Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3221932 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Колега mito_kupona,

Може ли да подсетиш, коя е тая усилваща бобина на Тесла?


А някой може ли да каже, защо тия кабели минават през центъра на бобината /сърцевината/, каква е целта?
« Последна редакция: Май 06, 2011, 01:17:49 am от EDM electronics »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравейте всички! Доста време  експериментирах с квазирезонансен преубразувател от луминисцентна лампа,  получих много високо КПД...
Здравей mito_kupona,
заинтересуваха ме резултатите ти с квазирезонансен преубразувател от луминисцентна лампа,
моля дай схемите.
Аз купих една енергоспестяваща лампа на 12 волта постоянно.
Ето резултата на втората картинка - 18 вата на входа и около 8 вата на изхода.

поздрави мадсат

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение

А някой може ли да каже, защо тия кабели минават през центъра на бобината /сърцевината/, каква е целта?

Може би не е точния отговор, но е някакво начало... ;D

успех мадсатбг

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Може би не е точния отговор, но е някакво начало... ;D

А може би е нещо като трфа на Зацарицин. Вероятно дебелия кабел на земното вътре представлява навивка и то перпендикулярна на първичната. Може би другите кабели, които минават вътре изпълняват ролята също на навивка, но за обратна връзка.

Но мисля, че в тази бобина има и кандензатор, скрит под навивките, реализиран с фолио. Така вероятно статичното електричество продуцирано от намотките поляризира кондензатора, което вероятно става без да протича ток. Именно този кондензатор конвертира. Без конверсия няма да има СЕ. Това първично електричество, електростатично напрежение е неприложимо. Ето защо тесла-трафа е един мощен етерен възбудител, вероятно концентрира огромна енергия, но без конвертиране нямаме нищо.

Има две основни неща, които са важни в разгадаването на тайната:
1. Кондензатора се зарежда с електрически ток - това всеки го знае.
2. Кондензатора се зарежда и с мощно кратко импулсно магнитно поле - не с електрически импулс, а с магнитна индукция, така както се зарежда бобина с тази разлика, че няма да се прояви Ленц-ефекта, т.е. изпразването на кондензатора няма да товари първичната бобина.

Ако тези два метода се приложат едновременно в условията на трептящ кръг, вероятно ще се получат незатихващи трептения - усилващи, като енергията ще идва от етера. Точно етера ще изпълнява условие 2.

Всъщност бобината се ползва, чрез магнитното й поле да се възбуди, поляризира етера, а кондензатора го "обира", като се поляризира.

Ако се прояви интерес към последното, мога да опиша примерен експеримент.

Поздрави на търсачите на СЕ!!!
« Последна редакция: Май 06, 2011, 09:56:29 am от EDM electronics »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
...Вероятно дебелия кабел на земното вътре представлява навивка и то перпендикулярна на първичната. ...
... в тази бобина има и кандензатор, скрит под навивките... реализиран с фолио. ...Именно този кондензатор конвертира...
2. Кондензатора се зарежда и с мощно кратко импулсно магнитно поле - не с електрически импулс, а с магнитна индукция, така както се зарежда бобина с тази разлика.

Ако тези два метода се приложат едновременно в условията на трептящ кръг, вероятно ще се получат незатихващи трептения - усилващи, като енергията ще идва от етера. Точно етера ще изпълнява условие 2.

Ако се прояви интерес към последното, мога да опиша примерен експеримент.


Здравей EDM electronics,
много интересно виждане.
За напречната навивка съм съгласен.
"Кондензатор" можем да реализираме и с бифилярни намотки, не непременно е от фолио.
За зареждане на кондензатор с магнитно поле не знаех :( благодаря за инфото ;D

Развий идеята си, аз мога да поекспериментирам.
Да, всички ние искрим вече две и повече години, но без реални резултати.
Вероятно отдаван сме възбудили "етера", но утилизацията ни се изплъзва.
Самото снемане  на енергията е това което не е изяснено, поне на мен.
В Тестатиката ключов елемент е "конвергатора"
Капанадзе крие "нещо" вътре в бобините :
Нарича го "изолатор", "филтър" и явно нервничи при конкретни въпроси по този повод.
Видно на видеото с "зелената кутия"

с уважение мадсат
« Последна редакция: Май 06, 2011, 10:57:43 am от madsatbg »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Като начало предлагам това:

Кондензатора е реализиран от две отделни намотки, които не са свързани а се ползва само единият им край, като плоча на кондензатор. Всъщност представлява една бифилярна но прекъсната. Естествено трябва да се направи експеримент, като се разменят краищата.

При мен основният проблем е, че нямам време за експерименти, прекълено съм ангажиран, но пък идеи не ми липсват.

За доказване или отхвърляне на тази идея, предлагам следният и може би най-добър експеримент, който ми хрумна вчера:

Взимаме бобина /индуктор/. Разполагаме в нея първо напречно, после надлъжно /т.е. пробваме всички варианти/ импровизиран кондензатор от две плочи /примерно алуминиево фолио с хостафан по средата/. Трябва да имаме високоволтов постояннотоков източник примерно на 3 000 В. Това е всичко, което ни е нужно за опита.

Какво трябва да се направи, за да проверим как и колко магнитната индукция заражда кондензатора:
Трябва да подадем много кратък и мощен импулс на индуктора. Трябва да знаем колко е енергията на този импулс /говоря за единичен импулс, не за поредица/. Само с единичен импулс може да се направи количествена оценка. И вместо да откриваме топлата вода, той Тесла вече го е направил, този единичен импулс ще го реализираме с един кондензатор примерно 10 нФ, който ще заредим до 3 000 в. Изпразваме кондензатора в индуктора, като се получава много кратък, същевременно мощен заради високото напрежение импулс. В същото време на плочите на измервания кондензатора сме закачили цифров мултимер с високо входно съпротивление.

Отчитаме напражението на кондензатора. Трябва да сме измерили и неговия капацитет предварително. Тогава лесно можем да изчислим неговата енергия - капацитета по напрежението му. Съпоставяме с тази на другия кондензатор с който сме предизвикали електромагнитния импулс и правим съответните заключения - има ли аджеба СЕ или не. Тук нито има скорости на светлината, нито стоящи или бягащи вълни, няма инерцирали електрони и тем подобни глупости, и няма смисъл да се "забиват драките", и да се правим на аинщайновци и професори - това особено важи за някой.

Само да поясня: Не магнитната индукция ще зареди кондензатора, а електростатичната, която се поражда от магнитната. Магнитната индукция възбужда-поляризира етера, само при голяма стръмност!!!

Тесла казва, че основното за да се получи СЕ е да се избегне излъчването на електромагнитни вълни или те да са в много нисък процент, а това става като се понижи до минимум честотата, увеличи индуктивността и намали капацитета.
« Последна редакция: Май 06, 2011, 01:34:14 pm от EDM electronics »

vitan

  • Гост
Да добавя и аз нещо:
За да се придържаме тук към електростатиката трябва да има заземяване, което да не е бутафорно, а добро.

Може намотките на 2-рата да са много и от тънък проводник, а намотките на 3-тата да са пак със същата площ, но с плосък (по възможност) по-дебел кабел. Така хем ще се намали напрежението, хем да може да се наблюдава с осцилоскоп. Но първо да се види, дали импулса минава 300 волта! И да се измери площта на графиката, та по-добре да се съди за получената енергия. Няма да се сбърка и една лампа (25W) за товар (си мисля). Това е предложението от мен към експериментаторите, имащи искрище под ръка :) Иначе идеята си я бива –  Тесла експеримент си е :)

Ако импулса е много кратък, разстоянието м/у "плочите на кондензатора" може да е малко. Иначе – по далеч, за да няма паразитни пробиви…
« Последна редакция: Май 06, 2011, 03:07:40 pm от vitan »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравейте,

По долната схема получих следното:
Напрежението върху С е от 200-300 волта до 1500-1700 волта , по някога индикатора се препълва.

поздрави мадсат
« Последна редакция: Май 06, 2011, 09:40:27 pm от madsatbg »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Здравейте! Ето и няколко думи от мен по въпроса, както всички знаем бобината създава магнитно поле около себе си и електрическо поле, което е перпендикулярно разположено на магнитното. Именно с това електрическо или електростатично поле трябва да зареждаме кондензатора, мисля аз. Но каква трябва да бъде геометрията на бобината и кондензатора, все още е загадка за мен. Работя по въпроса, направил съм няколко лайнденски стъкленици с различни размери и се опитвам да ги зареждам с бобини разположени върху тях, около тях, вътре в тях  и т.н. с кратък мощен импулс.
Имам и друго предположение, че кондензатора може да се зарежда и от дебелия проводник, който минава през средата на бобината и отива на земя, в такъв случай, ако се искри на него и няма добро заземление, няма и фокус. И друго при такова разположение на бобините, ако приемем проводника в средата за втора бобина, бобините не си влияят една на друга, защото са на 90 градуса. Етера е много финна субстанция, която създава определено налягане, около материята. Когато възбудим етера с кратък мощен импулс, ние намаляваме налягането, свиваме етера, но той се стреми да се възстанови веднага и генерира енергия, и сега идва въпроса, дали енергията от възстановяването, която създава" друго поле" ,  зарежда кондензатора или го зарежда електростатичното поле по време на импулса. Ако, не се нарушава закона за запазване на енергията, с колкото енергия сме поляризирали етера, толкова той ще генерира за възстановяването си и, ако кондензатора  се зарежда от тази енергия, която е достатъчна за преодоляване на загубите в трептящия кръг, ще получим незатихващи колебания или усилващи се до безкрайност и после идва на ред въпроса как да ги ограничим до нужното ниво. ПОЗДРАВИ!!!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Къде се бърка? Не се познава токът на отместването (разместването, сменяването). Токът на отместването е открит от Дж. Максуел през 1873 г. без да му се даде точен физически смисъл. Токът на разместването е естествено продължение на тока на проводимостта (електрони, йони, протони) в диелектрик. За да направим елементарни опити с ток на отместването ни трябва микровълнова печка. Слагаме диелектрик стъклена купа вътре сипваме диелектрик вода и включваме. Водата се загрява в целия обем. Токът на разместването размества диполите и загрява диелектрика. Въздухът (диелектрик) не се е загрял. Във вакум токът на разместването не отделя топлина той е свръх проводим същото може де се каже за въздух. За това най хубавите кондензатори са въздушните.
Ако в микровълнова печка сложим метал токът на отместването се преобразува в ток на проводимостта и се отделя джалува топлина като имаме и магнитно поле.
Давам физическият носител на токът на отместването това е неутриното. Насочено движение на неутрино е ток на отместването. Тъй като имаме няколко видове неутрино то това определение много общо.
За това кристалите са диелектрици и са отлични преобразуватели на тока на отместването.
Най-важният въпрос как да ползваме практически тока на отместването?
Отговорът е лесен и се вижда от формулите-няма да ги пиша само давам изводите. Токът зависи линейно от:
-честота
-напрежение
-разтояние.
Навремето Максуел изказва предположението, че електромагнитните вълни нямат практическо значение защото имат малка амплитуда. Херц познавал звуковият резонанс и е предизвикъл електрически резонанс да усили електрическите колебания. За това казваме Резонатор (по аналогия със звукови вълни) на Херц или вибратор на Херц.
При токът на отместването резонанса не върши работа. Към резонанса трябва да се прибави и интерференцията. Двете явления водят до стояща вълна .
Как да се получи стабилна стояща вълна. Отговорът е прост ако се познават на Тесла опитите с еднопроводниково и безпроводно предаване на ток. Схемата ползва заземление но в най-общ случей това е дълга линия (линия с разпределени параметри). Теорията на дълги линии са дабре развита и имаме три гранични случея:
-на късо свързан край
-отворен (свободен) край
-натоварен край с инпеданс равен на вълновото съпротивление на линията
Тук имаме отворен край и възникване на стояща вълна. Ако честотата и амплитудата са постоянни то се настройва геометрията. може и обратна постановка, при еднакав размер се мести честотата, може импулсно (широколентово). Без стояща вълна нещата не вървят.
Ще ми позволите една аналогия със звуковите вълни. Стоящата електрическа вълна е равнастойна на звуково ехо. Тъй като ехото е рядко явление то и рядко експериментатори са постигали успех.  Пожелавам на Всички успех. Дългата линия може да се разглежда като вълновод подобно на ж.п. линия, по метала влакът се чува от много далеч отколкото ако се слуша  звука от въздуха.

« Последна редакция: Май 07, 2011, 09:41:13 am от mi68 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Днес пробвах да пусна нещо като "капаген", разликата е че не ползва трансформатор от микровълнова. В изхода поставих само една крушка. Допълнително пробвах паралелно на нея да свържа кондензатор. Резултат ~0. /А очаквах да изгори крушката, и да пробие кондензатора....... :D/

При така дадения "капаген" нещата са прекалено елементарни.
Прави впечатление че за рязрядник 0.9мм се ползва 2kVA трансформатор???
В изхода чисто и просто се получават: напрежение ~2kV и ток ~1А, никакъв проблем не е да се захранят 5-6 150-200W крушки през този контур /земя, трансформатор, искрище, товар, земя/.
T.e. при тази схема няма как да имаме кпд над 1.
Моето мнение че от Тесла трафова технология, /резонанс и искрище/ единствения вариант да се извлече СЕ са някакви ултра бързи диоди ~ идеални. /може би точкови в паралел/.
« Последна редакция: Май 07, 2011, 12:50:13 pm от Radoslav »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Здравей madsatbg,

Мисля, че с тази разлика в стойностите на кондензаторите, няма да е много коректно измерването. Ползваш за импулса 56 нФ, а за "приемен" едва 550 пФ. А ако не може да се генерира електростатично напрежение по-голямо от това което си получил, а кондензатора се е заредил с този малък капацитет? Трябва или да ти е по-голям капацитета или да намалиш този, който сега е 56 нФ. Добре е да са близки по стойност не 100 пъти разлика. Мислиш ли, че при такава разлика ще получиш 100 пъти и повече за да има СЕ по-голямо напрежение, т.е. 300 000 В. На мен ми се струва нереалистично.

Най-добре е за опита кондензатора да е с по-голям капацитет, поне 50 нФ и това най-лесно ще се постигне ако се направи от фолио. Малката стойност на кондензатора бързо ще събаря напрежението, въпреки че измервателния уред е високоомен.



Колега mi68:
- Кога ще спреш най-сетне тая развалена грамофонна плоча?

« Последна редакция: Май 07, 2011, 01:08:48 pm от EDM electronics »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравейте,
продължих с експеримента по горния пост.
За целта направих кондензатор от медно фолио.
Капацитета е 29 pF.
Влиза в индуктора на 50 %, т.е. двете фолиа са около 10 см.
Зарядния кондензатор е същия - 56 nF. Напрежението не пада под 1200 волта при многократно зареждане /за около 3 сек./ и разреждане.
Най често е 1700 и повече - уреда забива.Нямам по восоковолтов уред.
Но, какво количествено измерване може да се направи от този опит?
Аз лично си правя извода, че с фолиото е по добър ефекта отколкото с  бифилярни бобини.

с уважение мадсат
« Последна редакция: Май 08, 2011, 12:28:44 pm от madsatbg »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
На колегата Радослав трябва да му обърна внимание, че с точкови диоди нищо неможем да постигнем. Първо вече не се произвеждат и са заменени от силициеви импулсни диоди. Трябват ни диоди примерно за 10А.
При ниско напрежение и ниска честота електронния ток и тока на отместването се движат ръка за ръка. При високо напрежение и висока честота се разделят. Токът на отместването влияе много на психиката. Токът на отместването неможем да го измерим пряко затова го мерим винаги коствено по електронния ток-ток на проводимоста но тук винаги и имаме и магнитно поле това не значи, че реално се предава. Тъй като кристалите са диелектрик те са диелектрикопровод. Ако имаме р-n преход, най-добре метал-полупроводник, тока на отместването предизвиква ток на проводиността. Токът на проводимоста е нормално да имаш 5 Ампера. Токът на отместването във вакум не отделя топлина и е невидим. Токът на проводимоста изска проводник, в диелектрик имаме оттечка микроампери.
Приканвам да се прави разлика и да липсват груби грешки.
« Последна редакция: Май 07, 2011, 02:16:40 pm от mi68 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Обхвана на уреда най-лесно се разширява х10, като подбереш последователно един резистор от порядъка на 8-10 М. Така от 1 000 В ще стане на 10 000 В.