Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith

Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място

<< < (600/629) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: hyparh в Април 14, 2021, 12:56:31 pm ---Според Лийдскалнин потоците са два (N и S) завинтващи се спираловидно един в друг в противоположни посоки. Т.е. два динамично взаимодействащи си магнитни потока, предизвикващи проявлението, което наричаме електричество. При този процес, заради центробежните сили, около проводника се изхвърля магнитна субстанция от двата вида (N и S) в противоположни посоки.
Нагледна демонстрация: https://www.youtube.com/watch?v=NJgnUHejclI

--- Край на цитат ---
Браво hyparh, това е доста интересно, по възможност, както Радико предложи, впреди че не точно 3D, да поставите по гъсто наредени намагнетизирани метални пръчици за да се визуализира "завъртането". Но всъщност много ме учудва че това не е забелязано, понеже най-малкото прокарвайки единия полюс на магнит близко до проводника би трябва да се усетят различните полюси на полетата. Като тук не говорим за вибрацията която магнит изпитва близко до проводник при променливо напрежение, което  е различен ефект. Възможно е всъщност това което се наблюдава да има по различно обяснение и си заслужава отделна тема.

hyparh:
При нареждане на повече магнитни пръчици възниква проблем - долепят се и експериментът не може да се извърши коректно. Но дори да имаше начин, колкото и окачени магнтити да се поставят, всичките N полюси ще се отклонят в едната посока, а всичките S в другата.
Кръговото движение може да се онагледи с фини стружки около проводника, като на прикачената снимка. Нека разгледаме първо как представя нещата конвенционалната физика (първата картинка). Цитирам:

"Когато токът преминава по прав проводник, магнитното поле обгръща проводника в концентрични кръгове.
Ако палецът ни сочи посоката на тока (I), то пръстите на дясната ръка показват посоката на магнитните силови линии (B)."

Или добре известното правило на дясната ръка. Да, ама въпросният опит показва друго :) Или по-точно показва още нещо, което се пропуска. "Посоката на магнитните силови линии" не е една, ами са две - N и S, което означава, че се разглежда само едната половинка от общото цяло. Всъщност в книжката на Лийдскалнин има още много експерименти, които (според него) доказват твърдението му за два спираловидни магнитни потока.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: hyparh в Април 15, 2021, 01:25:43 am ---При нареждане на повече магнитни пръчици възниква проблем - долепят се и експериментът не може да се извърши коректно. Но дори да имаше начин, колкото и окачени магнтити да се поставят, всичките N полюси ще се отклонят в едната посока, а всичките S в другата.

--- Край на цитат ---
Да не избързваме със заключенията (това е предпоставка за, най-малкото, лимитирана теория) преди да има разновидности на експеримента които да покажат повече нагледна динамика. При положение че близостта на магнитните пръчици (МП) представлява проблем има други  възможности за провеждане на опита по различни начини и така да се допълни пъзела:

1. Например, поляритета на свързване може да се обърне (без нищо друго да се пипа) и така да се види дали отклонението ще е същото (без промяна на всички МП) или противоположно, което ще предположи обръщане посоката на спираловидното движение.
2. Проводника може да се направи във формата на незатворен пръстен и така да се види как МП (от едната страна) са отблъсквани към центъра и другите навън от периферията. Това ще представлява динамиката на една намотка на стандартна бобина.
3. Експеримента може да се направи без металните пръчки изобщо да са намагнетизирани и да се види ефекта.
4. Една намагнетизирана пръчка може да се плъзга (много бавно) по рамка точно където на вашия експеримент сега се държат пръчките и така да се види дали тя ще има вълнообразно движение от едната към другата страна.

Всъщност за да се разбере наистина динамиката на процеса в този случай ние сме ограничени само то фантазията с която може да измисляме вариации на експеримента така че всяка промяна да ни дава възможност да осъзнаваме нещо ново.

hyparh:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Април 15, 2021, 06:03:38 am ---1. Например, поляритета на свързване може да се обърне (без нищо друго да се пипа) и така да се види дали отклонението ще е същото (без промяна на всички МП) или противоположно, което ще предположи обръщане посоката на спираловидното движение.

--- Край на цитат ---

Пробвах и със смяна на поляритета, посоките на отклонение се обръщат. Или по терминологията на Лийдскалнин двата спираловидни потока обръщат посоките си на въртене.


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Април 15, 2021, 06:03:38 am ---2. Проводника може да се направи във формата на незатворен пръстен и така да се види как МП (от едната страна) са отблъсквани към центъра и другите навън от периферията. Това ще представлява динамиката на една намотка на стандартна бобина.

--- Край на цитат ---

Точно така, това също е представено като експеримент в книжката (първата прикачена картинка).


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Април 15, 2021, 06:03:38 am ---3. Експеримента може да се направи без металните пръчки изобщо да са намагнетизирани и да се види ефекта.

--- Край на цитат ---

Не ми беше хрумвало, но според мен няма да има отклоняване на ненамагнитени електроди. След като електродите нямат магнитни полюси двата N/S потока ще се уравновесяват в метала, макар че на практика електродът все пак може да има съвсем слабо поле, което да предизвика леко залюляване (с трудно определима първоначална посока).

Радико:
Значи първо експеримента може да се направи със само един проводник с течащ достаттчно голям ток през него. Мисля даже, че това е от изключителна важност за коректен експеримент. Освен това може да се ползват и други неща освен метален прах то реално този прах  не е нищо друго освен хиляди миниатюрни стрелки на компаси които се ориентират според полето в което се намират. Би могло да се ползва успешно както детекторна плака така и ферофлуид. Но не би било зле да се комбинират и други различни експерименти когато се правят изводите. Иначе изпадаме в ролята на астронома от вица дето пътувли във влака през Шотландия.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия