Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

„Мъж изобрети електромобил“ БНТ Благоевград

<< < (2/3) > >>

juliang:
Отново пишеш неща дет не са и близко до реалността.
Съвременния ДВГ не работи с оловен бензин (като изключим на ЕДМ-а жигулата :) ) а и оловен бензин не се продава по бензиностанциите.
Да, има вариант да се произвежда бензин от други вещества освен нефт, но е безмислено скъпо, а и получения продукт став само да запалиш косачка, но не и модерен ДВГ - просто нямаш контрол върху състава му.

alvion:
Томас Миджли
Човекът, който отрови целия свят, Два пъти. Създател на оловния бензин и на фреона. И убит от последното си творение, едва ли в историята има по-злощастен изобретател.

https://automedia.investor.bg/a/2-novini/49023-chovekat-koyto-otrovi-tseliya-svyat-dva-pati


--- Цитат ---През миналата 2022 година се навършва точно век 100 години от въвеждането на оловния бензин, първото изобретение на Томас Миджли-младши, отровил няколко поколения по цял свят.

А също и 35 години от международния договор, който забрани второто му голямо изобретение - фреона, за да спаси озоновия слой на планетата.

Като добавим към това факта, че накрая Миджли е буквално удушен от друга своя идея, вероятно смело можем да го наречем най-злощастния изобретател в историята.

СТОГОДИШНИНАТА ОТ ПОЯВАТА на оловния бензин е добро и съвсем актуално напомняне на какво са способни големите корпорации в името на печалбата.

Още преди Миджли и партньорът му Чарлс Кетъринг да предложат своето решение за нежеланите детонации (кнокинг) в бензиновите двигатели, големите петролни компании са знаели, че то е отровно.

Знаел го е и самият Миджли - и даже е пътувал до Флорида, за да лекува себе си от първите поражения.

Освен това той е разполагал с друго, по-ефективно, по-евтино и напълно безвредно решение.

Но са го натикали под килима в името на корпоративните печалби.

Създателите на оловния бензин знаят колко е опасен. Производителите знаят. Немалко медицински специалисти предупреждават още тогава за рисковете. А при старта на масовото производство в двата завода има над дузина смъртни случаи от отравяне. И въпреки това светът разчита на оловния бензин в продължение на три четвърти век. В Европа първата страна, която го забранява, е Австрия през 1989. В Съединените щати забраната е от 1996. В България през 1998 едно проучване показа, че над три четвърти от количествата по бензиностанциите все още съдържат тетраетил олово. Производството му спря чак през 2003, а окончателната забрана за продажбата му влезе в сила от 1 януари 2004. В някои държави, като Сърбия например, оловният бензин остана чак до 2010 година. А последната рафинерия, която произвеждаше автомобилно гориво с тетраетил олово, спря работа едва през 2020 в Алжир. През миналата година Световната здравна организация намери време между хаотичните си съвети за борба с Ковид-19 да оповести раздялата на човечеството с оловния бензин. Малко прибързано, защото той все още се използва при малките витлови самолети. Но количествата са несравнимо по-малки.

Ако някога сте спирали на такава бензиностанция, и вие сте сред милиардите жертви на Томас Миджли.
--- Край на цитат ---

https://lifestyle.bg/stories/tomas-midgli-sazdatelyat-na-legalni-otrovi.html

alvion:
София Града - държава повече от 60% от цялото населени в България живее в софийско поле 550м.н.в., което е котловина (заобиколено от планини), Преди Кремиковци беше основния замърсител сега това предприятие вече отдавна го няма (благодарете на Лупи).

Ето снимка от птичи поглед на смока и замърсения въздух, който вие Софианци там го дишате. А децата като по-чуствителни и нежни организми се питате защо имат коварни заболявания астма и всевъзможни цял спектър от автоимунни на алергична основа.

juliang:
1.5 млн души правят доста боклук. Особено когато огромна част нямат парно и се топлят както могат.
И да - за съжаление София е в котловина, събира се смог. Който не му харесва - в провинцията цените на недвижимите имоти са атрактивни.

alvion:
Затова за гр.София, едно време през "Комунизъма" се проектира централно парно-отопление (+ сега когенерация на Електричество комбинирано от "отпадната" топлина Organic Ranke Cycle /органичен цикъл на Ранке/). Ето примера е картата план на топлофициране показана запечатана във забавно-художествен филм Топло (1978) Bg Audio/Бг Аудио 14:11мин.
https://www.youtube.com/v/OMPACXPPc1w
https://www.youtube.com/watch?v=OMPACXPPc1w

Цените във "курортна" Варна вече са изравниха с Софииските. Но работа има само в София, къде е концентрирана Държавата.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия