Автор Тема: Цифров манометър за под 50 лева  (Прочетена 20034 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #15 -: Март 13, 2023, 10:36:34 pm »
Нали си голям програмист, другите били не ставали, преписвали били. Оказа се, че си се занимавал само с един единствен контролер, който е готов и на който производителя е направил софт за графично програмиране - за папагали.

Отдавна съм те преценил колко ти е багажа. Личи ти, че в електрониката си бос и не си се занимавал.

И не е само до силовата част и периферията, най-трудното в програмирането е това на апаратно ниво, не логиката на програмата. Ти и затова си си купил контролер, да ползваш Ардуино платформата, защото там това го е свършил разработчика, но пък може да направиш само детска играчка, не можеш да ползваш възможностите на китайския ESP32, който е контролер от висок клас.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #16 -: Март 13, 2023, 10:58:29 pm »
Нали си голям програмист, другите били не ставали, преписвали били. Оказа се, че си се занимавал само с един единствен контролер, който е готов и на който производителя е направил софт за графично програмиране - за папагали.
Ми да... то Данфос, Сименс, Ардуино, PIC... никва разлика няма :)

И не е само до силовата част и периферията, най-трудното в програмирането е това на апаратно ниво, не логиката на програмата.
Кат почнеш да пишеш на асемблер, тогаз можеш да се обаждаш. С++ е толкоз далеч от асемблера, колкото графичните редактори които ползвам от С++. Ама не си стигал до положение да трябва да броиш тактове на процесора, затуй плющиш на С++.

Ти и затова си си купил контролер, да ползваш Ардуино платформата, защото там това го е свършил разработчика, но пък може да направиш само детска играчка, не можеш да ползваш възможностите на китайския ESP32, който е контролер от висок клас.
Да не съм ти давал сорс кода на ПИД контролера, написан на С++ - да ги приказваш тия неща.. И ти да не пишеш твоите програми на Нотпад бре? Нали и ти ползваш същите IDE-та, само дет са за друг контролер. И ти ползваш компилатори, дет ти вършат къртовскаат работа.

А, да... нали е темата в която се хваля... как си с реденето на фаянс и теракот? Щот старото и това го може :)




Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #17 -: Март 13, 2023, 11:10:57 pm »
Горелкаджия, фаянсаджия, дюлгер, мазач и т.н. лесно се става, но електрониката се учи с практиката, каквато ти нямаш. Затова съм забелязал по подобни тематики мълчиш, за да не сгрешиш, че има един EDM electronics само това чака, да бие през пръстите  :D. Не може да научиш електрониката за 2-3 г., като програмирането, а от 3 г. възраст се почва и то с практика - платка, поялник. Щом не се правил през живота си нито една платка означава, че за теб е тера инкогнита.

И не ме карай да ти показвам как се поставят качествено плочки - утре ще ти снема моята баня, която съм правил аз и ще се почувстваш крайно неудобно  :). За автоматики - ел. мивки, ел. плъзгащи врати, каквито не си виждал, също ще ти покажа, да видиш как живеем ние тук на село, по селския начин на живот  ;D.


Първо цветовете не умееш да подбираш.
Второ на ръбовете се слагат скъпи алуминиеви лайсни /утре ще ти снимам, да видиш как се работи на ниво/, фугите са ти селски - големи, мивката ти е изключително грозна - евтина, селска, тия дето живеят по градовете и по центъра искат плочки без фуги и най-голямата ти грешка е, че последния ред плочки се залепя след като се залепи пода, за да захлюпят подовите плочки или най-добре е да се налепи първо пода. В противен случай ще имаш една дебела крайна фуга, която винаги ще пие вода, а ако е странично - не.

Нищо не разбираш и от строителство - съвсем посредствена работа.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #18 -: Март 13, 2023, 11:31:36 pm »
Брей, виждал си и как се редят плочки... не очаквах :)

... а от 3 г. възраст се почва и то с практика - платка, поялник. Щом не се правил през живота си нито една платка означава, че за теб е тера инкогнита.
Абе да ти кажа честно... ако това ти е нивото на платките за 30 години практика... доста бавно напредваш в материята :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #19 -: Март 14, 2023, 12:49:12 pm »
Брей, виждал си и как се редят плочки... не очаквах :)
Абе да ти кажа честно... ако това ти е нивото на платките за 30 години практика... доста бавно напредваш в материята :)

Горелка:D
колкото повече мърдаш, по-навътре влиза.  ;D

Начи серийно правя платки само когато ми трябват повече от 2-3 бр. Иначе за прототипи, за единични изпълнения ползвам универсални платки. Фабричните са свързани с много чакане и все пак струват някакви пари. За да направя такава платка на първо място трябва да оправдава инвестицията, а това е тогава, когато има серийно изпълнение.

Казах ти, не е добре такива като теб, дето нямат практика в електрониката, дето не са учили електроника а само едно голо програмиране и то на някакъв език, не на програмиране на контролери, защото са различни неща, не им отива някак и отстрани изглежда много завистливо и злорадо, да правят забележки на такива, като мен - хора на които самочувствието им не е напразно, покритието е над 100%, също като качеството  ;), а както казва Д-р Пасков: казал, показал, доказал! ;D

По-късно ще ти покажа как се лепят плочки с върховно качество, а който прояви интерес, ще му кажа методиката за постигане на това качество.  :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #20 -: Март 16, 2023, 08:22:38 pm »

А, да... нали е темата в която се хваля... как си с реденето на фаянс и теракот? Щот старото и това го може :)

Видяхме старото колко може. Но той не може колкото младото, даже и срещу него да бяга, защото младото му иде отръки всичко що се казва интериорно строителство - от иглата, до конеца. Зная ги аз старите какаванеци какви грозотии правиха, какви гъзоръки са. Те освен да хабят материалите за друга не стават. Аз затова не ги наемам, а при нужда си правя сам, за да си спестя най-вече нерви, не е толкова до пари и ми е съвестно, че просто ще изхабят материалите със своята посредственост, а много често и некадърност.  :)
Ще пусна серия от снимки от гараж и две мокри помещения. Гаража го правих преди 3 г. /Жигулата ми се паркира между перфектно шпакловани стени на 5 ръце, като последната е полимерна шпакловка с нож/, а мокрите помещения преди 7-8 г. Забележи как се оформя врата с лайсната - никакви селски приоми и колхознически изглед. Виж качеството на реденето на плочките - до 0,01 мм. Как се прави душ и какви батерии с термостати се ползват. Никога на мивка не се слага батерията на стената, а на самата мивка - другото е тертип от алкаши.  :)
Тръбата на душа не се прави външна, а минава в стената и се извежда на тавана. Фуги не се правят, само колкото е фаската на плочките. Поставя се и хидроизолация преди самите плочки. Фугата се импрегнира накрая с восък, за да не пие вода и да не хваща мухъл и т.н. и т.н. много други важни подробности.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #21 -: Март 16, 2023, 08:24:50 pm »
Мокрите помещения:

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #22 -: Март 16, 2023, 08:26:33 pm »
Баня:

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #23 -: Март 16, 2023, 08:49:54 pm »
Майстор  8)

Тая година по райф-а вероятно ще бутам много малко. Не мога да намеря хранителна среда за бактериите си за по-малко от голямо бидонче (като ония за протеин във фитнесите). Което си е цифра $ !
Не, че не мога да я дам, но нямам зор. Може да се обсъди в другата тема.

На вълна ремонти съм...

И се двоумях: да правя ли ремонт и на банята си ли или да оставя за нататък.
Нещо ме засърбяха ръцете  :D

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #24 -: Март 17, 2023, 12:23:20 am »
Бреййй, Браво, Машаала
Тва на Ладата гаража ли е, и баните са един път.
Та кат се отвори дума за ремонти да те питам, кат се вижда че си майстор. Една панелна баня в момента е на блажна боя и трябва да туря плочки, но като знам как се маха тая боя, че и са няколко слоя мисля да туря един зелен картон на конструкция и отгоре плочките. Банята е голяма та няма да се стесни много от 4 сантима конструкция и картон, кво ти е мнението по въпроса.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #25 -: Март 17, 2023, 12:50:15 am »
Как ще гарантираш че зад зеления картон няма да попадне вода и всичко да стане в гъби и мухъл?
Шкурка тип "паркетчийска" (40-ка примерно), надираш малко боята, после контактен грунд и хубаво лепило. Където боята е подкожушила сваляш всичко до здраво.
Тая дет я правих също беше на боя. Флекса с диск със шкурки и за 1/2 час всичко падна. Ама е голяма мръсотия, която вероятно беше безмислена.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #26 -: Март 17, 2023, 01:46:11 am »
Ми кат се фугира добре с качествена фуга, долу мисля да сложа лента в ъгъла, знам ли. Тва с махането е голяма хуйня един път махах с дране и с препарат некъв Дунав, страшна работа беше втори път не се наемам, та за това с картона мисля.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #27 -: Март 17, 2023, 09:53:43 am »
Ето какво е мнението на младежа по въпроса:  ;)

Колкото и да разправят, че гипсокартона става за баня, защото е импрегниран с полимер, но само от едната страна, то да разчиташ на нещо толкова лесно за компрометиране, не си струва на фона на това, че банята е най-скъпата инвестиция в един ремонт. Материалите за една баня днес надхвърлят 7-8 хил. лв.

Гипсокартон се поставя само там, където трябва да се скрият тръбите за парното и лайняната тръба, също и моноблока за гърнето. При мен е задължително ползването на моноблок, а не обикновено гърне с казанче, защото почистването е много лесно.

Как да постъпиш в случая с боята:
Махаш я с изтъргване с флекс. Купуваш си диамантен аксиален диск и почваш да стържиш. Не е лесно, но по принцип поставянето на плочки в една баня е най-лесната задача и съставлява едва 10% от цялата работа.

След като изстържиш стените, грундираш със силно разреден разтвор на флексово лепило /примерно Ангро/ за плочки, то ще осигури адхезията със следващата процедура - мазилката. Без грундирането няма да получиш добра спойка с мазния панел. Грунда не разбирай от оня дълбоко проникващия на Боро, той се нанася при друг вид стени. Грунда е най-обикновено лепило за гранитогрес - винаги от най-флексовото.

След това предстои най-важната операция в една баня - варовата мазилка, не гипсокартон, не гипсокартон..... С гипсокартон се правят само куфарите на тръбите и тавана на банята, който последно се шпаклова с хидроизолация и се боядисва с латекс за баня - водоустойчив.

Ако си съгласен с моето предложение, с което ще достигеш неповторимо качество на изпълнение без аналог, ще ти кажа как да направиш перфектната мазилка, перфектно отвесирана и с прави ъгли между стените, после и супер гладка, като шпакловка и накрая как се поставя хидроизолацията.

Ако си решил сам да си вършиш работата, защото само така ще изпиташ душевно удоволствие, ще ти трябва 4-D зелен лазерен нивелир. Ще ти кажа откъде да си вземеш и кой точно модел.  :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #28 -: Март 17, 2023, 10:19:24 am »
Без 4Д лазерен нивелир нищо няма да се получи. И абсолютно задължително е да е зелен :)

Сега сериозно - можеш да пробваш това:

На водна основа е, но за 1/2 час свали няколко слоя 20 годишна блажна боя от едни врати в къщи. Изобщо не мирише.

Не е задължително да свалиш цялата боя. Дори не е задължително изобщо да я сваляш - може да си остане, просто не трябва да е с гладка лъскава повърхност. На практика дори и това вече не е толкова важно - съвременните контактни грундове позволяват да се лепят нови плочки дори върху стари. Боро Контакт върши прекрасна работа за целта.
И не се връзвай на разни евтинджоси от лепилата. Вебер, Церезид или Кнауф само. Разни Ангро-та, Глобус-и... избикаляй ги отдалеч.

... Никога на мивка не се слага батерията на стената, а на самата мивка - другото е тертип от алкаши.  :)
Аз само да питам ... кофа или леген как пълниш или изплакваш в тая мивка бре младеж?   

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Цифров манометър за под 50 лева
« Отговор #29 -: Март 17, 2023, 10:21:01 am »
ppipilica,
ако панелите ти са абсолютно отвесирани и гладки, няма да има нужда от варова мазилка и тогава ще ти кажа много по-лесна процедура за идеално изравняване на стените преди поставянето на плочките. Но ще ти кажа, ако има нужда, да не пиша сега много-много.