Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith
Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място
miromad:
Здравейте съфорумци. Струва ми се, че има добра новина - някой е репликирал устройството на Капанадзе.
Не знам, дали устройството в действителност работи. Ето линк към форума, на който е публикацията http://www.001-lab.com/001lab/index.php?topic=4.msg7008#msg7008 .
Надявам се схемата да е на действително работещо устройство. Ако ли не, то поне може да даде някакви насоки на мислещите.
The Phantom:
Или никой не иска да направи аналогията между "трансформатора" на Капанадзе и онази "бачонка" от прикачената снимка в коментарът ми от предната страница, или повечето вече сте наясно и действате усилено по изработката.
Аз ще се опитам да обесня, по мой си начин, какво е общото между бачонката - "каскадният преобразувател" според мен и "трафчето" на Капанадзе. При Капанадзе имаме Първична намотка, Вторична намотка и тръбичка навита на разстояние от намотките. Това представалява само един сектор от "каскадният преобразувател" . С други думи , при каскадният преобразувател имаме 5 трафчета на Капанадзе обединени в един агрегат. Ясно се вижда , че при каскадният преобразувател намотките обхващат само по два феромагнитни тороида , и то само в краищата ! От това си правя извода, че и при Капанадзе имаме само два феромагнитни тороида. А защо са само в краищата ?!? - Ами сигурно за да има повече контактна площ между намотките и "въздуха". Не стърчи ли тороидът навън от намотката при руският колега, репликирал Капанадзе ? Първичната и вторичната намотка са идентични и при двете "бобини". Тръбичката при Капанадзе е равностойна на един Перфориран лист от каскадният преобразувтел. При Тестатика имаме подаване на високо напрежение, което е смъкнато от движещите се колелета - се едно имаме Wimshurst, само че без искрището. От същата страна , от която се подава високото напрежение към Първичната намотка, към Вторичната се връзва кабел отиващ до - Основен кондензатор (това поне се вижда от схемата на Тестатиката). Изхода на Първичната намотка при Тестатиката е свързан със стартер и изправители, а Изхода на Вторичната намотка е свързан към един Перфориран лист - при Капанадзе би трябвало да е тръбичката. Другият край или страна на Перфорираният лист при Тестатиката е изходът - месингов накрайник, към който се връзва консуматора! (Как става усилването през намотките в каскадният преобразувател всеки може и сам да се досети. Просто трябва да се вгледате във Вторичните намотки на всяка бобинка при Тестатиката)
Сега ми е чудно къде е искрището при Тестатиката , което го има при Капанадзе ?!?
mito_kupona:
Здравейте колеги! След многократно гледане на клипа на SR, ми направи впечатление, това което казва той за високото напрежение, че го е постигнал с транзистора на радиатора и трансформатора до разрядника. Задайте си въпроса, защо
използва мрежов траф, защото честотата е ниска 50Hz - логично. И друго , под бутоните за пуск и стоп се вижда малък
чип, приличащ на 555, с който може да е реализиран генератор на 50Hz. Според мен от този генератор се подава сигнал
за получаване на ВН и сигнал към комплементарната двойка мощни транзистори за да бъде усилен. След това към изходния
траф или бобината с феритите постъпват тези два сигнала 2-3kv променливо напрежение 50Hz и синусуида 50Hz от мощните
транзистори. Мисля, че това е много важно условие и двата сигнала да са от един и същи източник с еднаква честота и тн. Вече. каква е конфигурацията на бобините, как се смесват тези два сигнала - е въпрос на опити, дали има нещо
друго вътре в трафа, а аз мисля, че има - е също въпрос на опити. ПОЗДРАВИ!!!
teofilius:
Умно! Има логика и аз мислех за това , да синхронизирам двете честоти . От друга страна по време на обясненията във видеото за висковолтовия трансформатор, SR първо започва да казва високочестотен и след това се поправя, казвайки високоволтов. Въпреки това има смисъл да е във фаза с задаващата 50 Херца бобина откъм мощните транзистори. ...
Пускам схема която днес излезе по форумите и се предполага че е работеща но не го твърдя. Направил съм малко редакция по схемата така че да е по ясна и четлива, без други промени.
miromad:
Не знам дали тази информация е за темата за Тесла или за тази тема, но аз ще я публикувам тук.
Това е съобщение от потребителя papa3902:
--- Цитат ---Поставил опыт по определению влияния полей трансформатора Тесла на феррит.
Намотал на ферритовый стержень диаметром 10 мм длиной 150мм 30 витков провода обмоточного ПЭВ диаметром 0,6 мм.
ВВ обмотка выполнена на пластмассовой трубе диаметром 50мм. 700 витков провода диаметром 0,3мм. Индуктор - 5 витков медного провода диаметром 4мм, шаг 15мм.
Напряжение генератора 3000 в, частота 17200 кГц, диод КЦ106Г, конденсатор 11нф, зазор разрядника-1мм, частота искры 100-110 Гц..
Прибор измерительный Ц4342-М1, предел измерения 0,25мА переменного тока.
Включаю ТТ. Подношу торцем ферритовый сердечник к катушке ВВ на расстояние 15мм на высоте 30 мм от верхнего конца ВВ катушки.
Наблюдаю медленное повышение тока в катушке сердечника до 25-30 мкА в течение 30-35 сек. После прекращения прироста тока выключаю ТТ. Идёт медленный спад тока в катушке феррита примерно в течение 1 минуты. Резкого спада тока не наблюдается.
Это что, инерция феррита с упорядочением доменов?
При снижении ферритового сердечника по высоте - результаты те же.
При расположении стержня параллельно ВВ - результаты те же.
Следовательно, для начала работы генератора тока необходимо выдержать время для ввода феррита в рабочий режим, что и делает Капанадзе.
Самое хорошее в том, что рабочий режим феррита удерживается продолжительное время, что допускает применение низкочастотной модуляции как по искре, (вспомните аквариум, где импульсы накачки идут примерно 1 - 2 раза в секунду, так и по НЧ начиная с 1-2 гц (а нам надо 50гц)
--- Край на цитат ---
И още малко полезна информация от CrazyAlex:
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия