Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

David E. Cowlishaw – free energy and inertial reactionless drive inventor

<< < (2/3) > >>

juliang:

--- Цитат на: Иван Димов в Април 10, 2023, 03:26:57 pm ---   juliang, в цилиндъра влиза порция течен пропан при 12 атм. Какво ще стане? Ами ще започне да бута буталото и да се изпарява като така останалото количество течен пропан ще се охлажда.

--- Край на цитат ---
И в момента в който почне да се охлажда ще спре да се изпарява. Даже бих казал че ще почне да замръзва - пропана има това досадно свойство. И ще спре да бута буталото.
И втория въпрос - как ще върнеш вече използвания пропан (течен, газообразен - все тая) обратно в съда под налягане от 12 бара, от който е дошъл? Щот той вече ще е с налягане равно или по-ниско от атмосферното...

Иван Димов:
   Много точно, твърде бързо ще се охлади и ще спре да се изпарява, но през това време буталото вече ще е свършило механична работа. И така имаме вакуум и капки пропан, буталото се засилва от атмосферното налягане, което му действа откъм гърба. И чак в крайната фаза течността се пресира до налягане над 12 атм. за да напусне цилиндъра. Но това става при ход на буталото от порядъка на милиметър, а цилиндърът е да речем 9 см. Значи ние вършим работа при 12 атм. умножено по 1 мм. ориентировъчно. С други думи, губим малко, а печелим повече за сметка на охлаждането на околното пространство. Това е нещо като термопомпа - и там влагаме енергия, но печелим поне три пъти повече.

juliang:
Тоест ще се охлажда достатъчно бавно, за да закара буталото до най-далечната точка, но ще се сгрява и сгъстява само 1 мм? Иска ти се...
И нали се сещаш, че при обратния ход вече газообразния пропан ще се свива, и оттам и ще се нагрява...

Ок... обясни ми с какво това се различава от обикновения климатик? И за чий в климатика слагат компресори - толкоз ли са прости, че не минат без него?

Иван Димов:
   Направих една диаграма за онагледяване на процесите в ендотермичната машина. Прилагам файл.
   При стъпка 2 имаме изпарение на пропана и обемът в цилиндъра с буталото се разширява. Така графиката на налягането Р като функция на обема V стига до "зелената" точка при налягане в цилиндъра равно на атмосферното. При стъпка 3 буталото продължава да разширява обема на цилиндъра, но пропанът заема все по-малък обем и клони към Vx, защото се втечнява. В резултат, при стъпка 2 имаме положителна работа dA>0, а при стъпка 3 губим работа, т. е. dA<0 (оцветена в червено). Виждаме, че положителната работа е по-голяма от отрицателната. Освен това, при стъпка 4 атмосферното налягане откъм гърба на буталото извършва положителна работа, която даже е по-голяма от отрицателната, оцветена в червено. ... Дори и да има известно количество невтечнен газ, то графиката няма да може да се върне в "зелената точка" от обем V до обем V1. А пък от V1 до Vx графиката най-много да стигне до 1 атмосфера. С други думи, няма как графиката да е една и съща и при разширение, и при свиване на обема в цилиндъра - при свиване винаги ще е по-ниско и точно затова имаме приход на енергия в повече. Зелената графика от V към Vx показва ориентировъчно какво става вътре в цилиндъра при свиване на обема. А иначе за началото, когато в цилиндъра влиза порция течност и за края, когато течността излиза от цилиндъра, е ясно, че имаме равенство на положителна и отрицателна работа и затова тях не ги разглеждам въобще.
   В заключение, заградената площ между черната и зелената графика ще ни даде полезната работа, която тази ендотермична машина извършва за сметка на охлаждането на околната среда.

juliang:
Остава въпроса как ще сгъстиш пропана до 12 бара, за да затвориш цикъла...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия