Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith

Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място

<< < (580/629) > >>

бай Теню:
Ами ти Христо и джапанките да ми запалиш с Капанадзе се същия гол йуХ......тъпа история

montanar:
Ебаси колко съм тъп - нищо не схванах - не си разбирам аз от

--- Цитат ---нелинейни-параметрични трептящи кръгове, резонансната честота се управлява от тока през кръга, нов елемент в генератори за СЕ.
--- Край на цитат ---

hristo:

--- Цитат ---нелинейни
--- Край на цитат ---

Нелинейни електрически вериги - Нелинейни вериги - поне един от елементите има нелинейна волт-амперна характеристика.

Досега разглеждахме анализът на вериги, в които има само линейни елементи Rlin. Товао значава, че връзката между тока и напрежение-то I(U) е линейна функция (права линия) и законът на Ом (т. е. законът на Кирхоф) е валиден. Анализът на подобни вериги може да се извърши по методите, разгледани досега с използване на законите на Ом и Кирхоф, без никакви ограничения.

 Има обаче и вериги в които се включват нелинейни елементи Rnonlin. При тях връзката между ток-напрежение I(U) е нелинейна, т.е. законът на Ом (или на Кирхоф) вече не е валиден (вж. примерите на фигурата). При наличие както на линейни, така и на нелинейни елементи, връзката I(U) остава нелинейна. Как могат да се анализират подобни вериги:

 1. Дефиниране на статично съпротивление в дадена точка от волт амперната характеристика. Това т. нар статично съпротивление Rstat или статична проводимост Gstat (вж. графиката в т. А). Този подход дава информация за връзката между тока и напрежението във всяка избрана точка, но не може да оцени нелинейността.

 2. Динамично (диференциално) съпротивление - Много по-информативен начин за определяне на връзката между тока и напрежението във всяка точка от волт-амперната характеристика на нелинеен елемент е въвеждане на т. нар. динамично (диференциално) съпротивление Rd или динамична проводимост Gd (вж. т. A на графиката). То дава информация за наклона на V-A характеристика в дадена точка от нея и следователно, за характера на нелинейността на елемента.

 Условието Rstat=Rd е валидно само за линейни вериги.

 3. Отрицателно диференциално съпротивление - Фактът, че динамичното (диференциалното) съпротивлени е важен параметър в електрониката и при анализа на вериги се потвърждава и от примера по-долу. Дадена е типичната V-A характеристика на т. нар. Гън диод. В нея има два близки до линейност участъка, свързани в протичането през обема на Гън диода на ток на “леки” носители (с малко статично съпротивление) при U < Uth и на “тежки” (с голямостатично съпротивление) при U > Uv. Между тези два линейни участъка има участък с обратен наклон, в който диференциалното съпротивление има отрицателен знак Rd < 0. Отрицателното диференциално съпротивление играе важна при работата на осцилаторите в т. нар. “авто-генераторен” режим.
 ...
http://www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/P%20Dankov_Lecture%20materials/Bachelor%20course%20ORE/PDFnew%20I%20part/ORE04_Methods%20of%20analysis.pdf

https://www.uni-ruse.bg/disciplines/TE/DocLib3/01.1.%20%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8%20%D0%B2%20%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B8.pdf 14.2.2016 г. Основни закони в електрическите вериги 1/ 29 Доц. Борис Евстатиев Русенски Университет „Ангел Кънчев“ Факултет ЕЕА

Значи това горе е теория, а извода е, че схемата от предната страница според анализа на Mi68 е линейна ел.верига и няма как да даде нелинейност без нито един нелинеен елемент в нея т.е. чудеса там СЕ няма. Това което трябва да ни интересува са отворени нелинейни вериги и тяхния анализ.

MTM:
hristo издаваш тайни пък искаш... СЕ
  :)

nasko:
Един случай от практиката ми.
Преди много години правя транзисторен усилвател. Всичко е ОК, но осцилоскопа показва самовъзбуждане на 1Mhz. При окъсяване крокодилчетата на входа на осцилоскопа пак показва генерации. Даже при изключен усилвател. Между работната маса и стената има канапе, а зад него минава мостови кабел за аварийното осветление 12 волта от железно-никелови акумулатори и лампи от фар на автомобил. На клемите на акумулатора показва генерации с върхове на нула и 24 волта. Никаква електроника по кабелите няма.
Правя проби и се оказва, че по някога, с изключването на лампата тръгват и незатихващите генерации. При включена лампа генерации няма. Един дросел на клема плюс реши проблема.
И сега нямам обяснение как без наличие на активен елемент може да се поддържат незатихващи колебания.
Може би интересните неща се случват по време на изключване.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия