Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Алтернативни горива

разградена H2O на оксидиращи елементи за увеличаване КПД на горивния процес

<< < (2/18) > >>

suliko:
И друго съотношение от 1 киловат се получават 340 литра браун газ.

Източник: https://bnt.bg/bg/a/despa-stoyanova-za-nadezhdata-si-braunoviyat-gaz-da-zapochne-da-se-izpolzva-v-ba-lgariya

epwpixieq-1:
juliang, разглеждам въпроса теоретично, тоест за всякакъв тип оксидиране на карбонатни горива, а не специфично за ДВГ-та. Точно и затова приложих теоретичните формулировки ( които дефакто са практични понеже са изведени от много практически измервания ).

--- Цитат на: juliang в Юли 06, 2023, 03:41:47 pm ---Един двигател 2 литра взима 2 литра въздух на всеки 2 оборота. При 2 000 об/мин ще поема 2 000 литра, или 2 куб.метра. Въздуха тежи около килограм на кубик.

--- Край на цитат ---
На тези 2 кг въздух и на база на отношение на наситеността на О2 и N2, и атомните маси, имаме 400 грама О2 и 1600 грама N2 директно от установените пропорции във въздушната среда.

--- Цитат на: juliang в Юли 06, 2023, 03:41:47 pm ---Въпроса ми е "за колко грама вода на минута говорим" за да знам дали изобщо има смисъл да продължавам с въпросите...

--- Край на цитат ---
Когато се говори за директна събституция, това според мен лесно се изчислява, вземете 400 грама О от водата ( отношението на атомните маси на О към H e пределно явсно ), това е на минута ( ясно е от горните изчисления). Въпроса е обаче дали при ДВГ-то може да се замени всичкия, директно всичкия подаващ се О2 от въздуха, с О от водата или трябва да е в някакво съотношение. Поне при пещите (които руснаците показват) част от притока на въздух си остава и водата се добавя в малки количества 0.10 - 0.15 грама на секунда. Разибра се това зависи много от мощността на пеща, попадал съм на клипове където се подава директно (тънка) струя от вода 10-20 грама на секунда.

Въпроса който всъщно исках да повдигна и към който се надявах някой от по-технически подготвените колеги да прояви интерес е дали се вижда проблем в така синтезирано изложената теоретична информация.

--- Цитат на: suliko в Юли 06, 2023, 08:10:06 pm ---просто старата система СГС грам сантиметър секунда за физиците е много по удобна и ясна за разбиране защото единиците са свързани с реалността и то съвсем очевадно, за разлика от сегашната система СИ и МОЛове.

--- Край на цитат ---
suliko, няма нищо лошо в моловете и те са доста елементарни (точно колкото и метъра е елементарен) просто човек трябва да ги разбере (прочетете повече за числото на Авогардо: https://en.wikipedia.org/wiki/Avogadro_constant).  Те са много добре свързани с реалността и атомните маси на елементите, точно и затова 1 mol (атомен) H тежи 1 г. (молекулярния H2 е 2г/mol.), а не някакво си друго произволно число.

VITAN:
Според мен, тия разсъждения са безсмислени, ако не знаем каква е работната температура.
Ако над 400..., над 2000..., над 2200...
Биха се получили различни диаграми, съответно ролята на водата ще е различна.
Но това е уравнение с доста променливи - трябва човек да потроши доста време да сглоби картинката.
Особена полза от "упражнението" без "супер-катализатор" в опитната постановка не виждам.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: VITAN в Юли 06, 2023, 11:11:26 pm ---Според мен, тия разсъждения са безсмислени, ако не знаем каква е работната температура.
Ако над 400..., над 2000..., над 2200...
Биха се получили различни диаграми, съответно ролята на водата ще е различна.

--- Край на цитат ---
Според мен много бъркате. Тове е интересното на теоретичните разсъждения, особенно в химията, е че те са базирани на практически зависимости. Тоест това че ще има 1.65MJ запазване на енергия ( на иначе изтеглената от N2) на мол О събституция, не е никак безмислено а си е абсолютно практически въпрос, разбира се стига това да позволява потдържане на горивния процес.

По отношение на работната температура обаче сте прав порменливите са доста и затова в един момент ще се се премине на практически опити. Но практически опити произлизащи от теоретично разбиране са много по успешни отколкото сляпо правене на каквото и да е било. Точно и затова е отворена тази тема.

VITAN:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Юли 06, 2023, 11:35:25 pm ---...разбира се стига това да позволява потдържане на горивния процес.

По отношение на работната температура обаче сте прав порменливите са доста и затова в един момент ще се се премине на практически опити...
--- Край на цитат ---
Ups, то май от 1 голямо уравнение стана програма с оператор:

switch(expression)
{
  case x:
    // code block
    break;
  case y:
    // code block
    break;
  default:
    // code block
    break;
}

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия