Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3237694 пъти)

Hacko

  • Гост
koko_g ще пробвам с тръбите и нулата на контакта. Мислих си го , но ме спираше , че може да стане някъде фал.
Относно схемата от патента на Капанадзе, ще е прикача тук:

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Интересно, дори и аз смятам да се включа в експериментите. Но какво ми направи впетатление, че корпуса е затревен /трева под корпуса на генератора/??? Та тази енергия от жизнения етер ли се взима? /който всъщност е един от най-важните/
Вместо резонансна схема управляваща първичната да позвам ТХО, изправителния му диод и натрупващ кондензатор. При такова малко разстояние на електродите и толкова голям капацитет на кондензатора ще има ли нужда от гасене на дъгата?

П.С. Може да се окаже решаващо за експеримента замасяването към саксия с живи цветя. :)
« Последна редакция: Април 29, 2011, 03:51:06 pm от Radoslav »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
С удоволствие ще я нарисувам и прикача но както, вече казах първо трябва да я открия, да ми се открие, да я разбера или налучкам. Тоест - не я знам точно каква е въпреки, че вече започват да ми се изясняват нещата.  Интересното, е че хидравличния генератор и електрическия вариант прилагат почти един и същи принцип. Разликата, е че при единия имаме електрически ток а при другия масло(може и вода).

DIDO112

  • Гост
Да не протече някои ток по тръбите да светне някои комшия. :)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колеги вместо празни приказки да тръгнем по бавния път на логиката.
Генератор на Тариел Капанадзе. Всеки генератор трябва да се самовъзбуди и да работи на основна честота. Няма да се спирам на системите но трябва генератора да е в стационарен режим за да се черпи енергия. Тъй като няма въртящи се части то трябва да се ползва LC кръг. Дотук добре но в реален кръг амплитудата е намаляваща (затихваща) и в крайна сметка спира. Логически задачата е обратна как да се направят амплитудите да са нарастващи(усилващи).
Имаме два закона
-закон за електромагнитната индукция - закон на Фарадей
-закон за електростатичната индукция
Ако забием в традиционната електромагнитна индукция  Ф=L.I то трябва да имаме нелинейна индуктивност, следователно параметрично усилване. Показват се феромагнитни трансформатори следователно нелинейни индуктивности.
Отварям скоба може да се ползва трансформатор с феромагнитен екран. Лични опити и някой интересни факти. Получава се нелинеен коефициент на трансформация в конкретния пример входното напрежение се мени от 60-120 В, изхода е 4 В. Наблюдаване на отрицателна динамична мощност. Какво е това ? При включване на подходящ инпеданс, активно съпротивление, входната мощност намалява, при късо се увеличава. Най-важният извод повишаване на мощноста не съм наблюдавал.
Тук трябва да се намеси и електростатичната индукция като изкуствено се увеличи капацитета на намотката чрез бифилярка тип Тесла. Ампернавивките са същите но енергията в кондензатора е в квадратична зависимост и зависи от напрежението. Напрежението е по-изгодно от колкото тока.
« Последна редакция: Април 30, 2011, 02:32:55 am от mi68 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Утре ще изпробвам една конструкция на капаген на полянката зад блока /ако не вали/. Заменил съм микровълновия траф с ТХО и ще го захраня от акумулатор. Мащаба на цялия макет е 2 към 5. Правя го от чисто любопитство, както бях споменал по-горе, не смятам че е правомерно да се разхищава жизнения етер за енергийни цели. А пък и това май е като да дадеш нож на малко дете, можеби за това Тесла е унищожил черната кутия и повечето си проекти.
Един познат със изключително развити способности, който знае с какво се занимавам ми подшушна /без да съм го питал/, че това което търся няма да дойде от тока.  А при въпрос: "А ми от водата ли?", той само се подсмихна.:)
« Последна редакция: Май 05, 2011, 12:23:40 am от Radoslav »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Цаката е в електростатичната индукция. Тъй като електроните са инертни и скорост от порядъка на сантиметри в секундата то те задействат някъкъв механизъм на безинертни заряди и образуване на електромагнитна вълна със скорост 300 000км/сек.
Капанадзе ползва искрище и високонапрежение и да хвана логиката бая се озорих. При еднопроводно свързване на генератор със собствен капацитет (сфера), чрез проводник,  възниква стояща вълна, със скорост на разпространение 300 000км/сек и зарежда и разрежда сферата. Този ток е токът на разместването и няма нищо общо с тока на проводимостта на инерциалните електрони. (капацитета на сфера да не се бърка с капацитета на два проводника наречено кондензатор). Въпросът е как да се преобразува тока на отместването в ток на проводимостта. Ползвах индуктивност (теслов трансформатор) и капацитет (плоча). Оказа се най-добре да се ползват КРИСТАЛИ по-точно п-н преходи -диоди. Явно електронно-дупчестата проводимост се влияе отлично от токът на разместването-изменение на електричното поле.
Като гледам Капанадзе преобразува с индуктивност (лично мнение) но това схемно решение не ми харесва. Трябва да се ползват диоди. 
П.П. Големината токът на разместването зависи линейно от:
-от честотата-ползва се висока честота
-стойността на напрежението-ползва са високо напрежение
Замислям да ползвам транзистори като диоди да видя ефекта дали ще се засили още повече.
« Последна редакция: Май 05, 2011, 01:08:23 am от mi68 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
mi68, като ти чета постовете - бързо ти схващам логиката, каква последователност!  Много компетентно разбиране на материята - Бра-во!

Мисля, скоро ще си българският Капанадзе, а той самият ряпа да яде. Диодитеееее......, те са ключът към СЕ, как не сме се сетили досега  :-\. А ако вместо диоди се ползват транзистори, направо не ми се мисли къде ще отиде КПД-то. А къде ще се сложат тия диоди или транзистори - няма никакво значение, въпросът е да ги има. Отивам да включа поялника, да не губя време, трябва да се експериментира.

« Последна редакция: Май 05, 2011, 10:44:00 am от EDM electronics »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравейте търсачи на Свободната Енергия.
След като поискрих, в продължение на година, с Трансформатора на Тесла и изгорих няколко мултицета и безброй лампи на 220 волта,
си задох въпроса:
По какъв начин Капанадзе и СР получават 220 волта?
Разделих задачата на две.
Първо си поставих за цел да получа 220 волта, без значение / на първо време /каква е консумацията от захранващия източник.
А следващата задаче ще е с помоща на Високо Напрежение с Висока Честота и разрядник да намаля
консумацията и от там да се увеличи КПД то.
Двата транзистора, според мен , не са просто емитерни повторители.
Емитерния повторител повтаря напрежението и усилва тока, най общо казано.
Но какво напрежение повтаря?
При Капанадзе, в зелената кутия се подава , може би, променливо 220 волта, изработено от инвертор специално "показван" от Капанадзе.Кой знае защо иска да ни обърне внимание на този факт.
При СР обаче няма такъв инвертор.
Да се върнем на двата мощни транзистора.
Каква е тяхната роля?
Според мен те са част от КВАЗИРЕЗОНАНСЕН  преобразувател.
СР каза:" Спомнете си какви видове резонанс познавате", в същото време казва, че в установката на Капи и неговата няма РЕЗОНАНС .
Освен това каза, че 220 волта се получава директно от бобините и по много по икономичен начин от инверторите.
Квазирезонансите преобразуватели имат КПД близо до 0.98.
И така въоръжен с подобно предположение се заех да експеримнетирам по следната схема.
Най доброто което постигнах на изхода, на Л3, се вижда от приложените снимки.
Едно от предимставата на квази генератора е , че на изхода е идеална синусоида.
Но... на входа имам 15 вата, а на изхода 8 вата.
/ това е най доброто - най често е 40 вата към 10 вата /
Далече далече от КПДето на квазирезонансните преобразуватели.
И така, да видим сега третото приложение.
Това е схема на Квазирезонансен преобразувател взета от учебниците.
Моля за помощ при изчисляването й.  :(
Изискванията са :
- 15 волта захранване
- 20 kHz честота на превключване на транзисторите
- 450 uH ориентировъчно за Lr
- 220 V изходно напрежение
- 150 W  изходна мощност.

всяка помощ или идея е добре дошла   мадсат

п.с. При показаните снимки ВВ не е захранено.Работи само "нискочестотния" генератор.
« Последна редакция: Май 05, 2011, 05:58:23 pm от madsatbg »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Здрасти, madsatbg,

Полумостовата схема не е подходяща за това захранващо напрежение. Да направим проста сметка при КПД=0.9, макар че ще бъде по-ниско...
  150/0.9=167вт очаквана входна мощност;
  150вт/(15в*0.9)=11.1а консумиран ток;
  2.8*150/15=28а очакван пиков ток през транзисторите...
Как ти се струва дотук ?.. На мен лично не ми харесват тия сметки.  ;) Ако все още държиш на това захранване по-добре направи двутактна(Push-Pull) схема и тогава...
  1.4*150/15=14а очакван пиков ток, но се усложнява направата на трафа - първична със среден извод. Съветвам те засега да оставиш резонансите на мира. Първо го пусни, а после може да се пробва квазирезонансен режим, който ще облекчи превключването на транзисторите. Това са капризни неща общо взето, особено ако говорим за ефективност 0.98... :) Ако се спреш на този вариант, карай по Марти Браун за прав преобразувател сметките(разбрах, че я имаш).

Поздрави...

ПП...При квазирезонанса няма идеален синус, а деформиран, затова е квази. Първата схеме е доста странна, защото за да се получи мъртво време при превключване на рамената на моста ще трябва генератора да има три нива на импулсите - високо, средно и ниско, хмм...не че е невъзможно, де. ???
« Последна редакция: Май 05, 2011, 04:45:46 pm от getca »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Здравей колега madsatbg!

Изчисляването на квазирезонанса е елементарно. Даваш примерна индуктивност на резонансния кръг, даваш и другото известно - честотата, остава да се намери неизвестното - капацитета, за който ползваш прикачения по-долу калкулатор или онлайн калкулатор: http://www.whatcircuits.com/lc-resonance-frequency-calculator/

Така резонансния кръг е изчислен, но трябва да се има предвид, че магнитопровода на дросела трябва да отговаря на мощността на магнитопровода на трафа, за да отдава необходимия променлив ток. В случая предполагам ще ползваме общ магнитопровод. Предвид многото ферити, които отговарят на киловати мощност, няма да има проблем в това отношение.

Следващата стъпка е изчисляването на първичната и вторичната на трафа. Вземаме за база една от тях двете, без значение и с коефициента на трансформация намираме другата. Коефициента на трансформация важи при всички трансформатори /импулсни и мрежови/. Предвид, че захранваме с 15 В и това, че при тези 20 кХц следва да имаме 2х2-3 нав. или хайде да дадем 5-6 за да няма примерно насищане, от това следва че Ктр=~1нав/3В или за 220 В ще имаме 73 нав.

Важното е да се спази коефициента на трансформация. После генератора се прави с променлива честота, за да може да се настрои точно на резонанса на кръга, а не да се настройва кръга по честотата на генератора.

Това е.

Но мисля, че друго е важното тук при Капанадзе-ген. Трябва да си отговорим на въпроса най-напред, от къде се взима аджеба тая СЕ. Всички тръгнаха да търсят по разни теории на лаици, а Тесла къде остана? Има вероятност тоя СР да е като оня Деламорто.

Аз мисля, че енергията идва от Земята, затова и Капанадзе се стараеше заземяването да е достатъчно добро и е с дебел проводник, защото през него минават големите тоци, то не е за парлама!  Земята е едната плоча на кондензатора, йоносферата е другата. Тесла обяснява как действа неговия генератор на СЕ, но го прави с аналогии. Ето тези аналогии е разгадал Капанадзе. Погрешно се смята, че СЕ излиза от Тесла-трафа, при него няма СЕ, той само я напъхва в земята, надува енергията в земята като балон, т.е. създава и колебателен процес, и после този балон издиша обратно, в другата посока, така се създава променливо електрическо поле - това е по обяснения на Тесла.

Но най-важната част в Тесла генератора на СЕ /Капа-ген/ е конвертора или както някой го наричат конвергатора. Той превръща статичното електричество в топло, обикновено, вторично електричество. Аз мисля, че това всъщност е особен вид конструкция кондензатор.

Прикачвам един много добър калкулатор, изчислява всичко:
« Последна редакция: Май 05, 2011, 08:56:26 pm от EDM electronics »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
author=EDM electronics link=topic=1546.msg30721#msg30721 date=1304603088]
Здравей колега madsatbg!

Изчисляването на квазирезонанса е елементарно.


Има вероятност тоя СР да е като ...[/quote]

Благодаря ЕДМ,
изчислихме резонанса , а къде е "квазито"
Как се изпълнява това условие съгласно с http://mazeto.net/index.php/topic,4652.0.html
"значения параметров элементов удовлетворяют соотношениям: LТ>>L1 и Fпт<FLC, где Fпт - частота переключения транзисторов, FLС - резонансная частота контура L1C1, LТ - индуктивность первичной обмотки трансформатора Т1."
Как се ичисляват С1 и С2, а ако се подбират емпирично по какви съображения.
Четох че в "квазирезонанса" участва и е важен елемент и Со.
Ако имаш време и желание моля да направим едно пълно примерно изчисление.
Що се отнася до СР аз съм напълно уверен че неговото видео не е фейк.
И работя за да потвърдя или ... опровергая това, но дотогава ... :(
Тесла никой не е видял с какво върви автомобила му??? :D
Ако заравянето на стар, омаслен радиатор е "добро" заземяване - при СР също е много символично- аз имам свое мнение за неговото действие - само за предпазване от статика.
Между другото има ,навярно, много начини за получаване на СЕ защо само Тесла да е единствения? ;)Дон Смит:Стивен  Марк; Капанадзе; СР и др. може би и АЗ.  ;D
Споменаването на Тесла от Капанадзе е само във връзка , че с Тесла Трансформатора се получава, по един евтин и надежден начин, високо напрежение.Това е мое мнение и не го натрапвам никому.
« Последна редакция: Май 05, 2011, 11:14:57 pm от madsatbg »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Здравей отново колега madsatbg,

Не разбирам защо си се захванал точно с тази схема на полумост. Квазирезонанс може да се реализира и така: Тези С1 и С2 ги поставяме електролити, за да разделят напрежението на 2, т.е. правим типичния полумост. Разликата от пълния мост е, че напрежението в товара /трансформатора/ е близо 2 пъти по-ниско, но пък токът е близо 2 пъти по-голям. После, след като сме наясно с моста имаме две неща: Първо трансформатор за товар и второ последователен трептящ кръг,  през който се захранва трафа. Този трептящ кръг вече ще е с дросел и само един кондензатор, макар че и при твоята "руска" схема пак би се получило, но аз лично не бих я избрал /дълго е сага да обясня/. Другото съм го казал в горния пост. Единственото, което трябва да се знае е, че напрежението на резонансния кръг ще е Q-пъти захранващото, т.е. от практиката около 5-6 пъти. Също, при големи ферити и високи честоти, ако трябва точно да изчислим първичнвата намотка на трансформатора, в зависимост от магнитопровода, винаги ще се получи при това ниско напрежение 1 нав. или дори по-малко. Но практически е препоръчително да не се ползва по-малко от 2 нав. за първична, ми то иначе няма да се обходи цялата площ на магнитопровода. При тези ниски напрежения според мен трябва да се сложи примерно 5-6 нав. Ето защо дори и да се изчисли точно, пак няма да станат нещата на практика, а и аз по-лесно по принцип ги напасвам практически, правя само груби изчисления.

Иначе откъде си сигурен, че постановката на СР не е менте, любопитно ми е да разбера. Не казвам че е мошеник, нито че не е, и аз не знам какво да мисля.

Не съм имал предвид ген. на Тесла за електромобила. Той е имал същия генератор като на Капанадзе, а ученик му е бил Хенри Морей. Т.е. неговия генератор от де се е взел? Тесла обяснява в лекциите си и от други записки за генератора, в патентине нищо не се споменава.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Здравейте всички! Доста време  експериментирах с квазирезонансен преубразувател от луминисцентна лампа,  получих много високо КПД, но тогава не разполагах с необходимите измервателни уреди, за да направя точни измервания и се ориентирах по светенето на лампите, което не може да се каже,че е точно. Преубразувателя се захранва директно от мрежата и при консумация от 150ma на входа захранвах лампа 12 волта 21 вата, която светеше на прага на изгарянето, защото изгорих няколко и друга лампа 220волта 40 вата, която светеше на половина. Скоро се снабдих с няколко TRU RMS мултиметри FLUKE, KETHLEY и HP, с които може да се мери променливо напрежение до 20 и повече килохерца, но проблема е,че те са дигитални и при наличие на искрене се шашкат. Сега чакам други TRU RMS мултиметри, но аналогови, с които се надявам, че ще мога да направя точни измервания. Тук http://www.youtube.com/user/TheTDI1#p/u/2/dHEjNOsRA3o и тук http://www.youtube.com/user/TheTDI1#p/u/1/QwNLdyK0LXM можете да видите тези експерименти с подробни обяснения, мисля, че ги има и по нагоре в темата, но не помня вече. Ако има интерес мога да кача и схема.
    Не искам да се натрапвам на никой, но ми се струва, че ключът към загадката е в усилващата бобина на Тесла и затова сега работя в тази посока.
Капанадзе казва, че процеса е неограничен и най-трудното е да се ограничи този процес. Успеем ли да зареждаме кондензатора в LC кръга с малък разход на енергия, за да преодолеем загубите в трептящия кръг, процеса става неограничен и за да го ограничим, трябва да поставим разрядник паралелно на кръга с подбрано подходящо пробивно напрежение. Не е важно, какво напрежение ще се получи на изхода, то винаги може да се преубразува в желания вид, важното е на изхода да се получи по- голяма мощност от входната. По нагоре в темата съм качил фаЙл по този въпрос " Тайните на Тесла за всички". ПОЗДРАВИ!!!

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравей отново колега madsatbg,

Не разбирам защо си се захванал точно с тази схема на полумост.
Иначе откъде си сигурен, че постановката на СР не е менте, любопитно ми е да разбера. Не казвам че е мошеник, нито че не е, и аз не знам какво да мисля.

Не съм имал предвид ген. на Тесла за електромобила.

Здравей EDM electronics,
с тази схема съм се захванал защото я ползва СРа.
Сигурен съм в СРа, защото го познавам лично и до "някъде" вървяхме заедно по пътя на СЕ. :D
Но, както се случва в живота, в един момент пътищата ни се разминаха.:(
За Тесла - да той е класика в жанра.
Казах го само за да опонирам, не че не вярвам в неговите над 1000 патента и трудове.

с уважение мадсат

п.с.Между другото "руска" схема е от Книгата на Мартин Браун
« Последна редакция: Май 06, 2011, 01:15:14 am от madsatbg »