Алтернативни енергоизточници > Магнитни мотори/генератори

Магнитно бутален генератор

(1/2) > >>

emm:
Здравейте колеги!
Искам да заинтригувам вниманието ви с този вид генератор, за да може да се развие темата и се изкажат някои свежи идеи..
Генератора представлява дебелостенна стъклена или от друга материя тръба във която се поставя цилиндричен неодинов магнит(БУТАЛО) а във двата изхода на тръбата се закрепват два от същите магнити така че да отблъскват буталото.Желателно е тръбата да е с малка хлабина спрямо буталото ,защото след като изпадне в резонанс тръбата може да се счупи.
При добър подбор на тръба и бутало се забелязва минимално триене на буталото в тръбата защото се получава въздушен клин между тях.За статор може да се използват 1-на или 2-ве намотки във зависимост от вида на генератора.
За изходяща бобина може да се използва вторична която е навита по цялата дължина на тръбата по която работи буталото, или първичната на пинципа на повишаващ обратен преoбразувател.

Очаквам вашите мнения..... ;D

Strashimir:
Изключително интересна идея! Съчетание на двигател (бутален) с генератор!

Интересни са 2 въпроса:

1. Дали енергията необходима за 2-те управляващи намотки ще е по-голяма (или по-малка) от нергията получена в смъкващата намотка... Въпрос на експерименти мисля...

2. По-интерсното е закона на Ленц :-( Като се включи товар в смъкващата намотка и ще се поучи магнитно поле, което в общия случай ще спира буталото-магнит да се движи, или поне ще го затормозява много! Но пак трябва да се установи експериментално!

Малко ми прилича на друга постановка: Вертикална тръбата и има само един магнит от долу на отблъскване, съответно само една управляваща намотка. По този начин "правия" ход ще се осигурява от намотката (намаляваща отблъскването) И ГРАВИТАЦИЯТА (самото тегло на бутлания магнит), а "обрантия" ход ще се осигурява от отблъскването на двата магнита. :-)

emm:
Здравей Strashimir !
Варянти много,постановката на пръв поглед е елементарна и сработва веднга щом се сглоби.Буталото се движи с голяма скорост в цилиндъра и ако не е ограничено от двете страни с нагнити става кофти.Скороста на работа се определя от двата крайни магнити ,на какво растояние са(дължината на цилиндъра),като при ДВГ.Къс ход на буталото ,високи обороти и голям ход ниски обороти и голям въртящ момент. Ако генератора не е с краткотраен силен импулс консумацията е голяма.За по добри параметри използвам високочестотно зареждане на кондензатор.
По сложен вариант е със самовъзбуждащи намотки като на Бедини.
Работната намотка произвежда ел.магнитен пик от който се индуктира пик и във изходната наотка, който се усилва от магнита.
Успех на всички. ;D

Strashimir:
Да разбирам ли, Емм, че си направил такъв генератор и си го пуснал да работи? Ако е така - сподели какви резлутати имаша - какви са входните параметри (ток, напрежение, честота, форма, запълване на импулсите и с какъв генератор ги правиш) и изходните параметри (ток, напрежение, форма, запълване - има ли специялна електроника ПРЕДИ товара за да решава проблема с Ленц).

Изобщо разкажи МНОГО подробно, включително и каква тръба, магнити (размери, сила) ползваш :-). Ако имаш и снимки - публикувай ги, моля те!

emm:
Ами за съжаление не мога да ви кажа някакви параметри ,защото след зглобяването на някой от моделите ако не ми харесва като резултати на мигът бива разглобен и се започва с нов.
При опитите ми да управлявам бобините с датчик на хол,рид ампула и оптично не съм доволен от резултатите.
Рид ампулата и Хола се смахват,оптиката ми е слаба за дебелината на тръбата и може би се разсейва от огледалният ефект на магнита, за това сега навивам бобини за индуктивно управление. Има доста НО-та ама ако ги няма нема да е интересно.
Ефектите са слаби ама  мисла ,че може да се иска оше..... :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия