Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Идея за топло-ветрогенератор с подналягане

<< < (3/3)

valentin:
Вижте това: http://www.youtube.com/watch?v=Xn4xeZAd2Jw&feature=player_embedded

mi68:
Идеята трябва да се модернизира като комина е във форма на конус с връх нагоре. Тук е проблема да се намери оптимално решение между маса (обем) и скорост на въздуха т.е. отворите на конуса. Предлагам да се вземат размерите на пресечените пирамиди в Мексико. Най-вероятно да са в златно сечение. Ще има усилване но слабо. По-добре е да се ползват цетробежните сили, които са постоянни, за увеличаване на честотата на въртене на потока, съответно и на генерираната мощност. Примера е с кънкьора, при прибиране на ръцете, преодоляване на цетробежните сили, се увеличава ъгловата честота (оборотите). Пръска се вода за светкавици и напрактика имаме тайфун. Създаденият изкуствен тайфун в конуса има много голяма скорост на вятъра и торбината ще полудее и независи от външните условия.

TINI:
Има интересни разработки на VORTEX турбини,можеш да ги видиш в Ю-ТЮБЕТО,

mi68:
Днес съм се подготвил и ще дам някой напътствия.
При намаляване на инерционния момент, моментът на импулса се запазва, но кинетичната енергия на тялото се увеличава. Колкото пъти се намалява инерционният момент, толкова пъти се увеличава кинетичната енергия. Това увеличение не идва даром. То е равно на работата, която се извършва за преодоляване на центробежните сили при намаляване на инерционния момент. Кинетичната енергия се дава със следната формула: Е=0,5*I*w^2    където   I- е инерционен момент;  w- е ъгловата честота; I= m*r^2   където m- е маса ;  r- е радиус.
Центробежната сила  е равна на центростремителната сила, но има обратна посока. Произходът на центростремителната сила може да бъде най-различен. Пример:
- гравитационна - движение на Луната
- между молекулярна - тялото не се разпада
- пневматична - тайфун
- електрическа - ще се мисли по проблема
   Друг проблем е изменението на движението на 90 градуса на въртящото се тяло. Това движение е прецесионно и върху него трябва да действа непрекъснато друго тяло, което да създава въртящ момент, перпендикулярен на вектора Iw. Съгласно третия основен закон на динамиката въртящото се тяло противодейства на тялото, което го кара да прецесира, като създава върху него същия момент, но в обратно посока. Този момент се нарича жироскопичен М= - I*w*wпр   където  wпр е скорост на прецесията.  Явно при wпр=0 жироскопичният момент е нула. Най-добре е формата на комина  да е  натурално логаритмичен конус т.е. формата да е като камбана. Обикновен конус ще свърши добра работа.
П.П. Iw се определя по правилото на дясната ръка, свитите пръсти показват посоката на въртене, а палеца показва вектора Iw по оста на въртене.

swetlio30:
Здравейте тази идея и мен ме мъчи от няколко години видях този форум  и реших да я споделя. Аз съм от Пловдив и в моят квартал има доста блокове на по 15 - 20 етажа високи, идеята ми е такава, ако от всяка страна на блока от външната страна се построят комини със турбини в тях да кажем на по 5 метра една от друга а в мазето се инсталира системата която Strashimir предлага но не със слънчево загряване (а може и да се добави като вариант) а част от енергията произведена от генераторите ще служи за загряване на въздуха и така ще се получава постоянна разлика в температурата. В мазето ще се инсталират много дълги въздухопроводи, примерно като серпентина за да може да се забави въздухът вътре за да може да се загрява достатъчно и със Торнадо ефектът описан от другите участници в дискусията да се завихря в комина. Извинявам се но не разбирам много от тези неща, но ми изглежда логично. Моля ако някои има желание да коментира моята идея.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия