Форум > Продавам/купувам, магазини за електроника, магнити, части и др.

Микроивертор за слънчеви панели

<< < (11/38) > >>

krasias:
Радико, моя е грешката че когато казах че ФВ панелите се нагреят тока спада малко, просто не казах че тока пада с някакви 6 - 8%. А това не го споменах защото ФВ панелите не са от вчера и това всеки от тук присъстващите трябва да го знае. А пък ако не го знае то много лесно може да го научи. Но пикси и моторчо веднага решиха че тока пада с 50% и взеха да си измислят разни подобрения. А то за 6 - 8% въобще не си струва човек да се занимава а производителите на ФВ панели много добре знаят какво става при нагряване на панела и са го взели впредвид. Още повече че при добрите панели се говори за позитивен толеранс, а това означава че панелите са с 5 - 7% в повече ток от това което е написано на тях като характеристики. А това е с цел първите 3 - 4 години да не се усети спад в производството. Благодаря ти за уточнението относно идеята за охлаждането на панелите, личи си че умееш да мислиш правилно. Дано и други вземат пример от теб.

valex:
На всеки панел си има параметри за зависимаостта на тока и напрежението спрямо температурата. Може да се сметне колко се изменя при съответна температура.

h2motor:

--- Цитат на: valex в Декември 06, 2024, 07:08:28 pm ---На всеки панел си има параметри за зависимаостта на тока и напрежението спрямо температурата. Може да се сметне колко се изменя при съответна температура.

--- Край на цитат ---
Не съвпадат, казват 0.3% на градус, в жегата може да се нагрее до 82 градуса казват, това означава 17% пада ефективноста при 25 градуса е максималната. Само че много показват загряли панели които охлаждат и ватметъра отчита 30% повече ток като го охладят с вода.
 Май е като нанометрите при чиповете, били 7 нанометра и смяташ какъв е размера на един транзистор нали колко е 1 нанометра и то се оказва че техните нанометри били други, нанометъра им бил друг и не били чак толкова малки, а няколко пъти по големи. Там има такъм въпрос - размера на прехода между полупроводниците които го изграждат е един, а самия транзистрор на чипа е малко по голям в пъти. На соларните клетки не им се отразява никак здравословно прегряването, това е диод..фотодиод и всеки един като го прегрееш му се променят параметрите. Издържа например 110 градуса, но го използвай загрят до 80 продължително време и ще установиш че се е променил. Определено ако работят хладни живота им ще бъде друг. Затова написах - 30 години живот им дават, но това е производител за Цял Свят и казва до 30. В арабските държави определено бях впечатлен как не корозират металите, показват двигател на таксиметров автомобил на 500 хиляди километра - външно като нов според нашите разбирания. Условията са много различни, може този който показва как на панелите му ефективността се е повишила с 40% като ги охлажда вече да ги е прецакал с прегряване.

valex:
Да не говорим на изуст.
Това е пдф на стар панел.
Могет да се видят коефицентите.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: krasias в Декември 06, 2024, 06:43:07 pm --- Но пикси и моторчо веднага решиха че тока пада с 50% и взеха да си измислят разни подобрения.

--- Край на цитат ---
Покажете къде съм написал че "тока пада с 50%"?

Това което посочих като оптимизация, за абсорбиране на голяма част от ЕМ вълновата енергия, няма абсолютно нищо обшо с това (което вие посочвате) а с фундаменталната неефективност на фотоволтаиците да трансоформират слънчевата радиация. И всъщност, за разлика от вас, знам много повече за тях, и точно че този ефект, на който се основава техния принцип на работа (което вие явно не знаете) е забелязан още преди 100 години, и всъщност Айнщайн ( единия камък ) е получил нобелова награда точно за откириването на този ефект а не за Релативистичната му теория (която всъщност даже, принципно, не е негова) въпреки че той е направил сериозно развитие.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия