, избутвани от S и N потоците, циркулиращи в и около проводника.
Интересно как това поведение може да бъде обяснено от конвенционалната наука, аз поне не съм срещал такова.
И аз имам наблюдения, че сякаш електрическият ток има два различни потока което особенно ясно се вижда при мълниите примерно. Са относно това кое как се върти не мога да споря въобще. Щот нито мога да потвърдя нито да отрека категорично такова твърдение. Това от клипа не бих го нарекъл доказстелство за спираловидното движение.  Би било доказателство ако се наредят много много такива "детектори" един до друг и се пусне ток по проводника и да се заснемат един след друг детекторите за да се направи в резултат 3D изображение на частиците около проводника.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Принципно си прав. Това, което опитът показва недвусмислено, е наличието на двойнственост в резултантното магнитно поле. Т.е. не е нещо, което се върти еднопосочно около проводника, както го изобразяват по картинките, което определено дава почва за размишления "извън кутията".

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Според Лийдскалнин потоците са два (N и S) завинтващи се спираловидно един в друг в противоположни посоки. Т.е. два динамично взаимодействащи си магнитни потока, предизвикващи проявлението, което наричаме електричество. При този процес, заради центробежните сили, около проводника се изхвърля магнитна субстанция от двата вида (N и S) в противоположни посоки.
Нагледна демонстрация: https://www.youtube.com/watch?v=NJgnUHejclI
Браво hyparh, това е доста интересно, по възможност, както Радико предложи, впреди че не точно 3D, да поставите по гъсто наредени намагнетизирани метални пръчици за да се визуализира "завъртането". Но всъщност много ме учудва че това не е забелязано, понеже най-малкото прокарвайки единия полюс на магнит близко до проводника би трябва да се усетят различните полюси на полетата. Като тук не говорим за вибрацията която магнит изпитва близко до проводник при променливо напрежение, което  е различен ефект. Възможно е всъщност това което се наблюдава да има по различно обяснение и си заслужава отделна тема.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
При нареждане на повече магнитни пръчици възниква проблем - долепят се и експериментът не може да се извърши коректно. Но дори да имаше начин, колкото и окачени магнтити да се поставят, всичките N полюси ще се отклонят в едната посока, а всичките S в другата.
Кръговото движение може да се онагледи с фини стружки около проводника, като на прикачената снимка. Нека разгледаме първо как представя нещата конвенционалната физика (първата картинка). Цитирам:

"Когато токът преминава по прав проводник, магнитното поле обгръща проводника в концентрични кръгове.
Ако палецът ни сочи посоката на тока (I), то пръстите на дясната ръка показват посоката на магнитните силови линии (B)."

Или добре известното правило на дясната ръка. Да, ама въпросният опит показва друго :) Или по-точно показва още нещо, което се пропуска. "Посоката на магнитните силови линии" не е една, ами са две - N и S, което означава, че се разглежда само едната половинка от общото цяло. Всъщност в книжката на Лийдскалнин има още много експерименти, които (според него) доказват твърдението му за два спираловидни магнитни потока.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
При нареждане на повече магнитни пръчици възниква проблем - долепят се и експериментът не може да се извърши коректно. Но дори да имаше начин, колкото и окачени магнтити да се поставят, всичките N полюси ще се отклонят в едната посока, а всичките S в другата.
Да не избързваме със заключенията (това е предпоставка за, най-малкото, лимитирана теория) преди да има разновидности на експеримента които да покажат повече нагледна динамика. При положение че близостта на магнитните пръчици (МП) представлява проблем има други  възможности за провеждане на опита по различни начини и така да се допълни пъзела:

1. Например, поляритета на свързване може да се обърне (без нищо друго да се пипа) и така да се види дали отклонението ще е същото (без промяна на всички МП) или противоположно, което ще предположи обръщане посоката на спираловидното движение.
2. Проводника може да се направи във формата на незатворен пръстен и така да се види как МП (от едната страна) са отблъсквани към центъра и другите навън от периферията. Това ще представлява динамиката на една намотка на стандартна бобина.
3. Експеримента може да се направи без металните пръчки изобщо да са намагнетизирани и да се види ефекта.
4. Една намагнетизирана пръчка може да се плъзга (много бавно) по рамка точно където на вашия експеримент сега се държат пръчките и така да се види дали тя ще има вълнообразно движение от едната към другата страна.

Всъщност за да се разбере наистина динамиката на процеса в този случай ние сме ограничени само то фантазията с която може да измисляме вариации на експеримента така че всяка промяна да ни дава възможност да осъзнаваме нещо ново.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
1. Например, поляритета на свързване може да се обърне (без нищо друго да се пипа) и така да се види дали отклонението ще е същото (без промяна на всички МП) или противоположно, което ще предположи обръщане посоката на спираловидното движение.

Пробвах и със смяна на поляритета, посоките на отклонение се обръщат. Или по терминологията на Лийдскалнин двата спираловидни потока обръщат посоките си на въртене.

2. Проводника може да се направи във формата на незатворен пръстен и така да се види как МП (от едната страна) са отблъсквани към центъра и другите навън от периферията. Това ще представлява динамиката на една намотка на стандартна бобина.

Точно така, това също е представено като експеримент в книжката (първата прикачена картинка).

3. Експеримента може да се направи без металните пръчки изобщо да са намагнетизирани и да се види ефекта.

Не ми беше хрумвало, но според мен няма да има отклоняване на ненамагнитени електроди. След като електродите нямат магнитни полюси двата N/S потока ще се уравновесяват в метала, макар че на практика електродът все пак може да има съвсем слабо поле, което да предизвика леко залюляване (с трудно определима първоначална посока).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Значи първо експеримента може да се направи със само един проводник с течащ достаттчно голям ток през него. Мисля даже, че това е от изключителна важност за коректен експеримент. Освен това може да се ползват и други неща освен метален прах то реално този прах  не е нищо друго освен хиляди миниатюрни стрелки на компаси които се ориентират според полето в което се намират. Би могло да се ползва успешно както детекторна плака така и ферофлуид. Но не би било зле да се комбинират и други различни експерименти когато се правят изводите. Иначе изпадаме в ролята на астронома от вица дето пътувли във влака през Шотландия.