Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Прогнозиране на радио смущения

(1/2) > >>

LeoBruh:
Здравейте на всички,

Скоро се натъкнах на темата за връзката между позициите на планетите и качеството на късовълневата радио пропагация, изложена от John H. Nelson. След като се запознах подробно с работата на Nelson и неговата уникална теория, реших да разработя калкулатор, който да прогнозира тези бъдещи условия. Задачата не беше лесна, но беше вълнуваща и много образователна. Днес искам да споделя с вас рекапитулация на изучаването, което направих, и резултатите от моя калкулатор.

John H. Nelson

John H. Nelson беше радиоинженер в RCA (Radio Corporation of America), известен с това, че е предложил спорна теория за корелацията между позициите на планетите и качеството на късовълневата радио пропагация. Той вярваше, че позициите на големите планети в слънчевата система могат да влияят на магнитното поле на Земята и, следователно, на пропагацията на радиовълните.

Той предполагаше, че не само Слънцето, но и планетите, могат да влияят на магнитното поле на Земята и по този начин да влияят на радиокомуникациите. Според неговата теория, това може да се случи чрез гравитационно влияние или чрез други, неизвестни механизми. Той също така предложи, че това може да бъде предсказуемо и използва тази теория за прогнозиране на условията за радиопропагация.

Основни точки

Методите на John H. Nelson за прогнозиране на условията за радиопропагация са базирани на неговата спорна теория относно влиянието на позициите на планетите. Както беше обсъдено по-рано, тази теория не е широко приета в науката. Въпреки това, ето ключовите стъпки в прогнозния процес на Nelson:

Записване на данни: Nelson беше задължен да поддържа глобални късовълневи радиокомуникации за RCA. В тази роля той можеше да записва огромно количество данни относно качеството на радиопредаванията.

Наблюдение на шаблони: Като изучаваше записаните данни, Nelson започна да забелязва какво му се струваше, че са шаблони или корелации между промените в качеството на радиопропагацията и позициите на планетите в слънчевата система.

Графики за позициите на планетите: Nelson създаде графики, изобразяващи позициите на планетите. Използваше тези графики, за да опита да идентифицира корелации между специфични планетарни подредби и промени в радиопропагацията.

Идентифициране на влиятелни конфигурации: На базата на наблюденията си, Nelson предложи, че определени конфигурации на планетите имат специфични ефекти върху радиопропагацията. Той идентифицира конфигурации, които според него водят до подобрени условия за пропагация, както и конфигурации, които водят до лоши условия.

Предсказване на бъдещи условия: Чрез екстраполация от графиките си за позицията на планетите, Nelson опита да предсказва бъдещите условия за радиопропагация, базирани на предвидени планетарни подредби. Теорията беше, че ако се приближава определена планетарна конфигурация, може да се очаква съответна промяна в радиопропагацията.

Гравитационни ефекти и неизвестни механизми: Теорията на Nelson предполагаше, че тези ефекти са поради гравитационни влияния или други неизвестни механизми, които влияят на магнитното поле на Земята и така на състоянието на йоносферата на Земята.
Тестване и усъвършенстване: Предсказанията на Nelson след това бяха тествани спрямо реално наблюдавани условия, за да се види дали те са вярни. С течение на времето той би усъвършенствал своята теория и методи на базата на тези наблюдения.

Споделяне и публикации: Намиранията и теориите на Nelson бяха споделяни чрез публикации и презентации. Неговата работа стимулира дебати и контроверси, тъй като предизвика традиционното разбиране за факторите, които влияят на радиопропагацията.

В заключение, надявам се, че тази рекапитулация на работата на John H. Nelson ви дава ясна представа за неговата теория и методология. За да ви дам по-добра представа за моята работа, прикрепих няколко снимки на калкулатора, който разработих. Това е инструмент, който въплъщава теорията на Nelson в практически приложим формат. Бих бил благодарен за вашите коментари, мисли и предложения за подобрение. Нека заедно развиваме тази вълнуваща област от изследвания.

Ksurnev:
Здравейте.
За кои радиолюбителски честоти става дума?

LeoBruh:
Здравейте,
Изследванията на John H. Nelson се фокусират предимно върху късовълневите радиовълни. Късовълневите радиовълни са част от радиочестотния спектър и се характеризират с вълнови дължини от около 10 до 100 метра. Тези вълни могат да пропагират на големи разстояния, често обхващащи междуконтинентални разстояния, благодарение на своята способност да отскочат от йоносферата на Земята.

Следователно, качеството на пропагацията на късовълневите радиовълни може да бъде значително повлияно от промените в йоносферата, които също могат да бъдат повлияни от слънчевата активност и, според теорията на Nelson, позициите на планетите. Затова, ако теорията на Nelson е верна, тя би имала значимо влияние върху области, използващи късовълневи радиовълни, като например безжична комуникация, радиолюбителство и някои форми на радиодифузия.

juliang:
За слънчевата активност съм съгласен, ама за положението на планетите... не виждам никаква връзка. По-скоро бих приел хороскопите и влиянието на планетите върху човешкия характер, отколкото върху йоносферата.

LeoBruh:
Разбирам вашата позиция и е напълно нормално да има съмнение, особено при теории, които са далеч от общоприетите научни представи. Теорията на John H. Nelson не е изключение и точно затова е важно да подхождаме с отворен ум и критично мислене.

Първо, е важно да подчертаем, че това е теория. Като такава, тя изисква експериментално потвърждение или опровержение. Идеята е да се направят прогнози за изменения в качеството на късовълневата радио пропагация на базата на планетни конфигурации, след което да се измери действителното качество на радио пропагацията и да се сравни с прогнозите.

След като съм разработил калкулатор за предвиждане на тези условия, втората фаза е да следим за смущения в радио пропагацията и да проверим дали те съвпадат с прогнозите от калкулатора. Това ще бъде изключително полезно за тестване на валидността на теорията.

В бъдеще планирам да проведа подобни тестове с помощта на M5Stack устройства, което ще ми позволи да събирам и анализирам данни в реално време. Това ще бъде една вълнуваща стъпка напред и надявам се, че ще ни донесе нови убедителни данни.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия