Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Ефект на "Магнитен транзистор" в устройството на трансформатор!!!

(1/4) > >>

Runetri:
Това е моя идея, както в използването на аналогията, така и в устройството на трансформатора, и начина на управлението му!
Идеята е следната и изключително проста, както и изпълнението и!
Имаме два полупръстена феритни – използващи се за магнитопроводи в устройството на трансформатора отдалечени на известно разтояние с въздушни междини, по средата на които имаме два много силни – неодимови магнита! Магнитите са разположени така, че между тях и феритните полупръстени имаме четири (4) въздушни междини. Ето схемата:





В тези четири въздушни междини са поставени по една намотка (без сърцевина) – първична (на фигурата L1, L2, L3 и L4) или входящи намотки, върху които подаваме импулсно и еднопосочно електрическо напрежение така, че да се затвори магнитното поле през въздущните междини с магнитите заедно.
Тези първични намотки „играят“ ролята на среда, която магнитно ще „опроводява“ магнитното поле от магнитите към феритните полупръстени, при протичане на електричен ток (посоката му се определя по правилото на свитите пръсти на дясната ръка, а палеца северния полюс) през тях и ще прекъсват магнитното поле при спиране на тока (импулсен еднопосочен). Посоката на тока в първичните намотки L1, L2, L3, L4 трябва да е в тази посока, че магнитното поле на намотката да не противодейства, а да „придръпва“ и усилва магнитното поле на магнита от двете му страни от полюсите му до феритните магнитопроводи!
Вторичните намотки – общо два на брой (изходящи) се навиват върху двата феритни полупръстена.
Защо съм употребил в заглавието „Магнитен транзистор“? Понеже по аналогия на биполярния транзисто, който усилва и управлява електричните импулси – по подобен начин имаме управление и усилване на магнитното поле. По-подробно аналогията е следната: 
На биполярния транзистор захранващото му напрежение Емитер-Колектор съответства в случая - силния неодимов магнит. Управляващото напрежение Емитер-База на транзистора – съответства на подаващото напрежение през първичната намотка! А черпенето на енергия – през двете  вторични (изходящи) намотки!
Тука мисля, дори с риск да се изложа, че ако магнитите са изключително силни и се подбере оптималното разтояние на въздушната междина, както и големината на подаващото напрежение и правилната честота МОЖЕ ДА СЕ ИЗБИЕ ПО-ГОЛЯМА ЕНЕРГИЯ ОТ ВЛОЖЕНАТА!

epwpixieq-1:

--- Цитат на: Runetri в Януари 07, 2024, 09:22:48 am --- Посоката на тока в първичните намотки L1, L2, L3, L4 трябва да е в тази посока, че магнитното поле на намотката да не противодейства, а да „придръпва“ и усилва магнитното поле на магнита от двете му страни от полюсите му до феритните магнитопроводи!
...
Тука мисля, дори с риск да се изложа, че ако магнитите са изключително силни и се подбере оптималното разтояние на въздушната междина, както и големината на подаващото напрежение и правилната честота МОЖЕ ДА СЕ ИЗБИЕ ПО-ГОЛЯМА ЕНЕРГИЯ ОТ ВЛОЖЕНАТА![/b]

--- Край на цитат ---
Runetri поздравление за мисленето и за идеята която имате но нещо не виждам откъде ще дойде този усилващ ефект, който вие споменавате ще "придърпа" магнитното поле.

Магнитното поле не е разтегателно, за да има такива свйства на предърпване (каквито ве виждате) то има само (до колкото ни е изестно ) интензитет, означен с B обикновенно във формулировките, в зависимост от магнитната проницателност (означевана с μ - magnetic permeability) на средата в която се проявява и силата на източника на това поле. Във вашия случай, силата на източника, постоянния магнит, не се променя а само интензитета на средата. Така въздуха има определена магнитна проницаемост и с намотките, с които си мислите че правите придърпване вие само правите насищане на тази проницаемост нищо повече.

Сега промяната на насищането със сигурност ще се отрази на феритните магнитопроводи, но то ще бъде пропорционално на тока подаден във намотката, тоест това "увеличаване", което ве си мислите че ще получите ще бъде еквивалентно на подадената/консумираната от вас енергия и така няма да получите нищо повече от това което сте подали като енергия ( като се извадят загубите рзбира се ).

При положение че вместо тези намотки "запълните" въздушните помеждутъци със материал който има много по-висока магнитна проницаемост (отколкото въздуха), тогава ще има подобен ефект на този който вие си представяте, на "усилване" на полето, или по-скоро минимизиране на загубите на резсейване на B , на база на по-високата магнитна проницаемост на материала. При това положение обаче идеята ви, поне според мен, много прилича на стандартен постоянен магнитен генератор, където магнитната проницаемост се променя на база на подадена механична енергия.

Bat_Vanko:
Runetri, за съжаление не съществува явлението "изтегляне на магнитното поле". Можеш да се убедиш със следният експеримент: вземаш един постоянен магнит, от двете му страни поставяш метални плочки за изравняване на полето след тях. Тези метални плочки звързваш една с друга с магнитопровод, така затваряш полюсите на магнита и потока се разделя между тези два магнитопровода. На единият от тях навиваш намотка, на която се подава ток създаващ поток съпосочен на този от постоянният магнит. пускаш ток по тази намотка и мериш магнитното поле в сърцевината. С увеличаване на тока, то се увеличава - което е логично. Увеличението е с малък темп и може да се предположи че изтегля полето от другият магнитопровод, но е него то изобщо не е мръднало. Стои константно дори при много големи стойности на тока. Извода е че няма изтегляне на магнитното поле, а това което се наблюдава е наслагване на полето от намотката върху това от магнита. И темпа на увеличаване е малък защото е обвързано с магнитната проницаемост на постоянният магнит в конкретният участък от ВН кривата.
Ако искаш да комутираш магнитното поле, използвай явлението "съпротивление на магнитната верига". Подобно е на полевите транзистори, но се комутира с ток а не с напрежение.

Runetri:
Bat_Vanko не ми стана ясно, както го обясняваш - къде е втория магнитопровод? Нали ти както казваш, затваряш магнитните  полюси една с друга чрез магнитопровод, а другия - вторият магнитопровод къде се намира не ми става ясно? Но да кажем че са два магнитопровода, тогава независимо дали са свързани с пряка механична връзка или не (т.е. магнитопровода е отворен), ако измерваме магнитното поле от другия магнитен полюс ще се получи също усилване, дори и ако е отворена магнитната "верига"- това усилване ще дойде допълнително от магнитното поле на намотката!!! Ефектът  усилване на магнитното поле няма да се наблюдава само ако магнитопроводите са в така нареченото наситено състояние. Би трябвало да се наблюдава усилване на магн.поле и от другия край на магнитния полюс (дори магнитопроводите двата да са отделени- несвързани на който край липсва намотка по която протича ел.ток), като на срещуположния магн. полюс имаме намотка с ток. Това ще стане при слаб магнит,  т.е. когато нямаме НАСИЩАНЕ на магнитопроводите!!! Мисля че ме разбра! Ако пък имаш друго с предвид, покажи със схема.  Защото една задача например по физика е на 50 % решена, когато се направи ясен и точен чертеж. Чертежът може да се каже е "Слово концентрирано без разсейване"!

juliang:
Магнитното поле е поле, не е вода дет да тече.
Докато не схванеш що е то "поле" всякакви чертежи ще са грешни.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия