Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3221273 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте колеги,
Колега  dmitarp имам установка 2,4кВт, която се взриви от тогава ползвам малки мощности, но и тук стават проблеми електроника излиза от строя за един ден и после се възстановява. За това обмислям да правя опити на вилата да нямам излишни разходи.

Колега  epwpixieq-1

Колегата представя схема на генератора на Капанадзе. Отлично, но къде става усилването?
Усилването на енергията става в един транзисторен или лампов усилвател в товарния резистор. Товарният резистор може да е трептящ кръг. Усилването става във външната верига заради товарния резистор за сметка на захранването(батерията). Отговорът е за сметка на захранването(батерията).

Бобина за електромагнити на Тесла, палачинка бифилярка свързана зиг-заг.
Логиката е елементарна, скоростта на тока в проводника да кажем е 1см/сек. Обиколката на първа навивка е да кажем е 1см на най-външната 10 см. Вижда се, че тока не може да се движи с еднаква скорост и се получава радиално групиране (радиална енергия). Като се сложи втора палачинка индуктивно да се сваля енергията сами проверете ефекта.


Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
mi68 имаш ми та*аците ..... тия сме ги слушали даже и гледали и накрая се оказва фуссс ......
Нал се сещаш колко дикиш хващаш с тия заявления и без грам доказателство ?!?!?

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 101
montanar , имам 2 въпроса към теб:
    1. С каква цел си в този форум?
    2. От 2000+ публикации които си направил, можеш ли да ми посочиш нчколко стойностни?
    3. Трети бонус въпрос - ти ли си мерудията?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
xakep Ш ти отговоря мойто момче .....
Имам много повече публикации  май са към 5000 ;)
И съм тук за да се забавлявам когато не става въпрос за сериозни и стойносни неща а не за глупости от сорта каквито са в темата.
И ако се разровиш ш ги намериш стойностните......
И не не съм мерудията - лютата чушка съм  ;D

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Мда...  Лютата си...

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Някой прави ли експерименти? За обмяна на опит!
Днес направих опит с еднотранзисторен генератор по схема Майслер с 2Т9140А, п-н-п, А-40-100 бета. Генераторът тръгва при 2В и 0,2 мА. За индикация ползвам отделна намотка захранваща два светодиода. Захранването местих от 2-20В, ток на покой при 10 В 5,7мА. С повишаване на напрежението честотата на генерации се повишава от 20 кХц до 5,6 мХц. При 10В честотата е 2,3 мХц и консумиран ток 19,5 мА.

Този опит показва сполучливо решение. Предишните схемни решения на Хартлей показват много недостатъци:
-Трудно тръгване зарази лошо сфазирване, късо между индуктивния и капацитивен клон на трептящия кръг.
-Греене на транзисторите и отделяне на загубна топлина.

Трябва да врътна още една палачинка да направя двутактен вариант за 4 пъти по-голяма мощност при еднакво захранващо напрежение. Опитът го смятам за сполучлив.

GMG

  • Гост
Някой прави ли експерименти? За обмяна на опит!
    От последните 195 страници, няма.  :)
Два волта добре, ма 0,2мА сигурен ли си?
    9140 е БГ - не забравяй!
  Нищо че е прав, бих препоръчал германиев,
от сорта П.. еди как си Г индекс..

И вземи я измери тая бета, не са доверявай на справочника на Шишков.

Трябва да врътна още една палачинка

  Врътни две обаче разнонавити, тоест насрещни.  ;)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравей колега GMG,
Не съм дал схема на генератора, но ще дам описание. Транзисторът работи в не стабилизирана схема за осигуряване на работна точка в ОЕ. Резисторът е 75к, паралелно е свързан кондензатор 10нФ, единият край е свързан към минус, а другия край на резистора и кондензатора е свързан към единият край на бобината за обратна връзка, а другия край на бобината е свързан към базата на транзистора. За индикатор ползвам трета бифилярка и свързани насрещно два светодиода. Имам три еднакви бифилярки свързани зиг-заг закрепени на шпилки и гайки, така се получават три етажа. Първата бобина е индикаторна със светодиодите, втората базова за обратна връзка, третата колекторна. Всички бобини са свързани еднакво, тъй като транзистора е в схема ОЕ съм разменил начало и край на базовата верига (може да се завърти на 180 градуса и бифилярката на един от етажите без отпояване на проводниците). Подавам от 2 до 20 В. При 2В измерих 0,2 мА консумация, базовият ток го пренебрегвам. Двата индикаторни светодиода едвам светят, за това приемам 2В за долна граница. Бобината за обратна връзка е свързана серийно, така, че при възникване на генерация, транзистора да преминава в клас С на установен режим, да имам  високо КПД и 1,2,3 хармоник.

До тук имам класически автогенератор. СЕ трябва да идва в бобината. Всички бобини работят на кръгова поляризация. При 20В консумираният ток стана приблизително 0,2А. Предварително измерих тока на покой при 20 В, той е приблизително 20мА, т.е. 10 пъти повече консумация. От 10В до 20В индикаторните светодиоди не променят яркостта си или изгарят. Транзисторът работи в силно инерциален режим и много бърка фазата, така обяснявам 10 кратната консумация.

Този опит има съществени недостатъци:
- НЕ СЕ ПОЛЗВА н-п-н транзистор, в центъра на бобината не се подава + (дупка) на захранването. Електроните се движат от - емитер (извор) към + (дупка), така ще имам ценростремително движение и повишаване на оборотите (ъгловата честота). Тук пак имах повишаване на основния хармоник на 5 мХц, но не е спазено условието, имам центробежно движение.
-Бобината за обратна връзка изглежда, че трябва да се направи да работи на линейна поляризация (евентуално на елипсовидна) така да имат твърда фазова разлика. Този недостатък може да се избегне в двутактен генератор, там бобината за обратна връзка работи на линейна поляризация като стандартна бобина. В този генератор липсва втори хармоник, така че за параметрично усилване не може да се мисли. Остава да се разчита на кръговата (спинова ) поляризация, който е бъкан Космоса за СЕ, всичко се върти!


Така не ми трябват германиеви транзистори, нито противоположно навити бобини, разменя се начало и край или се обръща една палачинка така се получава сфазирането.
Това е идеята, остава практиката да го докаже. Ползвал съм триточкови генератори Колпиц и Хартлей, но този Майслер работи отлично, за това продължавам с тази схема. 

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
   mi68 Здравей!
 
   Навий 2 палачинки монофилярни.Като ги монтираш плътно до индикаторната бифилярка. Едната моно от 1 край. Другата от другия край, на индикаторната.
  Двата извода от центъра на моноф
 ги свързваш. Другите 2 извода,единия на плюс, другия на минус към акумолатора. Като единия извод го превключваш ръчно. Ако тръгне после може и реле да сложиш и други..  Това с комутацията е след като е включен транзистора.
 ПП
 Диаметърът на новите палачинки, да е същият, на индикаторната палачинка.
 

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Двете палачинки се навиват в една посока.
 Не съм го правил. Дано да стане.

GMG

  • Гост
      mi68,
   Добре, правиш Колпиц, Майслер и Хартлей генератори и очакваш някакво Се да иде в бобината - как така?; би трябвало да е обратно - тя, бобината да отчете произволност възмущавайки ефира.. евентуално ... :D

Нарочно споменах германиевите понеже има там специфика (както при лампите), това трябва да ти говори нещо.  ;)

Бифилярни и то зиг-заг...
сигурно не са ти останали нокти и кожа по пръстите, остави.  ;D

   Виж, МТМ понеже той е архитект и енергетик и  разбира от ефири, от плюсови дупки, центростремителни ъглови честоти, хармоници на 5Mhz, елепсовидни движения, спинове и космоси, знае две и двеста.  ;D ;D

  Ако питаш, лично мога да ти помогна с нещо зависимо от ситуацията.

Не СЕ бъзикам много, то в тая световна мярка и с маски може да си бъдем полезни все пак.

Много страх и политика стана бе ....  ;D

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Това остана от сайта на Капанадзе.

http://tarielkapanadze.ru/

hristo

  • Гост
Това остана от сайта на Капанадзе.

http://tarielkapanadze.ru/
A се сърдите като ги копи&пастя всеки можел да си отворил сайта и да чете сега за фуболисти

Изглежда тайната на Капанадзе е в схемата на Тесла:

Проводник на вторичната - напречно сечение 1,5 кв.мм, напречно сечение на първичния 16 кв.мм. По-удобно е да изберете основната индуктивност към наличния капацитет C1, а не обратно. Разеядника (прекъсвачът) P1 естествено е само механичен ... Нарисуван несръчно ... отново заради бързането. "Класическият" коефициент на трансформация е равен на 10 ... това е само за ориентир, когато се настройва първичната към честотата на вторичната (5,5 kHz) ... процесът е труден отнема много време, изисква постоянство. Разрядника P2 с регулируема междина. 50Hz - честота на токови импулси. 5,5 kHz - основата на комуникацията между първична и вторична. 1.155 MHz - високочестотен електромагнит, той е и ефирен енергиен приемник-модулатор. Засега забравете за Tr1 засега ... за да не отвличате вниманието си от същността. Потенциалната енергия, постъпваща в системата, се преобразува (посредством P2) в много голям ток в дебела медна шина (в диаграмата, обозначена като първична на Tr1). Изберете точките за свързване на товара според необходимия потенциал.
За да разберете „откъде идва прибавката“, започнете с това, какво е магнитът като цяло и как заготовката се превръща в магнит, какви „чудеса“ се случват в самия магнит. Още по-трудно е да се обясни накратко какво е ВЧ електромагнит. Разбира се, ще се опитам да обясня.
Невъзможно е установката да стане малогабаритна заради нейната специфичност. Дължината на вторичната намотка, като полувълнов резонатор, се приема близо до честотата 1 ... 1,5 MHz, т.е. 100 ... 150 метра ... след това, както вече беше описано по-рано ... четни кратности. Съотношението на дължината на вторичната намотка към първичната е 2 към n-та степен ... т.е. 4, 8, 16, 32 и т.н.
Трябва да започнете да събирате нещо след изчерпателен анализ на реалните ви възможности ... ще имате ли достатъчно сили (т.е. средства) и търпение.
Във вторичната, като дълга линия, изчисленията на LC-веригата не са приложими ... особено, че линията е полувълнова ... в нея няма да има LC-трептения ... токът ще "бърза". .. от край до край ... и голям собствен капацитет е само вреден.
« Последна редакция: Февруари 28, 2021, 05:14:03 pm от hristo »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Изглежда тайната на Капанадзе не е това. Схемата е линейна и не може да се изкара СЕ. Единственото отрицателно динамично съпротивление е искрището. За получаване на отрицателно динамично съпротивление трябва източник на енергия. От искрището се излъчва озон и гама лъчи, при превишаване на дозата стават вредни за здравето и схемата не е подходяща за практическа употреба. За СЕ се изисква свободен източник.

Единственото смислено нещо за мен е използването на центробежната сила. Ако се приеме тезата на Тесла, че тока е несвиваема течност то центъра ще се върти по-бързо от периферията, обратен ефект на центробежната сила, така системата става неинерциална и възникват преносно и кориолисово ускорение и от тук ще дойде СЕ.
След след много мързел, умуване и 5 часа работа по часовник навих една палачинка с четири проводника, получи се много добре, почти отлично. С тази четирифилярна намотка имам два трептящи кръга от LLR резонанс, така че да се включи в двутактен генератор. Двутактният генератор е опозиционен и трябва дефазиране на 180 градуса за това ще бъде Майслер. Избягвам ШИМ контролери с принудително дефазиране на 180 градуса за управление на  изходното стъпало с транзистори. Транзисторите ще са н-п-н, така че в центъра да има дупка за елетроните, а от периферията на палачинката да се движат електрони носители на маса. Бавно напредвам, експеримента ще се проведе! Новата четирифилярка е съобразена със старите три бифилярки, така че експеримента ще е отличен!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Аааа спиците къде ги слагаш?  ::)