Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Може ли електричество да се генерира от въртенето на Земята ?

<< < (16/19) > >>

Bat_Vanko:
krasias, когато правих магнитният двигател поръчах магнити от китай, в България го пришлайфах прецизно и подредих по радиус. Магнитите прилягаха плътно един до друг но въпреки това полето по средата на магнита беше 2 пъти по силно от това в точката на допиране на два  магнита. Полето в магнетизаторите е хомогенно и би следвало магнитите да се намагнитят равномерно при производството, но това явно не се получило точно така макар изработката да беше фабрична. Мисля си какво би се получило при положение, че там между магнитите се получи една пътечка от по слабо поле. Дали тока в тази пътечка няма да шунтира останалият и да бъде насочен в обратна посока?

--- Цитат на: krasias в Април 11, 2025, 02:30:34 pm --- По-късните хомополярни генератори биха могли да решат този проблем, като използват набор от магнити, разположени около периметъра на диска, за да поддържат постоянно поле около обиколката и да елиминират областите, където може да възникне обратен ток.

--- Край на цитат ---
Явно това конструктивно решение цели да се решат производствени проблеми а не недостатъци на принципа на работа.

krasias:
Bat_Vanko, това конструктивно решение е още от началния етап когато дискът е бил плътен. А да си играеш да разпределяш токове в плътен дик въобще не си струва и да го мислиш дори. Затова добрите работещи конструкции са направени с навивки с формата на диск и там тези проблеми ги няма.

h2motor:
  Радико, нищо не разбрах, това какво общо има с парадокса на Фарадей ? Той не доказва ли единственно, че магнитното поле е частици, които са развъртяни - завихрени. Тези които са по близо до оста на въртене на диска създават по нисък електрически потенциал, от тези в периферията му. Поради разликата в потенциалите се получава електрически ток, както и в един химически акумулатор протича ток като свържем точките с разлика в потенциалите. Тока е голям, напрежението ниско. За да получим от въртенето на планетата ток, ще трябва едната точка да е близо до оста и на въртене, а другата на повърхноста и. Правилно ли разсъждавам ?

Радико:

--- Цитат на: h2motor в Април 12, 2025, 11:54:46 pm ---  Радико, нищо не разбрах, това какво общо има с парадокса на Фарадей ? Той не доказва ли единственно, че магнитното поле е частици, които са развъртяни - завихрени. Тези които са по близо до оста на въртене на диска създават по нисък електрически потенциал, от тези в периферията му. Поради разликата в потенциалите се получава електрически ток, както и в един химически акумулатор протича ток като свържем точките с разлика в потенциалите. Тока е голям, напрежението ниско. За да получим от въртенето на планетата ток, ще трябва едната точка да е близо до оста и на въртене, а другата на повърхноста и. Правилно ли разсъждавам ?

--- Край на цитат ---

Не.
Раздели дискът на множество лъчи или спици проводници. Наричай ги както искаш. Сега приложи върху тях правилото на дясната ръка, понеже се намират в магнитно поле и ще разбереш какво точно се случва.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: h2motor в Април 12, 2025, 11:54:46 pm ---Радико, нищо не разбрах, това какво общо има с парадокса на Фарадей ? Той не доказва ли единственно, че магнитното поле е частици, които са развъртяни - завихрени. Т

--- Край на цитат ---
h2motor следете винимателно какво е изписано до сега. Принципно във физиакта няма нищо което да посочва каква е физическата интерпретация за магнитното (или електрическото) поле. Всъщност самата връзка между поле и частица е (може би) най-големия отворен въпрос във физиата, така че определено магнитното поле не е съставено от частици.

Принципно "парадокса на Фарадей" не доказва нищо. Единственото което може да се засключи, от няколкото експериментални установки които съвкупно се интерпретират като парадокс е че осовото въртене на (симетричен спрямо остта на вътене магнит) не оказва никакво влияние (смисъл генериране на ток) във проводник във формата на диск . Това е директното заключнеие. Логическото следствие на няколкото експеримента, които винаги трябва да се разглеждат съвкупно, е че магнитното поле не се движи (осово) с осовото въртене на магнита.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия