Автор Тема: Малко за компютрите - общи приказки  (Прочетена 26333 пъти)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
IBM & Microsoft

IBM

    Колкото повече IBM приказват за нови технологии, толкова повече новите технологии липсват в техните компютри и програми. Факт е, че днес след толкова години "развитие" в компютрите няма нито един свестен порт през които потребителя с две прости команди "IN / OUT" да въвежда и извежда данни било паралелно или последователно или и двете. Днес се налага да си с 3 висше образования за да можеш да изкараш 2 байта през някой тъп гаден порт, като USB или FIREWIRE. И за награда отсреща се слага задължително процесор с програма за да приеме данните и да ги преобразува - е това ако не е най-лошото, то кое е. За "по-добре", премахнаха и IDE интерфейса защото много им пречеше, беше паралелен, прост, удобен, бърз и гъвкав. Сега имаме SATA, бавна, калпава, смотана, със смотани букси дето се чупят от раз. Нямаме вече ISA, удобния порт на разработчиците, вече имаме PCI\Express, и пак се слага процесор там където няма нужда. 90% от хардуера е излишно усложнен, бавен и ненадежден. А пък процесорите на ИНТЕЛ и АМД са най-калпавите в целия свят, с техните 6 регистъра, срещу 256 на най-тъпия микроконтролер, сакат набор команди - нямат команди за работа с битове, АЛУ пълно с грешки, нямат вграден генератор на случайни числа, часовникът им е външен, нямат брояч на командите, нямат транскодер за защита на програмите - затова ги кракват лесно, нямат команди регистър-регистър и затова са бавни като охлюви, нямат асоциативни команди и регистри - технологии от преди 15 години, математическия и логическия апарат на процесорите им е от 1992 година още, освен да вдигат мегахерци нищо друго не правят, и забележете - нямат таймер защото се симулира софтуерно => това е най-голямата глупост която може да сътвори само слабоумен.

    Като говорим за нови технологии, трябва да споменем че процесорите им нямат и отделно видеоадресиране, а също и многомерно адресно пространство, които са безкрайно нужни при многопрограмна работа и работа с бази данни и масиви. Всичко се симулира софтуерно от Микрософт и затова програмите им работят 1000 - 10 000 пъти по-бавно. Наистина Windows е цветен, лъскав но мирише много на помийна яма, както и компютрите на IBM. Процесорите им са толкова тъпи, че не могат да запомнят наведнъж дори само часа и датата от деня !!! (които са 8 цифри). Само четенето на часовника затормозява толкова компютъра, колкото една средно голяма игра, да не говорим когато движите мишката си или пишете текст !!!

    Компютрите, които ни ги продават за домашна употреба, са по-близо до компотите и туршиите, отколкото до изчислителната техника на днешно ниво. Само че искат сериозни пари за технологии от преди 20 години. Освен DVD, харддисковете и мегахерците, всичко останало е от преди 20 години. Четете и по форумите за програмиране за да се убедите как прехвалените процесори не могат да съберат две числа без грешка и искайте вашите програми да работят без проблем хахахах. Едно елементарно събиране не могат да направят без грешка и програмистите изпадат в ужас, когато работата опре до работа с числа или по-сложни алгоритми. Затова и един 3 гигахерцов компютър се държи като джобен телефон и ви изхвърля за щяло и нещяло.

    Много внимаваите когато си купувате нови платки и устройства - производителите вече слагат часовници и вече всичко работи само до гаранцията, не се надявайте принтера ви или дискът да работят 3-4 години, няма вече, имат си часовници и гърмят точно навреме - когато изтече гаранцията.


Microsoft

    Windows е създаден да затормозява компютъра, да не дава на потребителя достъп до платките които си е купил, всичко, до последния болт и перката на вентилатора да искат драйвери, за да не работят без проблеми. Windows е толкова тъп, че открива за нов хардуер дори леген с вода и не може да си намери интернета след рестарта. Аз лично не познавам толкова прост програмист който в програма един гигабайт или дори 4 гигабайта да не може да изобрази дори един ред текст както трябва, пита като склерозен по 5 пъти едно и също нещо, задава най-тъпите възможни въпроси и къса нервите на хората. Може да проверите - Windows не знае никога правилно на каква скорост е установен ComPort - щракайте си в properties и гледайте умно - там винаги лъже. Може да установявате през панела каквато скорост си искате и никога няма да се получи. Аз не съм виждал друга операционна система на която само драйвера за видеокартата е 30 мегабайта. Например Менует е събран на една дискета - работи с всички видеокарти, мрежови карти, има интернет и 3D и дори триизмерни игри за нея големи по 4-5 KB. Във windows боклучавите програмисти не са сложили дори един индикатор за звука - чист мързел, имаше го поне в 95 д'еба. Един познат си купи скъпа звукова карта и 2 дена си къса нервите че не може да я пусне на запис - и това ми било програми и хардуер.
   
    Ето как без проблем работеха старите саундбластери, когато нямаше windows. Всички игри вървяха без проблем и дори инсталацията под ДОС беше по-бърза и безпроблемна от сегашните. Затова колкото и да ме убеждават, че новото може всичко, аз никога няма да им повярвам и лека ми пръст ако си сложа в къщи Виста (пфууу, мани к'ва е ОТВРАТ). Windows не може да ви каже дали един текст е Unicode или не е. Не може правилно да преобразува от латиница в кирилица и обратно, не работят текстовите му кутии, RichEdit е пълен с грешки, половината му функции не работят и затова е пълно с текстообработващи програми на други производители. Дори Нотпада му не работи както трябва, мани тъпите програмисти! А пък представете си каква простотия е да запишеш снимките с главата надолу - точно така ги записва win и всеки път ги обръща като ги показва, налага и на другите да правят така. След толкова години в целия свят няма единомислие как трябва да завършва един ред - с 0D0A, с 0D, или с 0A и затова половината текстове изглеждат като китайски. Win никога не е имал в ядрото си кодер за файловете и затова ако ви откраднат харддиска, веднага ще ви разкажат играта, ще ви вземат паролите, акаунтите, файловете, сорсовете, снимките на гаджето ви и всичката лична информация, която имате, а всичко може да се избегне много лесно ако в ядрото има кодиращ модул, който с парола да засекретява автоматично всички файлове и дори и да ви откраднат харда, никога няма да се доберат до вашите данни. Във Win липсва система за читаво предаване на съобщения между програмите, засега това става с MSG което може да предава само две числа и нищо повече, годината е 2007, а нуждите са мегабайтови, програмите както се досещате работят на инат и бавно. След 10 години windows и 4 години без флопи, моя компютър още показва, че имам флопи и когато го кликна без да искам, целия компютър загива. Моят компютър вече 3-та година не може да запомни елементарно нещо - че искам да виждам файловете по тип в експлорера, и все ми ги разбърква. Повечето ми програми не работят заради новите технологии, вече само най-сложните програми могат да ви определят типа на дънната платка и нито една не може да прочете часовника, трябва задължително през win, а това бави мноого. Win не може да преброи даже файловете си, не си знае папките, не може да копира бързо файлове, затова му преправям DLL-ите като му изтривам видеото за да се забърза, а не само да ми прожектира видео и да стои на едно място. Win си записва всичко в логове, които никои не чете, нито знае къде са и как се отварят, кое къде се записва и кое за какво служи, но системата трябва да се пренатоварва излишно и затова са отговорни Microsoft. Благодарение на Microsoft папката ми "My Documents" се превърна в помийна яма, която всички програми пълнят с всякакви нечистотии и искам не-искам, я чистя като идиот. Регистърът също се напълни с мръсотия от всички посоки и вони ужасно. Пак проклетата фирма приучи ламерите да си водят записките там и 'секи записва к'вото трябва и не трябва и така регистърът се превърна в поредната помийна яма на Windows. Въбще тази ОС е едно гигабайтово сметище, в което всеки изхвърля каквото си поиска и то на моя собствен компютър и аз стоя безпомощен заради Маикрософт и гледам умно как нек'ви програмистчета ми обръщат компютъра на кофа за боклук. XP задължително, когато изтрия Mesenger, го възстановява, както и Outlook и някакви игри които никога през живота си не съм ги пускал и няма да ги пусна. Възстановява също и някакви папки Xerox, ComPlus Applications, InstallShield Installation Information, Frontpage, MSN, MSN Gaming Zone, NetMeeting, Windows NT 'дето има само един диалер, който го ползват само вирусите, никой друг никога не ми е ползвал диалера освен вирусите и стотици други знайни и незнайни папки и логове, хелпове, звуци, картинки, от които няма практическа нужда и само заемат място и бавят процесора за да ги зарежда и да влачи на умряло. Забелязал съм, че ако нямате нужда от някоя програма, то Win ще я възстанови каквото и да става, но ако става въпрос за нещо важно, нещо от което имате нужда, то ще си е загубено завинаги. Чест му прави че възстановява всеки път игричките от аксесоарите, но аз никога не ги пускам и от 2 години усилено търся начин да ги изтрия завинаги, мани къ'в проблем имам !!!. Във Win има към 60-80 папки, празни и пълни на които тои много държи и винаги си ги възстановява.. Иконите са му шарени и огромни, една икона заема място колкото 4 мои програми, и остава и отгоре, ето къде отиват гигабаитите на потребителя - за картинки и звуци и видео, а практическите нужди да ходят да се ... таковат за бирени капачки.
   
    Аз съм виждал шарена операционна система, която си има всичко, от видеото до нета и може да се побере само в мегабаитите на хелпа на Windows XP, и май даже ще остане място !!! Честно да си кажа, по грозно и по неудобно меню от XP не бях виждал, тъй и не можах да разбера как се управлява тулбара и статусбара, а контрол панела е напълно съсипан, заедно с My Computer / Properties - панела на устройствата. Голям каприз на Win е, че не отваря файловете дори да не може да прочете само една точка, спомнете си как сте загубвали огромни файлове заради един сектор на който е бил повреден, може би само един байт, или дори само една единица или нула, и затова не ви дава едни цели 500 или 700 или дори повече мегабаита - хехех супер слабоумна система. Голям проблем е, че при копиране, ако някои файл не се копира то и всички следващи файлове не се копират и ако е първия или по средата, то win не копира почти нищо, хахахахаха супер тъпо aaaaa. После всичко трябва да се изкопира "на ръка" едно по едно, което винаги е поне 20 минути втренчена работа в двата прозореца. На цялата тъпотия върха е, че не може да направи елементарно сравнение дали 2 файла са еднакви или не, и затова трябват външни програми. Софтуерните му бутони се държат неадекватно и чакат да ги натиснеш по 5 пъти преди да реагират, после те питат нещо тъпо още 5-6 пъти и накрая със скъсани нерви ти казват, че операцията не може да бъде изпълнена. На програмистите ще споделя, че по тъпо и смотано управление на контролите (бутоните, тулбара, едита, скрола и други) не съм виждал, то не беше пречертаване, то не беше рисуване, то не беше преобразуване, писането на програми особено на асемблер за win си е жив ужас. А пък преоразмеряването на шрифтове и печатането си е философски проблем с които трябва да се занимават още 1000 години.

    Microsoft с лекота унищожиха един от най-хубавите си шрифтове - FixedSys, които го харесваха милиарди хора по света. Не остана програма, която да изпише правилно текст едновременно за 98 и XP. Вътре има вградени 20 и няколко езика, 80-тина прекодиращи таблици, форми за всеки език, и много други шарении и в крайна сметка не може да покаже едно кирливо съобщение така, че да се чете и да не излиза на китайски, мани тъпите програмисти. Само директорията му с шрифтовете е 16 мегабайта - еее той Койотът е по малък бе. Благодарение на Майкрософт и XP програмите вече не могат правилно да различават дата от месеца и годината, трудно разбират с какъв шрифт работят, адски трудно определят какъв е размера на шрифта, големината на полето за изписване, адски трудно е и да разбереш смисъла на 200 хендъла за да можеш да се добереш до полето за рисуване, а едно копиране на битмап от екрана стана инженерна задача. Да не ви описвам надълго и нашироко нотификациите за програмите, че ако искате да ги ползвате ще ви се замая главата от тъпотии, недомислия и други. Само заради 10 годишно бездействие на тази престъпна и вандалска организация Маикрософт всички програми работят от 400 до 10000 пъти по бавно, само заради елементарно оптимизиране на 3 реда от ядрото хората дават милиарди долари за нови компютри които пак си работят като старите им щайги, че дори и по бавно. Едно време мотото на програмистите БЕШЕ: ако искаш програмата да ти върви 2 пъти по бързо - оптимизирай я, а сега мотото на вандалите е ако искаш една програма да ти върви 2 пъти по бързо - купи си 5 пъти по бърз компютър и си сложи стар Windows.

    Благодарение на престъпното бездействие и вандалското действие на бандитските организации IBM, INTEL и Microsoft, света постигна небивал НАЗАДЪК и в това динамично време загубите се свеждат до някакви много милиарди долари, трилиони гигабайти, милиони човекогодини и мегатонове нерви загубени за чест и слава на хардуерното и софтуерното поле.

ORBB,
kapamah@yahoo.com,
6 ноември 2007 година                 Има нещо вярно
« Последна редакция: Май 15, 2010, 03:34:26 pm от altium »

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #1 -: Юни 18, 2009, 10:55:22 pm »
Странна позиция - хем ползват Winboz(вижда се че е писано от разбиращ човек),хем реват и хем не предлагат алтернатива(разбирай готово заместващо решение на проблема)
Аман от такива ревльовци.
Ползвайте Solaris,Linux,Unix или измислете нова ОС,обаче спрете да ревете!!!
Освен това населението прогресивно изтъпява - съответно и гигабайтите растат... странна зависимост.Няма какво да се чудите!
Който може -като иска да си кара на DOS или Basic или каквото си ще.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #2 -: Юни 19, 2009, 09:32:32 am »
Странна е твоята позиция, RUS...ползуват, щото са принудени (Mikrosoft е як световен монопол), къде от простотия, къде от незнание.  ;) За толкова години монополизъм е създадено огромно море от софтуер, който все още няма аналози при свободните ОС. Откакто почнах да работя с лисицата се чудя как може ИЕ да е водещ браузър, но факт...зомбирането е налице.
Бизнесът на Intel, IBM и Mikrosoft е тясно свързан от много години, още от времето на процесорите с работна честота 4МХц. Излиза нова и шарена ОС или програма, опа, канят те да си купиш ново и по-скъпо желязо, щото старото не ставало...и кво, става като оня образ, дето забил маркуча от един компресор в духалото на гайдата и само мърдал пръсти после... ;D
Мисля, че ситуацията много скоро ще се промени, поради силната конкуренция на алтернативните ОС. За момента проблемите си лично аз ги решавам с dual boot system, основно работя с Ubuntu-то, щото не ми товари излишно системата с разни антивируси, защитни стени и т.н.(да не говорим за интерфейса, ефектите и т.н.) и само когато ми трябва софтуер без аналог в Линукс отивам в досадния ХП да си свърша работата. Но докато чакам да зареди и стартира всичките си тъпи програми почва да ми се иска да се върна обратно пак.
Откакто имам Линукс на компютъра не съм преинсталирал, години наред, само ъпдейти. Е, имаше няколко неприятни случки с омазване, но с ровене и четене се оправиха. Докато ХП-то омаже ли се, леле-мале...преинсталация на чисто само е изходът.
Май се увлякох...много моля коментарът ми да не се приема като реклама на Линукс, просто споделям личнен опит... ;)

ПП...Работя, когато се налага, със силно орязана версия на Windows XP, 500МБ след инсталация заема само, махнати са тъпите хелпове, шарении, спрени излишни системни процеси и т.н. Просто опит за привеждане на тази ОС в що-годе удобен и полезен вид, но основните й кусури остават за съжаление. Скоро правих сравнение в скоростта на работа между моята система (АМД Атлон 2ГХц, 166МХц FSB, модел 2003/4г.) и нова машина с двуядрен Интел на 2.5ГХц. Амиии...почти няма разлика в скоростта на зареждане, е, има ускорение при някои по-тежки приложения. Същото товарене от AVG-то, Zone Alarm-а и др. Мъкааа, за машината и тоя пред нея... ;D Не реване, а наблюдения, колеги...и за кво са тогава тия ГХц-и...явно за заблуда на стадото, реклама, шарении...бизнесът си е бизнес.
А относно избора на ОС, всеки да работи с каквото му душа иска, аз просто споделих личните си предпочитания.
« Последна редакция: Юни 19, 2009, 10:36:41 am от getca »

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #3 -: Юни 19, 2009, 10:14:39 am »
Цитат
  Много внимаваите когато си купувате нови платки и устройства - производителите вече слагат часовници и вече всичко работи само до гаранцията, не се надявайте принтера ви или дискът да работят 3-4 години, няма вече, имат си часовници и гърмят точно навреме - когато изтече гаранцията.

Някой обърна ли внимание на горния пасаж. Аз се чудех защо понякога като мине гаранцията и хоп гръмне .....
То скоро и на нас ще ни сложат по един чип с гаранция например 80 години..... ;D

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #4 -: Юни 19, 2009, 11:21:32 am »
Той "чипът" отдавна е сложен:
Цитат
Битие 6:3. И тогава рече Господ: Духът който съм му дал не ще владее вечно в човека; в блуждаенето си той е плът; затова дните му ще бъдат сто и двадесет години.

Иначе всичко днес се прави по такъв начин, че да изкара гаранцията /ако може/ и да си купиш ново. Било платки, било битова техника, било автомобили. Много нарастна алчността и всичко се окрупни. Корпорациите владеят света, а тях ги управляват шепа хорица, които си мислят че договора им с луцифер ще остане валиден.

А по темата пингвина има много още да се тътри, докато достигне простотата на джама. Само като погледна папките и файловете в един линукс и настръхвам. А при уина е елементарно my documents, program files, windows. Просто като гъбена чорба. Линукса е още далеч от цъкане с мишката, все ще се наложи за нещо да прибягваш до конзолата. На хардкор юзърите може да им допада да пишат команди, като гламави, ама болшинството хора изтръпват.  ;D
А че уиндоус не става е вярно, но няма друго на ниво. Може би само Mac Os, която въпреки, че е unix е направена по-потребителски настроена и добре пипната от дизайнерска гледна точка. Само да не беше елитарната цена на ябълките и нямаше да погледна джам, ако не ми се наложи.
И аз все още карам с XP, макар че съм със съвременен компютър, Vista се влачи като глист на буца. Новият Уин 7 за момента е по-лек от Глиста, но има време да го скапят, докато го пуснат официално. Нали трябва да се купува нов хардуер.  ;)
« Последна редакция: Юни 19, 2009, 11:24:02 am от johnny_fx »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #5 -: Юни 19, 2009, 12:12:47 pm »
johnny_fx, не мога да се сдържа да не отговоря. Значи не съм никакъв хардюзер, даже не знам много от системните папки за какво са, но...си работя без проблем през графичния интерфейс на Убунту-то. В момента пиша под тази ОС и изобщо не съм съгласен, че е далеч от цъкане с мишката, даже напротив. Прегледно стартово меню, достъп до всички дялове на ПЦ-то, перфектно разпознаване на периферия, показване на файлове и устройства с много прегледни икони във файловия браузър и т.н. Нищо общо с постнотията в ХП, да не говорим за графичния интерфейс и възможностите за настройка, Линукс-а е много, много напред. Видеото ми е старо, АТИ Радеон 9100, но всички ефекти вървят на макс., 3Д десктоп куб, експлозии на менюта и прозорци, огньове, желета, магически лампи и т.н. HD видео в ХП-то ми сече здраво, а под Убунту пее, макар и на почти 100% професора... ;)

Ето малко филмчета за графичния интерфейс...
...Убунту...
http://www.youtube.com/watch?v=H8N0lEG-APg
...сравнение между Виста и Убунту...
http://www.youtube.com/watch?v=nPecBxM2f6c
...и Windows7...
http://www.youtube.com/watch?v=MHyhER5QTVs&feature=related

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #6 -: Юни 19, 2009, 12:24:11 pm »
getca моля да ме разбереш правилно- аз също ползвам Линукс от време на време с познавателна цел.Наистина виждам предимствата и недостатъците които все още се наблюдават при Линукс.Твърдо вярвам че Microsoft до 10 години ще глътне вода и ще остане в историята.
Споделям напълно GNU  философията (слава Богу че има и такава институция).Като цяло хора като нас спокойно могат да са с Линукс - проблема обаче започва ако ползваме приложен специализиран софтуер.Все още всичко се прави само и единствено само за среда Winboz.Рядко се вижда и приложение написано за Линукс.
 Нямам нищо против всеки да ползва каквото си ще... Подразни ме всъщност комбинацията от реване и наистина професионален поглед върху нещата (разбирай началния пост).Меко казано се удивих!Е как е възможно някой да реве по този начин след като е голям спец и едновременно не вземе да си сложи един Линукс и да си прекомпилира ядрото и да е безкрайно доволен.Да не говорим че за такива маниаци има вариант даже да няма графична среда... има Линукс дистрибуций на 50 MB с всички екстри - ако не си кой знае колко претенциозен.Върха е Freesco - 1,4 Mb стоманена дистрибуция с насоченoст да се направи от всяка щайга  рутер с доста екстри.След настройката можете да махнете даже и видеокартата от щайгата и да забравите машината в някой ъгъл с години... не е необходимо HDD,видеокарта.Работи без грешка на 90 Hz с 16 MB SDRAM.
 Отделно искам да направя един коментар за XP,Vista и 7. Всеки от вас който има едноядрен процесор спокойно да си действа на XP.За всички други ще дам следния съвет - сложете си под XP следяща програмка за натоварването на процесора и ядрата.Странни наблюдения имам в този смисъл. При двуядрените процесори под XP ВИНАГИ СЕ ТОВАРИ САМО ЕДНОТО ЯДРО В РЕАЛНО ВРЕМЕ!В следващия момент се вижда как XP само сменя натоварването на едното ядро,след това се товари другото.И така ги сменя постоянно.Спред мен това е тотално неефективна ОС за двуядрени процесори.
 При Vista и 7  този проблем го няма.Там се товарят двете ядра едновременно.В крайна сметка кернела е друг(ядрото на ОС) Ако желаете да имате Vista с бързо действие - просто спрете всички глезотии.
В друг смисъл ще споделя и друго наблюдение.Vista и 7 заемат винаги 1/3 от наличната памет.Наблюдавал съм как се държат двете ОС с пуснати приложения на различни компютри. Образно казано ако приложенията не надхвърлят 1/3 от паметта WINбозата си ги ,,пуска "  вътре във вече запазената памет.Ако приложението е голямо - чак тогава се заема повече памет.Да не говорим за шерването на RAM към тази на видеокартата.Това е друга далаверка която се наблюдава само при Vista и 7 .
Всичко това не съм го прочел някъде , а си е личен опит и тестове.
« Последна редакция: Юни 19, 2009, 12:28:34 pm от RUS »

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #7 -: Юни 19, 2009, 12:41:28 pm »
getca, няма нужда да ме агитираш за линукса, вкъщи съм с tripple boot: Windows 7 RC /беше Vista/, Windows XP, Ubuntu 9.04 (все още не мога да подкарам Mac OS, ама като излезе снежния леопард ще пробвам пак). А за хардкор юзърите говорих по принцип. :)

Линукс няма да бъде взет на сериозно от производителите на софтуер, докато тече абсолютен хаос в редиците. То не бяха хиляди дистрибуции, камара графични среди и какво ли още не по много. Е кой ще тръгне да пренаписва програма, като Photoshop например и да се съобразява с хаоса в линукс. Те Adobe още нямат 64 битова поддръжка за Mac OS, който уж е предпочитан за графика, дизайн, фотография, видеообработка и все такива pro неща, пък какво остава за линукс.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #8 -: Юни 19, 2009, 12:45:55 pm »
Хей хей, това ссе заформя като типичен flame war :)

Няма смисъл от такива коментари, защото всички са прави.

Мощта на операционните системи с отворен код според мен се крие в тяхната същина. Графичната среда сама по себе си е отделна програма (пакет), който се инсталира допълнително. В някои случаи е по- бърз, в някои случаи не толкова. Понякога е по- удобен, понякога не.

Аз лично използвам Windows XP, при това лицензиран :) и ми е достатъчно удобен. Естествено, форумът се хоства на Debian, а има бекъп в мазето и на FreeBSD, въпросът е удобството и мощността на конзолата при отдалечено управление, настройка и конфигурация.
Не знам дали е изкривяване, но графичният интерфейс, що се отнася до конфигурации е много по- неефективен.

Но не това исках да кажа де, а друго.

Първо, съмнявам се да са толкова изостанали процесорите. Не съм хардуерист, не разбирам много неща. Може би RISC процесорите имат повече възможности в някои вградени устройства и т.н. Също така страни като Русия, Япония, Китай, които имат научен потенциал и биха разработили нещо за собствени нужди

Но не и това, а фактът, че без значение кое как е създадено и колко е ефективно, ако то помага, и не пречи, тогава трябва да се използва.

На времето говорих с един администратор от SAP, който каза- няма значение дали ще е AIX, HP-UX, Debian или FreeBSD, въпросът е да върви.

И в действителност- въпросът е не да зацикляме върху нещата, пред които сме поставени- та ние караме печки с двигател на по 100 години! Това е далеч по- лошо отколкото недоразвита архитектура на някакъв процесор.

Искам с този пост, макар че не обичам да се впускам в празни приказки, да призова всички да не обръщаме внимание точно на тези пропуски в развитието на човечеството. Важно е да използваме каквото имаме в момента и да се преборим с най- важното сега- замърсяванията на природата и енергийната незаивимост.

Та това е накратко каквото исках да ви споделя. Не е важна системата, важно е как я използваме, доколко е вредна. Но в случая с компютрите сериозни екологични щети надали ще има, така че нека концентрираме силите си върху други разработки :)

Поздрави и със здраве, и се надявам че ще разберете какво имам предвид :) ::)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #9 -: Юни 19, 2009, 01:12:07 pm »
Съжалявам, ако съм предизвикал война... :-[ За мен ПЦ-то е инструмент, който искам да работи безпроблемно, бързо и интуитивно. Агитация за Линукс не правя, а просто си работя (не само опознавателно), защото ми е много по-лесно с него и нямам ядове. Както казах, просто лични наблюдения и тестове, ако щете... ;)
Относно хардуера мога много да говоря, доста години съм го човъркал, още от времето на Интел 8086 и 6502(AppleII професора). Истината е, че Intel и IBM залагат доста погрешни концепции още от времето на първите ПЦ-та, запазени и досега. Някъде имам статия по въпроса, ако я намеря, ще я сканирам и кача тук, да се знае какви са ги вършили юнаците.

Поздрави...

FreeEnergy

  • Гост
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #10 -: Юни 19, 2009, 01:28:39 pm »
Гледайте последните секунди на клипчето от втория линк, който е дал Гетца и ще ви стане ясно...

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #11 -: Юни 19, 2009, 05:41:20 pm »
Аз също ползбам Убунту-то, имам няколко УИН-а на компа, за видео обработка понеже с това се занимавам ползвам ХП или ВИСТА зависи с коя програма ще работя, Всеки уин може да бъде оптимизиран за работата която извършваш за сметка на нешто друго разбира се.
Това е на пазара (руско-американско всичко е мадеин-тайланд или чайна-майна)
Като прасе с тиква се боря с видео картите с по 1gb рам и пак не могат да сметнат и изрендват едно видео като хората! Но прасето изяжда тиквата накрая нали затова е този форум да се преборим с тиквите ;D
Ще им намерим цаката, ще бъде светлина
Просто трябва да се понапрегнем малко, няма човек който да е пожелал нешто истински от сърцето си и да не го е постигнал.

Ако някой има проблем с компа, имам отверка  ;D ще го разцъкаме ;D

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #12 -: Юни 19, 2009, 10:13:03 pm »
Точно в 10-та, колега Free Energy...Vista says WOWW...ха-ха-ха, тури му пепел на тоз велик комерсиален софт. Ами те самите създатели признават, че продават боклук. ;D Но тоталния монопол е над всичко и хората си купуват ли купуват ново желязо, да им върви шарената Виста дето след няколко часа работа глътва 30-40ГБ от диска и пълзи като охлюв понякога. Е, заради приложните програми се налага да се ползуват Майкрософтските недомислия от време на време, но това е реалността засега...Абе това да ни е проблема, дето се вика, две/три/четири ОС, важното е да се върши работа и то качествено... ;D
Orenda, понякога и отверка трябва, че и мултицет, да не говорим пък за осцилоскоп... ;)

ppankov

  • Гост
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #13 -: Юни 20, 2009, 09:02:19 pm »
Хайде и аз да споделя нещичко  ::)

За желязото:
- навремето,когато "Правец 8" беше национална гордост, микропроцесорен компютър от 2-ро
поколение, по технология и модел на "Apple", придобита чрез японците, тогавашния президент Роналд Рейгън,казал: - Американските чипове ще са с трайност 5 години, евтини и ще се произвеждат в Азия и всички ще предпочитат Apple, българските чипове са с трайност 30 години  и след толкова време, техните компютри ще са морално остарели.
И е бил прав, но какво от това?  
Веднага се разработва Правец 16, с процесор на Моторола от серията 80х86 и до там.
Обаче какво се случва в корпоративна Америка?
Стив Джобс, след разработката на първия си 8-битов модел (заимстван и веднага купен от българите), сяда да прави архитектурата първия си PowerPC процесор, със операционна система и следват поредица от събития...
Xerox, виждат появата на първите ОС и създават мишката, която веднага е открадната от Бил Гейтс..
 
ОС-а:
Бил Гейтс,освен, че е откраднал мишката на Xerox, краде и първата графична операционна
система от Стив Джобс,макар, че преди това са работили  заедно.
Така или иначе компютрите от трето поколение, вече работят със DOS на IBM.
Волю-неволю на пазара излиза Windows 3.1 пълна с грешки и неточности, само заради корпоративни обещания от страна наMicro$oft и поети ангажименти към DELL, Compaq и IBM.
Следва 3.11 дооформена със мрежова подръжка, после 95 и останалото го знаете...

Успоредно с това Линус Торвалдс, сяда да пише първото ядро на Линукс, вярвайки, че този ОС ще е с отворен код, и само трябва да дава достъп до файловете и работното пространство на потребителя...но и там истината е малко различна. В интерес на истината, в неговия "отворен код" четем алгоритмите на UNIX, взети от BSD и прекомпилирани с нови инструкции.  

Въпреки Micro$oft, въпреки огромната конкуренция на останалите хардуерни производители, Apple усъвършенстват хардуера и софтуера си. Не се налагат масово, защото разработват едновременно и двете, но така или иначе след Macintosh, техния PowerMac от 97-ма година среща аналог чак при Пентиум 3 !!!
И днес има лаборатории работещи с него, дори в България.
При първия им двупроцесорен модел, ползващ Unix- Darwin 11, със графичен интерфейс,
познат като първия Leopard, след инсталиране веднага пуснах команда в конзолата за натоварването на системата във idle ...от 0,2% до 2% :)
Аналога при PC със ХР на НР в Task Manager-a показва 18%-25% във idle режим.

Както и да е, някои Линукс дистрибуции се комерсиализираха по неволя,
Windows Server 2003 открадна активната директория на NOVELL и те се инкорпорираха със
SUSE Linux, и пак ентерпрайз дистрибуциите им са в пъти по евтини от на Micro$oft.

Red Hat Linux, бе изцяло купена от Wincor Nixdorf и сега е изцяло тяхна собственост, които от своя страна ни предлагат на пазара едни от най качествените банкомати, пос терминали, киоск терминали, както и ретайл системи. Работил съм по проект за последните две и съм сигурен, че е така, признавам го с ръка на сърцето.
Сега аналога на Red Hat, като безплатна дистрибуция е Fedora Linux.

При Debian Linux, нещата се развиха много интереснo, много производни за персонални ОС,
Ubuntu, Knoppix, Xubuntu, Kubuntu, Tilix - бг - дистрибуция и т.н.

Да R.I.S.C архитектурата е закостеняла,затова е шир-потреба, колкото и многопроцесорна да става, но аз разчитам поотделно на модулни системи: SoC - system on chip; DSP - digital signal processing; GPU - graphics processing unit.
Микропроцесорната технология MIPS бе отхвърлена от всички, само CISCO я утилизира с приложения на SUN Microsistems, предложиха на пазара една наистина качествена алтернатива.
Всички останали атакуват пазара със ARM процесори, благодарение на които, сега покета ми е със призводителност, колко беше навремето Пентиум-а ми на 680 Мхц.

И все пак, смятам, че е дошло време, в което всички инвестиции са се изплатили и смело
мога да кажа, че след многоядрения процесор, следва много-модулния процесор, работещ директно със 256 битови инструкции.

Нещо повече, китайците работят върху концепция при която, Линукс Кернел ще работи едновременно със exe,cab и dll фйлове на Micro$oft. Идеята е да си инсталирате ОС по желание, плащате кернела за 24$ и прекомпилирате вашата любима ОС със платения кернел. Естествено, после вие си берете грижа и отговорност за лицензиите на приложенията, които сте инсталирали, но също така стартирате и програми за Windows.
Веднага ще кажете, че има виртуализиращи емулатори, но не... просто кернела подържа и Micro$oft-ски инструкции.
  
Ваш Rebel
« Последна редакция: Юни 20, 2009, 09:18:19 pm от rebel »

enarei

  • Гост
Re: Малко за компотите (компютрите)
« Отговор #14 -: Юли 12, 2009, 09:58:30 am »
Програмирането страшно се е омазало.
Всъщност вече няма програмисти, а има разработчици на софтуер.