Автор Тема: Повишаващ обратен преoбразувател  (Прочетена 98407 пъти)

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #30 -: Януари 27, 2013, 07:28:20 pm »
В светлината на това защо не хвърлим един поглед на това нещо тука от съседната публикация- добре обяснено е и като го гледам не изглежда особено сложно, а е и по темата! http://www.youtube.com/watch?v=GaCDns2o1cc&feature=player_embedded

android

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #31 -: Май 03, 2014, 08:24:06 am »
Темата ми е интересна, а и искам да си направя такъв преобразувател. Намерих феритна пръчка от радио и навих няколко навивки тънък проводник. Свързах за проба 9 волта батерия, но нямаше повишаване на напрежението. Къде греша? - останалите елементи за сега нямам.
« Последна редакция: Май 03, 2014, 07:22:52 pm от android »

@praktik

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #32 -: Май 04, 2014, 09:50:20 am »
Здравейте Христо Димов, заинтересува ме тази повишаваща схема, в клип№4 се показва повишаваща схема от бобина, диод, кондензатор и ключ, в ролята на ключ се използва една пила. Това е каскадно вдигане на напрежението от диод и кондензатор.
Някаква по-подробна и проста схемичка, може ли да покажете тука, лесна за изпълнение. Просто искам да вдигна напрежението на 12 волтов акумулатор до възможно най-високо напрежение, по възможност киловолти.
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:40:46 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #33 -: Май 04, 2014, 11:37:37 am »
Преди да се захванете с това, направете справка тук ! http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html
Началният пост на emm касае boost converter ! Нещата са известни от преди 30-40 години ! Запомнете обаче че никога не можете да получите по висока изходна енергия от входната ! По принцип високите напрежения са ограничени само конструктивно ! Още преди 30 години след двойно преобразуване съм подминавал 30 KV при вход 12 в. ! Но тока е стигал за една яка мълнийка и отново зареждане ! Т.е.мощността е малка и съответно честотата на генериране на мощен импулс е също ниска !

@praktik

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #34 -: Май 04, 2014, 11:57:19 am »
Преди да се захванете с това, направете справка тук ! http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html
Началният пост на emm касае boost converter ! Нещата са известни от преди 30-40 години ! Запомнете обаче че никога не можете да получите по висока изходна енергия от входната ! По принцип високите напрежения са ограничени само конструктивно ! Още преди 30 години след двойно преобразуване съм подминавал 30 KV при вход 12 в. ! Но тока е стигал за една яка мълнийка и отново зареждане ! Т.е.мощността е малка и съответно честотата на генериране на мощен импулс е също ниска !
Не си и помислям за СЕ, но точно мълния искам да получа, за йонизация ми трябва, някаква практична и проста схема, лесна за изпълнение, можете ли да предложите? защото не съм спец в eлектрониката.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #35 -: Май 04, 2014, 12:40:15 pm »
Моето мнение ! Ако ще йонизираш газ, захранване от акумулатор вероятно ще е недостатъчно ! Схемата която съм правил някога е с ефективност 50% ! След второ преобразуване пада още ! При 20 А от акумулатора може да нямаш дори 30 W HV изход ! Да не говорим какъв феритен траф какви транзистори и радиатори ! Ако се занимая да я осъвременя ??? Зависи от нуждите  ? Препоръчвам ти директно от мрежата 220 в. с помощта на автомобилна бобина ! Ако 12 в. не е належащо ?









@praktik

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #36 -: Май 04, 2014, 12:44:03 pm »
Моето мнение ! Ако ще йонизираш газ, захранване от акумулатор вероятно ще е недостатъчно ! Схемата която съм правил някога е с ефективност 50% ! След второ преобразуване пада още ! При 20 А от акумулатора може да нямаш дори 30 W HV изход ! Да не говорим какъв феритен траф какви транзистори и радиатори ! Ако се занимая да я осъвременя ??? Зависи от нуждите  ? Препоръчвам ти директно от мрежата 220 в. с помощта на автомобилна бобина ! Ако 12 в. не е належащо ?
За йонизация на въздух в ДВГ ми трябва, а може да споделиш и как става от мрежово 220 волта чрез бобина от автомобил, може да ми е от полза за нещо. Излишни знания не са вредни  ;)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #37 -: Май 04, 2014, 02:35:37 pm »
Въздуха, всмукван от ДВГ е огромен обем ! Нямам понятие, каква мощност ще е нужна за йонизация, ако става въпрос за всичкия ! Тук е добре, да се намесят и хора с друга компетентност !
Схемата за която говоря, представлява дву-транзисторен преобразовател от 12 в. на 400 в. !С това напрежение се зарежда кондензатор ! Кондензатора се разрежда през първична на повишаващ трансформатор ! Това може да бъде и автомобилна бобина ! Високата честота се осигурява от феритният траф на преобразователя ! Така може да се поддържа постоянна дъга в рамките на режима на схемата !

@praktik

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #38 -: Май 04, 2014, 03:31:42 pm »
Въздуха, всмукван от ДВГ е огромен обем ! Нямам понятие, каква мощност ще е нужна за йонизация, ако става въпрос за всичкия ! Тук е добре, да се намесят и хора с друга компетентност !
Схемата за която говоря, представлява дву-транзисторен преобразовател от 12 в. на 400 в. !С това напрежение се зарежда кондензатор ! Кондензатора се разрежда през първична на повишаващ трансформатор ! Това може да бъде и автомобилна бобина ! Високата честота се осигурява от феритният траф на преобразователя ! Така може да се поддържа постоянна дъга в рамките на режима на схемата !
Добре, пусни схемата, с параметрите на елементите които се използват в нея за да мога да си ги поръчам. Само този феритен траф, закупува ли се или се прави.

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #39 -: Май 04, 2014, 04:12:11 pm »
Тук мисля че схемата от млад конструктор може да ти свърши полезна работа.
http://www.constructor.bg/mk/Ozon.htm

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #40 -: Май 04, 2014, 04:59:14 pm »
Добре ! Ще я имаш след почивните дни ! Ще я опиша така както съм я реализирал преди 30 год. ! Работи и до днес ! Ако има време някой да я подобри с MOSFET ще се получи по добро решение ! Феритният траф е чашко-образен ! http://www.tme.eu/bg/details/p42_29-3f3/feritni-syrcewini/ferroxcube/#t144eafa9c848c3976ca3b2fd04eb4d56
От преди 30 год. марката и материала са различни но повечето параметри си съвпадат !
http://www.tme.eu/bg/Document/3db971728d4a4715b970ebc73364290f/p4229.pdf
Ще ти трябват и 4 бързи диода за грец 1А ! Един жичен потенциометър до 5 W/1ком ! Два NPN биполярни !
До тук това за преобразователя ! Плюс малко бобинажен проводник и хостафан за изолация !
Тънкостта е в навиването на трафа ! Ще опиша, но иска да имаш опит и прецизност !
P.S. трафа трябва да има макара !
Точно тази сърцевина не е задължителна ! Може да избереш подходяща Е образна с подобни параметри !

@praktik

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #41 -: Май 04, 2014, 05:44:00 pm »
Цитат
Ще ти трябват и 4 бързи диода за грец 1А
Грец имам, 400v 50 A.
Цитат
Един жичен потенциометър до 5 W/1ком ! Два NPN биполярни !
Нямам ги, откъде може да се намерят и поръчат онлайн.
Цитат
Точно тази сърцевина не е задължителна ! Може да избереш подходяща Е образна с подобни параметри !
Мисля да я поръчам, върху нея се навиват бобините, но без макари, така ли ?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #42 -: Май 05, 2014, 10:03:50 pm »
От последно прочетеното подозирам че ще имаш сериозни проблеми поради липса на опит ! Импулсните захранвания не са лесна работа !
Трансформатора е с 6 намотки 4 от които бифилярно навити ! 12 извода ! 1 грешка означава инвертора да не тръгне ! Отделно повредени елементи ! Предлагам ти друго решение ! Готов инвертор с мощност 200-300 W ! Например като този ! http://www.donsoft-bg.com/product.php?id_product=5792   Или си избери друг според финансите !
С това ще решиш първата част от проекта си и ако нещо не се получи по-нататък ще си имаш инвертор за кола !
Напиши ми майла си на лични ! Ще продължим с указания стъпка по стъпка !
« Последна редакция: Май 07, 2014, 09:00:13 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #43 -: Май 05, 2014, 10:40:37 pm »
Здравейте Михаил Кузманов, благодаря ви за отзивчивостта, рядко се намират хора като вас. Да прав сте, нямам почти никакъв опит в електрониката, но поне са ми ясни основните положения, последователно и успоредно свързване, закон на ОМ и Кирхов.
Един от мотивите ми да участвам в този форум е желанието да се науча да изработвам електрически устройства, та затова се кръстих и практик. Правил съм елементарни неща, като система от траф и грец за електролизно разлагане на вода, и други дреболии, но като цяло не съм много навътре със практичната част. Виж по теорията ме бива, но сега когато и интернета е под ръка на човек, може много лесно да се изучи теорията но не и практиката. Практиката сам трябва да я изучава човек но с помоща на по опитен. Та мерака ми е да си направя такава озонираща и йонизираща система, с която да подобря параметрите на изгарянето в ДВГ. ( по нататък ще се занимая със тази част ) но за сега ми трябва първо такъв преобразувател. Инвентора към който даде линк, ще си го закупя, и чакам по нататъшни инструкции.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Повишаващ обратен преoбразувател
« Отговор #44 -: Май 07, 2014, 09:02:46 am »
Практик, последният ти пост е за "лични". Въздържай се моля, от публични обяснения на размисли не по темата.