Автор Тема: Водород чрез електролиза на урина  (Прочетена 17643 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
http://greentech-bg.net/?p=4116

Въпреки многото въпросителни водородът все още не изключен от групата на горивата, на които човечеството ще разчита в постпетролната ера. Но не само съображенията за безопасното му съхранение са основна причина за неговото трудно приемане.

Много по-важен недостатък е високата му цена. Почти цялото количество водород към момента се добива от изкопаеми горива, защото макар вода да има в повече от достатъчно, процесът на електролиза е безумно скъп и икономически несъстоятелен.

Но! Gerardine Botte от Ohio University е на път да промени нещата чрез един лесен и евтин процес за добив на водород – от уреа. Енергията, необходима за разкъсване на връзките в молекулата на уреата е 4 пъти по-малко в сравнение с електролизата на вода. И в крайна сметка урината е възобновяем ресурс, който е в изобилие на нашата пренаселена планета.

Процесът е наистина прост – евтин електрод окислява уреата, като се получават две молекули водород, азот и калциев карбонат. Забележете – никой от тези продукти не е вреден за околната среда, даже нещо повече, те също могат да влезат в употреба. Освен това не е необходимо уреата да бъде чиста или дори концентрирана до някаква степен.

Освен това самата урина е проблем във животновъдните ферми, който трябва да бъде специално решаван, по съображения за опазване на околната среда. Така че дори по този начин да не може да се произведе достатъчно водород, за да се захранят всички транспортни средства, все пак ще имаме един значителен ресурс, при чието създаване в същото време се решава проблема с един неприятен отпадък.

Миналото лято писахме: „Бирата е по-евтина от бензина! Пийте бира, вместо да карате!” Е, в недалечно бъдеще ще има още една причина в повече да се набляга на бирата!

По материали от: ecogeek - http://www.ecogeek.org/component/content/article/2845

Неактивен dimko1

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
  • Скайп: agenta9991
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #1 -: Декември 16, 2013, 08:55:17 pm »
  прекалено хубаво е за да е истина, ако можеше да се кара кола с урина от това по хубаво няма..................
« Последна редакция: Декември 16, 2013, 11:28:20 pm от Maistora52 »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #2 -: Декември 17, 2013, 01:22:06 am »
Щом нигерииски ученички са се справили с подръчни материали, всеки може да опита. Видеото го видях преди доста време. Мисля че е доста неудобно всеки път да уринираш в бурканче.
http://makerfaireafrica.com/2012/11/06/a-urine-powered-generator/

elektros

  • Гост
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #3 -: Декември 17, 2013, 08:50:05 am »
Зареждайте електролизерите с урина.... ;D Ще го проверим това дали работи...

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #4 -: Декември 17, 2013, 09:44:31 am »
Колеги моля да не се бърка уреята  с урина и ви предупреждавам ако някой реши да разлага урина с ток или просто да я нагрява да си приготви противогаз смърди отвратително та чак да се издрайфаш.Аз не бих си сложил такова устройство в колата или във закрито помещение. :) в крайна сметка разлагаш пак вода.http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B4 самата урея е твърдо вещество и за да се разложи с ток трябва да се разтвори или стопи а това оскъпява целия процес ,по добре да си разлагаме само водата ,освен това ,ако се подходи все пак към използване на натурална урина във нея има и белтъчни остатъци които при електролиза създават бяла парцалеста утайка и окъсяват електродите на електролизера,ученичките на клипа най вероятно са използвали разтвор на карбамид за да няма утайки но тогава всичко се оскъпява.
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 10:07:03 am от Сашо »

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #5 -: Декември 17, 2013, 10:03:42 am »
Сашо, карбамида се съдържа в урината и както казваш не е точно същото, но тука не се разлага вода, а се получава водород от карбамид.

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #6 -: Декември 17, 2013, 10:14:39 am »
идеята е че енергията на връзката на водорода и азота във молекулата на карбамида е по ниска от енергията на връзката на водорода и кислорода във молекулата на водата ,но за да се получи този карбамид пак е изразходвана енергия чиито еквивалент се изразява във цената на карбамида и плащайки за него пак се набутваш откъм енергия

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #7 -: Декември 17, 2013, 05:53:33 pm »
Сашо, задравей!
От отговор 4 човек остава с впечатление, че вече си ползвал урина вместо електролит.
Би ли споделил тогава какъв е добива на водород и с какъв разход на енергия?
Благодаря!
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 07:12:14 pm от Чичо НОНЧО »

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #8 -: Декември 17, 2013, 07:11:54 pm »
подлагъл съм урина на електролиза но  преди много време и експеримента не целеше добиване на водород ,но ефектите върху електролизната клетка са точно такива каквито ви писах по горе, да отделяше се водород ,но тогава не ме интересуваше и не съм го измервал

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #9 -: Декември 17, 2013, 07:27:55 pm »
Между врочем направих бърза справка- карбамида е в пъти по-евтин от NaOH.
По- интересно ми е какво се случва при изгарянето с азота.
Друго-
Цитат Процесът е наистина прост – евтин електрод окислява уреата

За какво окисляване става дума или е просто грешка?

bdimov

  • Гост
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #10 -: Декември 17, 2013, 07:51:25 pm »
С Азота нищо не се случва, защото в доста инертен газ. Колкото до урина за електролиза ... по-тъпа идея не бях чувал. Какъв е проблема да си разлагате разтвор на NaOH при положение че основата не се губи като концентрация в разтвора ами мислите от някаква "икономическа" гледна точка , карбамиди и не знам си так какво.
Урината е доста сложена по състав и същия зависи от различни фактори, като това, какво си ял и пил преди часове, какво ти е здравословното състояние и т.н. ( не може да сравняваме солевия състав в случай, когато лятото си изял половин диня и зимата, когато си ударил 3 ракии с един буркан кисели краставици  ;D ). Иначе в урината има карбонати, фосфати, нитрати, нитрити, сулфати, амини, амоняк, следи-остатъци от какви ли не микроелементи и много много др.
Не се занимавайте с глупости!   

gguest

  • Гост
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #11 -: Декември 17, 2013, 09:21:46 pm »
Вече се смея с глас на някои идеи във форума :)
то не са води, електролити, магнити- а сега и урина. Голямо обработване на всичко, каквото падне, само и само да се кара без пари  :D
Бъдещето е на електромобилите. Категорично. Макар, че и аз се мъча да се търкалям на водород, но водата просто не се връзва с идеята за двигател с вътрешно горене в масовия му вид. В Америка има джипове на водород (при военните), но са експериментални машини и са със съвсем други двигатели. За електромобилите знаете -  ще станат масови след време, но трябват нови батерии.
А това за урината го забравете, става само за майтап.  8)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #12 -: Декември 17, 2013, 10:18:05 pm »
Приятели,
мислете малко по - " разчупено".

Бъдещето на енергетиката (по-близко или далечно) така или иначе е на Водорода. Без значение дали ни се харесва или не!
В този смисъл няма никакво значение по какъв начин се добива стига да е в голямо количество и  с минимални разходи.
Поздравления за MZK( с главни букви), че непрекъснато рови на тази тема.Чудя се как съм я пропуснал толкоз време, въпреки че непрекъснато мисля и аз как -аджеба- да си добия евтин водород. И по възможност без кислорода в него.

В тази връзка искам да попитам нашият химик -- от къде по дяволите би се взел Калциевият карбонат при този процес след като тук не присъства Са, а килородът е само един?
За справка- Карбамид - CH4N2O , Калциев карбонат - CaCO3

« Последна редакция: Декември 17, 2013, 10:21:42 pm от Чичо НОНЧО »

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #13 -: Декември 18, 2013, 09:59:58 am »
Приятели,
мислете малко по - " разчупено".

Бъдещето на енергетиката (по-близко или далечно) така или иначе е на Водорода. Без значение дали ни се харесва или не!
В този смисъл няма никакво значение по какъв начин се добива стига да е в голямо количество и  с минимални разходи.
Поздравления за MZK( с главни букви), че непрекъснато рови на тази тема.Чудя се как съм я пропуснал толкоз време, въпреки че непрекъснато мисля и аз как -аджеба- да си добия евтин водород. И по възможност без кислорода в него.

В тази връзка искам да попитам нашият химик -- от къде по дяволите би се взел Калциевият карбонат при този процес след като тук не присъства Са, а килородът е само един?
За справка- Карбамид - CH4N2O , Калциев карбонат - CaCO3
колеги нека не влизаме във празни спорове  bdimov визира  състава на урината а там има от къде да дойдат калциевите йони ,но не това е важното ,важното е да се търсят евтини  източници на водород .Като например студения синтез на проф.СТЕФАН НАЙДЕНОВ при който се получава като страничен продукт водород.

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Водород чрез електролиза на урина
« Отговор #14 -: Декември 18, 2013, 10:06:48 am »
Между врочем направих бърза справка- карбамида е в пъти по-евтин от NaOH.
По- интересно ми е какво се случва при изгарянето с азота.
Друго-
Цитат Процесът е наистина прост – евтин електрод окислява уреата

За какво окисляване става дума или е просто грешка?

Процеса на отдаване на електрони от единия електрод на йоните на водата(карбамида) по своята същност си е окисление ,най-вероятно са използвали катализиращ метал за този електрод и се опитват да подчертаят че е евтин ,но аз не съм чувал за евтин катализатор що се отнася до електролизата .