Интересна научна статия и описан експеримент. Допускам, че някои от коментираните във форума теми имат пресечна точка с това.
dymelsoft благодаря за споделянето, статията в действителност е мнооого интересна, но мисля че единици във форума ще я прегледат а да не говорим да бъде прочетена. В действителност статията ме изненада със своята мащабност особенно имайки в предвид редицата от фундаментални фромулировки на които се базира анализа (Faraday, Maxwell, Ohm, Stokes, Preston, Barnett, Lorentz, Laplace, Euler, Poynting, Poincaré ), въпреки че като се вземе на в предвид че ефекта е електродинамичен явно не за увудване. Чесно казано за първи път виждам статия написана по този начин и цитирайки толкова много звисими фундаментални уравнения в електродинамиката и определено ще трябва да я прочета още няколко пъти (и да си я добавя в научната библиотека)
Няколко неща ми направиха впечатление на първо четене:
1. Устройстовото тръба от "manganese-zinc ferrite" сплав:
https://www.magneticsgroup.com/wp-content/uploads/2023/04/M100.pdf MnZn core components of 44.0 to 49.8 mol, Fe2O3, 4.0 to 26.5 mol, ZnO, 0.8 mol, or less Mn2O3, and a remainder of MnO
2. От къде идва енергията в системата:
By explicit calculation, we showed that this power inflow equals the power lost from Earth's kinetic energy of rotation due to the 𝐉×𝐁 magnetic braking resulting from this device.
Което е в абсолютен сихнрон с третия закон на Нютон и показва откъде идва енергията в системата ( въпреки че малко хора се замислят откъде идва енергиата която "вътри" Земята около оста и ... )
3. Няма изследване как външни фактори като сняг, дъжд, сънцегреене, влажност, ниска/висока температура влияе върху истемата, която явно зависи не само от магнитното поле но и от електричното такова, или по скоро от електрическия градиент.
Интересно заключенеие е че при евентуално комерсиализиране или DIY на такова устройство идеята за фотосоларни вятърно-турбинни инсталации става абсолютно безмислена, най-малкото понеже такава система работи 24х365.
Статията изисква още по задълбочено прочитана което ще направя през седмицата и ще видя дали мога да разбера повече. В допълнение след няколко прочитания ще е интересно разбира се да се направят и някакви основни експерименти, въпреки че не виждам как мога да изполвам такава тръба и сплав с която те са работили.
Ами на практика използват същия ефект който се използва при униполярната машина на Фарадей. В частност струва си да се отбележи и парадокса на Фарадей
Изследването не може да се приравни на униполярната машина най-малкото понеже нишо не върти проводящия елемент, въпреки че вероятно, поне електродинамично има някаква сходност понеже имаме движение на метал в непроменящо интенитетат си (статично) магнитно поле. Самата конструкция (тръбна, не масивна в констраст на диска) е съвсем различна както и начина по който те "извличат" енергията. При униполярната машина е между сърцевината и периферията а в изследването е между двата края.