Автор Тема: Закрепване на жигулски мотор  (Прочетена 13033 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Закрепване на жигулски мотор
« -: Февруари 15, 2007, 10:52:40 pm »
Запитването е следното: жигулският мотор има 2 тампона отстрани. Разбрах, че третата опорна точка е скоростната кутия, но аз нямам и не смятам да използвам такава. Поне за целите на експеримента.

Трябва да направя рамка за двигателя, така че по него да може да се работи свободно. Имате ли идеи къде мога да го захвана, така че да е максимално стабилен. И как бих могъл да предотвратя допълнителните вибрации?

Исках да снимам как е закрепен жигуловия двигател на самата каросерия, но още не съм го направил.

Друг проблем е, че нямам гърне. Ще заработи ли моторът без гърне и много ли ще бучи? Ще се разходя из моргите, за да намеря нещо, но в момента нито имам пари, нито идея как точно да го закрепя, след като нямам нормлано купе :)

Можете ли да ми препоръчате някакви "меки" връзки, с които да закрепя реактора към входящия колектор? И съответно реактора към тръбите и гърнето? Това би ми спестило доста усилия, защото нямам електрожен, а този мотор тежи бая...

За импровизирания кош смятам да ползвам квадратни профили. Обмислям варианта да му монтирам колелца, така че да го разхождам по двора на вилата, където ми е удобно ра работя...

Смятах, на някоя от страните да закача тръбите за гърнето и самото гърне, а срещу перката да имам 2 тръби, на които да закача радиатора.

Ако имате идеи какво още да включа в разработката му, ще ви бъда благодарен!

Gogo55

  • Гост
Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2007, 01:38:44 am »
болтовете с които се хваща скоростната кутия към двигателя мисля че2-3 до 4 са достатъчно за да се направи един фланец за тях които фланец вече чрез подходящ някъкъв си тампон към рамката.този фланец може да бъде от дебела ламарина,може и от заварени профили в формата на квадрат например и чрез заварени към профилите по-дебели гайки през който да минават болтовете.  
палил съм субаро 1800 кубика без ауспух-гърми си ама не чак толкоз много-преживява се),за няколко минути работа става.Мисля че е добре реактора да се направи вътре в саморъчно изработено гърне на ауспуха и чрез стандартния си фланец да се закрепва към тръбите на генерацията.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
ре
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2007, 08:56:51 pm »
Така. Днес гледах как е закачен мотора на един приятел жигулата. Без особен успех де. Видях предните тампони. Отзад ще импровизирам.

Във вторник, с повече късмет, ще ходя за предните тампони.

Притеснява ме участъка при перката. Него смятам директно да го подпра на един квадратен профил, който ще увия с гума (примерно). Въпреки, че е на картера... Съмнявам се да му стане нещо. Все пак само ще го подпира.

Ето го и двигателят (извинявам се за големината на изображението).


Така както го мисля, няма да е кош (с квадратна форма), а по- скоро само рамка, подобна на правоъгълник с успоредна на късите страни по средата. Или буквата Н но с чертички отгоре и отдолу.

-------------------------------

Отделно, днес най- накрая си намерих калибрована стомана (конструктивен кръг май го наричаха). За съжаление установих, че еднометровата ми пръчка не е съвсем права (или вътрешната тръба на реактора). Искам да загладя хубаво стените на вътрешната тръба, а също така и стоманената пръчка. Чудя се дали като се нагрее ще се изправи самичка. Нещо се съмнявам.



Ето тук се вижда как стоманената пръчка е залепнала за едната част на тръбата. Снимката показва образувалият се луфт.



-------------------------------

Когато тези неща се оправят (дано Боже е по- скоро), и след като успея да пусна двигателя на бензин първо, ще сложа километраж за колело, който ще показва оборотите на маховика (едното магнитче на него, датчика някъде близо).

Ще се постарая да сложа и датчици за налягане и температура на масло, ако не се окаже сложна задача.

Притеснява ме това, че този мотор не е работил сигурно вече 2 години. В цилиндрите има масло и малко нафта. Явно ще се наложи един освежителен ремонт, но искрено се надявам да не е наложителен.

ПС: на пазар ще се търси и цялото гърне - фланецът до гърнето. Тъй като сегашният реактор е с поцинкована външна тръба, може да направя както Гого каза и директно да заваря в тръбата на гърнето вътрешната на реактора...  :roll:

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #3 -: Март 01, 2007, 08:07:14 pm »
Това ми харесва как си го направил добре е
Аз пробах с неръждаема тръба но нестана нищо

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #4 -: Март 01, 2007, 08:08:22 pm »
Тръбата е на Краси :)

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #5 -: Март 10, 2007, 08:06:40 pm »
Оживихте ли го или не ?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #6 -: Юли 30, 2007, 09:26:12 pm »
Цитат на: "lz1ico"
Оживихте ли го или не ?


Не.

Причините:
1. мързел;
2. останах сам, момчетата които трябваше да ми помагат се покриха;
3. финансови проблеми (джобните и колата заедно с ремонтите, морето след няколко дни и т.н. ми гълтат парите.

За направата на кош за двигателя говорих с едни пичове от БАН (преди около 2 седмици) и ми казаха да ползвам 5 мм профили.

Цените за 100х100х5 профил на Метал М са 20 лв/метър.

Ако проявяваш интерес съм склонен да подаря каквото имам, стига да е за целите на експеримента.

----

Помислих малко и се чудя дали не мога да излея циментова основа в градината, в която да вкарам по- тънки профили и така да го закача. Недостатък е, че няма да мога мърдам моторът, ако се сложи там.

Неактивен ned

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #7 -: Август 23, 2007, 01:00:40 pm »
Здравейте,всичко това е много интересно, но
може ли да се използва газ(пропан-бутан)

Неактивен oniatam

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
Re: Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #8 -: Април 24, 2008, 07:31:22 pm »
Има ли напредък??
Гледам, че е писано миналата година.
« Последна редакция: Април 24, 2008, 09:48:42 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #9 -: Април 25, 2008, 10:11:03 am »
Напредъкът е, че се изпробвахме GEET на малък мотор (блаодарение на lazy и ceko26). Няма положителен рзултат. Експерименталният изпарител, който е използван в статиите е пълен боклук.

Според мен голяма част от показаните снимки са изкуствени (направени са по схемата, но не са раотещи). Има снимки, в които се използват прозрчни гумени маркучи- на нас ни трябваха желязни гофрирани или медни тръби, защото температурите са много високи.

Освен това схемите на Пантон не са довършени и няма точно обяснение за принципа на действие. Всъщност реакторът представлява вихров топлообменник (вихров, защото чрез магнитизирането на сърцевината и външната тръба се получава вихър на парите вътре до момент, в който се превръщат на плазма).

Повече по въпроса можеш да прочетеш в групите на Yahoo! - групата е vortexheatexchanger ако не се лъжа.

Ако ти трябва двигателят- давам го без пари.Единствени условия са да се използва за експериментални цели, придобитата информация да се публикува в мрежата и ако има желание от друг ентусиаст- да може да експериментира върху него.

Двигателят е пълен комплект. Има П-образни профили и шини за импровизиран кош. Няма тампони. Има радиатор и стартер.

Stan

  • Гост
Re: Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #10 -: Април 25, 2008, 11:22:37 am »
Напредъкът е, че се изпробвахме GEET на малък мотор (блаодарение на lazy и ceko26). Няма положителен рзултат. Експерименталният изпарител, който е използван в статиите е пълен боклук.
Доколкото разбирам от това което чета и на други места из нета, проблема на този изпарител, е че изпарява на-летливите съставки на бензина, а водата и по тежките въглеводороди остават на дъното на изпарителя и не се консумират.
Получавало се така, че двигателя с работи докато не се изпарят най-летливите горивни съставки и после спира.
Mzk, при вас така ли се получи?

Затова доста хора публикуват положителни резултати в началото. После при по-внимателно проучване на работата на ректора, опитвайки се да подобрят процеса, удрят на камък.

Опитахте ли да завъртите принудително газовете с турбонатор, както спомена Тони?
Пробвахте ли по-мощна искра, по-голям ъгъл на запалване?
Какъв процент вода успява да мине през реактора преди двигателя да се задави?
« Последна редакция: Април 25, 2008, 11:26:04 am от Stan »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Закрепване на жигулски мотор
« Отговор #11 -: Април 27, 2008, 12:40:42 pm »
Да- точно това се получава. Изпарителят в схемите е пълен боклук и не съветвам никого въобще и да си помисля да го прави, освен ако не може да го потопи във вулкан.

Най- добрият начин е да се изпаряват гориво и вода, които се подават капково върху нажежена плоча. Т.е. капят 2 капки бензин и 1 вода и веднага се изпаряват. По този начин ще стане най- добра регулация.

Не сме го правили още.

Завихрянето на газовете- да ГЕЕТ всъщност се крепи на това, но завихрянето не трябва да стане с турбонатор. Завихрянето трябва да стане с помощта на магнитизирането на сърцевината и на тръбата, в която стои сърцевината.

При нахлуването на водните пари и горитово- тези фини капчици се завихрят и се получава плазма благодарение на силното магнитно поле, температурата и завихрянето.

Долу пускам една схема, на която става ясно (схемата е копие от http://tech.groups.yahoo.com/group/VortexHeatExchanger/ )

Дочух, че за да има ефект от цялата работа- тръбата и сърцевината трябва да са от неръждавейка. Причината- никелът като катализатор на процеса.