Когато си купуваш такъв микроинвертор за штепселна електроцентрала, звучи гръмко това за електроцентрала..е много важно да има тази опция - да не подава инвертора ток към мрежата. Например в даден момент панелите произвеждат 600 ватчаса, имаш включени електроуреди в къщи които консумират 350 ватчаса, т.е. производството е с 250 ватчаса повече. Те ще се подадат в мрежата през електромера и той ще отчете че консумираш 250 ватчаса, всъщност не ги консумираш но електромера ги отчита като консумирани, а не като произведени и подадени в мрежата.
Тези инвертори имат опцията да следят погреблението ти и автоматично намаляват произведения от панелите ток. Може да я няма опцията, такъв инвертор не Ви трябва.
- Също ако инвертора няма такава опция той е забранен, защото при авария тези които работят по мрежата и са изключили тока вие им подавате ток който те не могат да изключат и съответно да работят, поправят нещо по инсталацията - мрежата.
Опцията е именувана - Zero power feed от някои производители. Така че търсете си такъв инвертор. Според мен.
Иначе е хубаво това нещо за лятото, може да ти захрани климатика ако не е изфорсиран прекалено да охлажда само с тока произведен от два панела. За зимата съжалявам много но при мрачно време панелите нищо не произвеждат показва практиката, при ясно време може да произведат но слънчевата радиация е по малка поради вектора на слънчевите лъчи спрямо земната повърхност.