Автор Тема: Мощен електронен ключ /енергонезависим/ с микробутон  (Прочетена 4066 пъти)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Юлиане в грешка си. Просто трябва MOSFET с много малко съпротивление на прехода DS и поне 250V пробивно DS . Примерно  IRF250P225 който е 18mΩ . Печка 2KW при 200V консумира 10А . При този транзистор ще се наложи да разсейва само едни 2W max, което даже и без радиатор транзистора няма да вдигне повече от 50о. IGBT в повечето случаи е 1.3V-1.8V в отпушено състояние, при което при 10А ток през прехода ще трябва да разсейва 13W-18W което си иска сериозно охлаждане на същия, за това не върши работа в случая. Друг е въпросът в цента. Посочения е 15лв. бройката. Има и по добър транзистор, като този  IRF300P226, N Channel, 300 V, 100 A,
16mΩ, цена около 20лв. Ако се търси схема, същата е простичка, а последния транзистор ще "клати" даже и бойлер 3KW без радиатор.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Юлиане в грешка си.

Както каза Витко, аз тия неща не ги разбирам, не съм ги и виждал... :) Ама явно създателите на тоя МОСФЕТ знаят малко повече от нас всичките, взети заедно, нали?

Гледам графиката, дет я дава производителия, проследявам линията на която пише DC и при 200 волта максималния ток е направо мижав. А ако разгледаш и другите графики о документацията, ще видиш че и съпротивлението става голямо, оттам съответно и разсейваната мощност... и нещата стават много зле.

Да, знам че може да се направи с МОСФЕТ-и. Но не и с тия де се продават в Елимекс. Има си специални индустриални МОСФЕТ-и - ей такива: https://www.mouser.bg/ProductDetail/Vishay-Semiconductors/VS-FA40SA50LC?qs=ZB8tH5z5N7bEoLu5Fp6yTQ%3D%3D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Както каза Витко, аз тия неща не ги разбирам, не съм ги и виждал... :) Ама явно създателите на тоя МОСФЕТ знаят малко повече от нас всичките, взети заедно, нали?

Гледам графиката, дет я дава производителия, проследявам линията на която пише DC и при 200 волта максималния ток е направо мижав. А ако разгледаш и другите графики о документацията, ще видиш че и съпротивлението става голямо, оттам съответно и разсейваната мощност... и нещата стават много зле.

Да, знам че може да се направи с МОСФЕТ-и. Но не и с тия де се продават в Елимекс. Има си специални индустриални МОСФЕТ-и - ей такива: https://www.mouser.bg/ProductDetail/Vishay-Semiconductors/VS-FA40SA50LC?qs=ZB8tH5z5N7bEoLu5Fp6yTQ%3D%3D


juliang
,
този твой пост ясно показва, че хал хабер си нямаш от електроника.
Тази характеристика показва друго,  не това което си мислиш ти.
Но ще ти погледам още малко излагациите преди да ти разясня.

Ти нямаш практика, а се вреш да обясняваш на хора, които цял един живот са врели и кипели.

За китайските транзистори също не си прав и отново, защото нямаш РЕАЛНА практика, а само какво си чул и чул. Имам едно чувалче на склад - не се оплаквам.  :D

Освен това китайците имат своя фабрика само за мосфети с тяхна марка, които по нищо не отстъпват та IRF-ите, и по цена се доближават до тях.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178

juliang
,
този твой пост ясно показва, че хал хабер си нямаш от електроника.
Тази характеристика показва друго,  не това което си мислиш ти.

То си пише съвсем ясно какво показва, ама явно е на неразбираем за теб език... :)

П.С. С'я чакам да ме обвиниш, че осирам темата ...

П.С.С. За вас не знам, аз лично като изобщо не разбиращ от силвоа електроника по краката на МОСФЕТ-а с тази дебелина няма да си оставя бойлера 2 киловата да бачка цяла нощ:

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
То си пише съвсем ясно какво показва, ама явно е на неразбираем за теб език... :)

П.С. С'я чакам да ме обвиниш, че осирам темата ...
Жужи.и..и, Жужи.
Изпървом се научи да разчиташ графики. После скачай. Аве казаха ти го.
Не си навирай гагата постоянно в неща, които не разбираш.
Елементарно е.
Ако сам не го схванеш - и да ти се обясни - все тая...

П.С.С. За вас не знам, аз лично като изобщо не разбиращ от силвоа електроника по краката на МОСФЕТ-а с тази дебелина няма да си оставя бойлера 2 киловата да бачка цяла нощ
Така е. Затова има и MOSFET-и в друг корпус.
А 2 kW за цяла нощ, ти какво, взвод войници ли ще къпеш?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
То си пише съвсем ясно какво показва, ама явно е на неразбираем за теб език... :)

П.С. С'я чакам да ме обвиниш, че осирам темата ...

П.С.С. За вас не знам, аз лично като изобщо не разбиращ от силвоа електроника по краката на МОСФЕТ-а с тази дебелина няма да си оставя бойлера 2 киловата да бачка цяла нощ:


То пише, ама не това което си мислиш ти. Още малко ще почакам да говориш глупости.

За нас естествено нищо не знаеш, за себе си си прав - изобщо не разбираш или си мислиш, че разбираш.

Мислиш, че през тези крака не могат да минат 20А ли?
Ти имаш ли визия и представа, колко е дебела жичката на стопяем предпазител за 20А?

А наложи проводника на предпазителя на крачетата и ще разбереш дали си прав. Начи производителя го направил така, гарантира, а ти големи специалист,викаш не, краката нямало да издържат. Явно си първия забелязал това - не е ли странно?

Но видно графиката с волт-амперната характеристиката на един транзистор не ти е ясна, какво показва...

И обичайното за тебе:

Когато видиш дебелия край, изложиш се, включваш т.н. магарешки инат и бързо променяш темата на разговор, белким забаламосаш опонента и излезеш сух от неудобната ситуация. Но при мен това не върви...  :)


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Така е. Затова има и MOSFET-и в друг корпус.
А 2 kW за цяла нощ, ти какво, взвод войници ли ще къпеш?
За другия корпус съм съгласен - там ще работи. Дадох и снимка на такъв МОСФЕТ.
Дали ще е цяла нощ или само 1 час докат си готвиш муската или си топлиш стаята - за компонента ще е фатално. Ако говорим за импулс от порядъка на милисекунди - може и да стане с тия крачета. Това и е показано на графиката.

Ти имаш ли визия и представа, колко е дебела жичката на стопяем предпазител за 20А?
Ако ще ползваш МОСФЕТ-а като стопяем предпазител - краката му са ОК, наистина :)

Но видно графиката с волт-амперната характеристиката на един транзистор не ти е ясна, какво показва...

Това значи пишело под графиката... явно трябва да си сменя софтуера за превод ... :)

Когато видиш дебелия край, изложиш се, включваш т.н. магарешки инат и бързо променяш темата на разговор, белким забаламосаш опонента и излезеш сух от неудобната ситуация. Но при мен това не върви...  :)

Виждам само дебела излагация от хора с "electronics" в никнейма...

P.S. Ето един онлайн ресурс с малко повече цифрички в него:
https://www.st.com/en/power-transistors/mdmesh-m6-series/products.html

Цитат
STW75N60M6 - 600 V   72A   446W

Бакалското умножение показва, че тоя МОСФЕТ би трябвало да се справя с 600V * 72A или със 43,2 kW мощност. Но производителя дава Pmax = 446W. Да, може да управлява 600 волта, ама с ток под 1 ампер. Да, може да комутира 70 ампера, ама при около 6 волта...
« Последна редакция: Ноември 06, 2023, 04:22:10 pm от juliang »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
За другия корпус съм съгласен - там ще работи. Дадох и снимка на такъв МОСФЕТ.
Дали ще е цяла нощ или само 1 час докат си готвиш муската или си топлиш стаята - за компонента ще е фатално. Ако говорим за импулс от порядъка на милисекунди - може и да стане с тия крачета. Това и е показано на графиката.
Ако ще ползваш МОСФЕТ-а като стопяем предпазител - краката му са ОК, наистина :)

Това значи пишело под графиката... явно трябва да си сменя софтуера за превод ... :)

Виждам само дебела излагация от хора с "electronics" в никнейма...

Транзисторите имат основно два режима на работа:
1. Аналогов - реостатен, когато се ползва, като променливо съпротивление;
2. Цифров - ключов, когато се ползва само в две състояния - запушен и крайно/максилано отпушен.

Волт-амперната характеристика показва каква е линейността на един транзистор, когато ще го ползваме в аналогов режим или режим на променливо съпротивление. Тя показва къде е най-линейна, за да получим максимално усилване и линейност и съответно да изберем този режим.

При цифровия режим е ясно - имаме запушено и крайно отпушено състояние при което съпротивлението на канала е минимално по каталог.

Освен пробивно напрежение и допустим ток транзистора има и допустима разсейвана мощност.

В характеристиката която си дал, ако напрежението на прехода е 250V, това означава, че той е почти запушен или е с много високо съпротивление на канала, т.е. работи, като реостат. Няма как при напрежение 250V да премине през него 10A, защото това би означавало да разсейва 2,5 kW мощност при условие, че издържа само 150 W!

По принцип товара е последователно вързан на транзистора. При условие, че на него имаме пад 250 V, то на товара не остана нищо. Т.е. транзистора или е запушен или едва отпушен с много-много високо съпротивление. Е не може с много високо съпротивление да премине голям ток. Ако това съпротивление е 1к на 250V - транзистора ще пропуска едва 250mA - няма как да минат през него 10 А, не щото не могат, а защото транзистора не е отпушен!

И ти сега "професоре" искаш да ме убедиш, че ако поставим един товар захранен с 250V и го управляваме с мосфет, няма да мине ток по-голям от това показано на твоята графика, дето нищо не разбираш от нея ли?

Когато един транзистор е отпушен падатъ на напрежение върху него зависи от каталожното съпротевлине на канала му умножен по тока през товара. Няма как в отпушено състояние транзистора да има пад 250V.
Не ги чуваш петлите Горелка, а само се магариш.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Хахаха,  juliang забавен си. Наистина. Краката на транзистора нямало да издържат някакви си 10А-20А. Я ми кажи колко са дълги тези "крака" и какъв пад на напрежение ще се получи върху тях, че няма да издържат. Ей толкова не се бях смял отдавана, наистина. Ако не ти е ясно да кажа, че графиката която даваш се отнася  до линейния режим на транзистора. В случая транзистора работи в режим на пълно насищане. Я ми кажи в кои точно случаи ще имаш 100V напрежение DS когато транзистора е напълно отпушен? Явно графиките не са ти силна страна.

П.П.
Готов ли си да се хванеш на бас за 1000.00лв. примерно, че транзистора който посочвам ще комутира една печка на DC 200V 2KW при това без радиатор и за колкото искаш време - час, два, денонощие, колкото кажеш.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Не, виж сега:

Той Горелката му личи от 100 км, че от електроника не разбира. Има там някакви посредствени познания, но нито задълбочени теоретични, нито практически. Може да инсталира готови ел. уреди, да ги включва в мрежата.

Обича обаче, да се изявява, като компетентен, но забравя, че тук има хора, които на се пасли патки, а са учили през целия си живот и практикували - той на тях решил акъл да дава и да се преви на знаещ.

Алоооууу, осъзнай се...
Нали знаеш, че основно бдя да не се говорят глупости.
Не е срамно човек да не знае, никой не може да знае всичко. Но нашия човек както винаги слага на всяка манджа мерудия, при условие, че не може да готви. Той поялник няма, два чарка не е залепил през живота си, една проста схема сам не може да състави, седнал да спори за елементарни неща.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Уф, добре... нищо не разбирам от електроника...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
 По едно време, ЕЛПУНТО попита нещо, и беше по-добре да получи конкретен отговор, и защо не?
Пишкометрията сработи пак, заради кого? :( :( :( >:( >:( >:(

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Мда, така е. Между другото от "алито" може да се вземе това - https://www.aliexpress.com/item/1005004659391981.html?spm=a2g0o.productlist.main.5.5867723bbDTYbl&algo_pvid=831a1b98-7560-4c12-b854-6397dc5c74d1&algo_exp_id=831a1b98-7560-4c12-b854-6397dc5c74d1-2&pdp_npi=4%40dis%21EUR%2135.37%2135.37%21%21%21270.00%21%21%402101d69b16992925599012343ec562%2112000030011011890%21sea%21BG%21852385804%21&curPageLogUid=wGf5aHHCdAMD

Елпунто, какво точно искаш. Например да използваш терморегулатора който е с биметална пластина, като управляваща верига или нещо друго.



Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
https://vikiwat.com/solid-steit-rele-jgx-1040dd-3-32v-100vdc-40a.html
Завиваш проводниците с болтовете и си свиркаш. Упрвлението ако щеш от 12 волтов акумулатор, ако щеш от 9 волтова батерийка... или просто от един изправител 12 или 24 волта от мрежата.
Вероятно в алиекспрес може да се намерят на още по-символична цена.

P.S. С'я като на един абсолютен лаик някой ще ми обясни ли дали СС реле предназначено за АС ще комутира DC? Щото за АС избора е много по-голям, и цените са по-приемливи.

P.S.S. Да, в Али-то 10 амперово СС реле за DC е под 10 лева... с доставката ще излезе към 13... https://vi.aliexpress.com/item/1005005837105164.html

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
https://vikiwat.com/solid-steit-rele-jgx-1040dd-3-32v-100vdc-40a.html

P.S. С'я като на един абсолютен лаик някой ще ми обясни ли дали СС реле предназначено за АС ще комутира DC? Щото за АС избора е много по-голям, и цените са по-приемливи.

Като абсолютен професионалист - скромен  ;) обяснявам:
Не, не може АС-реле да комутира DC-товар.
Причината е, че AC ключа е изпълнен със симистор, а той се запушва при преминаване през нулата и няма да може да се запуши от постоянното напрежение.  :)